Denizanası nasıl bir canlıdır?

Denizanası veya diğer adıyla medüz; beyni bulunmayan, serbestçe yüzen, vücudu şemsiye şeklinde olan bir deniz canlısıdır. 

Denizanası saydam ve karmaşık yapılı bir canlıdır. Denizanasının sinir sistemi ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Bir denizanasının yüzde 95’i su, yüzde 4’ü tuz ve yüzde 1’i ise proteindir. Denizanalarının beyni olmadığı gibi kalp, göz, kemik ve pulu da bulunmamaktadır. Vücutlarının şemsiye biçiminde olması nedeniyle bu canlılar ileriye doğru hareket edebilmektedir. Küçük balıklar ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenen denizanaları yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde suda dalgalanma yaratırlar. Denizanaları bir tür eşeysiz üreme olan tomurcuklanma ile üreyen canlılardandır. Tomurcuklanarak üreme, ana canlıda oluşan çıkıntıdan yeni yavru oluşması demektir. Yapılan bilimsel araştırmalarla, denizanalarının geçmişinin 650 milyon yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu rakam bize denizanalarını dünyanın en eski canlıları arasında olduğunu göstermektedir.

Denizanası tehlikeli midir?

Denizanalarının toplumda bilinen en büyük özelliği, tene dokunduğunda yakıcı olmalarıdır. Hatta denizanalarının bu özellikleriyle tanındıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bir denizanası cilde değdiğinde, yanmayla birlikte o bölgede bir kızarıklık oluşur. Buna denizanası sokması denilmektedir.deniz anası060516
Denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilmektedir. Acı, ağrı, yara ve ciltte kızarma zehirlenmenin en önemli belirtileri arasındadır. Zehir büyük miktarda olduğunda ise nefes darlığı, bulantı, mide krampları, baygınlık, öksürük, kusma ve nefes almakta güçlükler gibi sonuçların ortaya çıkmaktadır. Bu özellikleri denizanalarının savunma mekanizması ile ilgilidir. Denizanalarının çoğu zehirli olmakla beraber oldukça farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerden çoğunun ortak özelliği savunma ve beslenme için yakıcı hücrelerini kullanmalarıdır. Bazı denizanası türlerı ise gövdelerinden ışık yaymaktadırlar. Bu tür denizanaları kendileri için tehlikeli bir canlı fark ettiklerinde gövdeden yayılan ışığı keserler, ancak dokunaçlar gövdeden ayrılarak ışık vermeye devam eder. Böylelikle denizanaları, düşmanın ilgisini kendisinden kopan dokunaca yönlendirmiş olur. İlgiyi başka yöne çeken denizanası bölgeden uzaklaşır.

Denizanası zehirlenmesinde ne yapılmalıdır?

denizanasi060516Zehirli bir denizanasına temes olduğunda ilk yapılacak şey hemen sudan çıkmak ve  acil olarak tıbbi yardıma başvurmak olacaktır. Yardım gelene kadar da bölgeyi mümkün olduğunca hareketsiz tutmakta fayda vardır. Tıbbi yardım uzakta ise denizanasının çarptığı bölgeyi sirke veya deniz suyu ile yıkamak gerekmektedir. Bu işlem asla çıplak elle yapılmamalı, mümkünse eldiven kullanılmalıdır. Dikkat edilecek en önemli şey ise yıkama işleminin içme suyu kullanarak ve cildi ovarak yapılmamasıdır. Aksi takdirde zehir cilde daha fazla yayılabilmektedir.

Bu tür özellikleri nedeniyle yaz aylarında denize giden insanlar için sıkıntılar yaratabilen denizanaları uzakdoğu ülkelerinde daha farklı algılanmaktadır. Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerde yaşayan insanlar, denizanalarını yiyecek olarak tüketirler. Bu ülkelerde denizanalarından çeşitli yemekler yapılmaktadır. Ayrıca buralarda denizanaları akvaryumlarda da beslenmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?