Deniz tavşanı nasıl bir canlıdır?

Deniz tavşanı, olağanüstü renkleri ve solungaçlarının birer tavşan kulağına benzemesiyle, su altı canlıları arasında en dikkat çekenlerden biridir.

Deniz tavşanı, su altı fotoğrafçılarının vazgeçemediği modelleri arasındadır. Deniz tavşanı kabuğu olmayan, oldukça yumuşak bedene sahip bir salyangoz türüdür. Büyüklükleri ortalama 5 santimetre olan deniz tavşanlarının, boyları 75 santimetreye kadar çıkabilen türleri de bulunmaktadır. Deniz tavşanlarının solungaçları açıktadır ve iki tavşan kulağına benzer uzantı şeklindedir. Deniz tavşanlarının yaşam süreleri ortalama bir yıldır.


Denizlerin rengarenk canlısı…

Deniz tavşanlarının olağanüstü renkleri vardır. Pembe, mavi, turuncu, mor ve yeşil renkleri bulunan canlının sarı, beyaz çizgili ve benekli olanlarına da rastlamak mümkündür. Bu canlının renkleri, bulundukları coğrafi bölgeye göre değişebilmektedir. Deniz tavşanları, renkli bir görüntüye sahip olduğundan, su altı fotoğrafçılarının her zaman ilgisini çekmiştir. Bu nedenle de bu canlılara ait birçok fotoğraf bulunmaktadır.deniztavşan020516
Deniz Tavşanı kabuksuz bir yumuşakçadır ve saldırılara karşı korunmasız olmasına rağmen doğada deniz tavşanı ile beslenen canlı türlerinin sayısı azdır. Bunlar arasında; deniz örümcekleri ve deniz kaplumbağaları kendileri için tehdit oluşturmaktadır. Bu canlının en önemli silahı zehridir. Deniz tavşanları kuvvetli bir zehir taşıyan ısırgan hücrelerine sahiptir. Bu hücreler sayesinde düşmanlarından rahatlıkla kurtulurlar. Diğer omurgasız canlılarla beslenen deniz tavşanlarının bazı türleri yalnızca yosunlarla beslenmektedir.
Deniz tavşanlarının bitkiler gibi bir tür fotosentez yaptığı, hatta lorofil ürettiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Ülkemiz sularına Kızıldeniz’den gelen deniz tavşanları Akdeniz’de hemen hemen sadece gece dalışlarında görülebilmektedir. Kızıldeniz’de ise bu canlıları her an her yerde görmek mümkündür. Ülkemizde 200’den fazla deniz tavşanı türü bulunduğu, dünyada ise 3 binden fazla türü bulunduğu düşünülmektedir.

Deniz tavşanlarında üreme…

Deniz tavşanı, çift cinsiyetli yani Hermafrodit bir canlıdır. Deniz tavşanları hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptir. İlginç çiftleşme alışkanlıkları vardır. Denizler aleminin çift cinsiyetli hayvanları çiftleşme sırasında hem erkek hem de dişi olarak davranış gösterebilir. Bir deniz tavşanı çiftleşme sonunda binlerce yumurta bırakabilmektedir. Çiftleşmek istemediği zaman da derisinin rengini değiştirir ve bir tür koku salgılar.  Bu tepkiler karşı tarafa uyarı niteliğindedir.

Bilimde deniz tavşanının yeri…

deniztavşanı020516Basit bir sinir sistemi bulunan deniz tavşanı büyük sinir hücrelerine sahiptir. Bilim insanları sinir sistemi ile ilgili araştırmalarında deniz tavşanlarını deney hayvanı olarak kullanmaktadır. Nöroloji bilim dalı hakkında bilinen pek çok bilgi ve sinir sistemimize dair pek çok şey deniz tavşanları sayesinde keşfedilmiştir. Günümüzde de bir çok hastalığın ilaçları yosunla beslenen bir tür olan Kaliforniya Deniz Tavşanı türü üzerinde test edilmektedir.
Antik çağda deniz tavşanlarının mor mürekkebinin, el yazmalarında kullanıldığı ayrıca Kudüs’te deniz tavşanı mürekkebi ile kitaplar yazıldığı bilinmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?