Depreme karşı alınacak önlemler neler?

Deprem konusunda toplum olarak daha fazla bilinçlenmeliyiz!.. Deprem anı, öncesi ve sonrasında nasıl önlemler almalıyız?..

Aslında artık belki de birçoğumuzun öğrendiği gibi depremler değil, alınmayan önlemler öldürüyor!.. Bunun içindir ki; deprem anında nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Bir o kadar da deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri de bilmeliyiz!..

DEPREM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

depremonlem1_2405Evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem, dayanıklı yapılmış konutlara zarar vermez. Oturduğumuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirmeliyiz. Gerekirse, dayanıklı duruma getirmeliyiz.

Bir deprem planı hazırlamalıyız. Bu planda güvenli yerleri ve deprem sonrası binadan çıkış yollarını belirlemeliyiz. Sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık, vitrin gibi eşyaları sabit duruma getirmeliyiz. Evimizdeki gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeliyiz. Bunları deprem anında kapalı konuma getirmeliyiz.

Deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve ilkyardım çantasını koymalıyız. Giyecek, içecek, yiyecek maddelerini de deprem çantasına yerleştirmeliyiz. Deprem çantasını evimizde kolay ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalıyız.

depremonlem4_2405

 

Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlemeliyiz. Buluşacağımız yerleri açık alanlardan seçmeliyiz. Elektrik direklerinden ve binalardan uzak durmalıyız.

DEPREM SIRASINDA NELER YAPMALIYIZ?

depremonlem3_2405Deprem sırasında okulda isek; en önemlisi sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız. Sağlamlığına emin olduğumuz bir sıranın altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın üstüne kenetleyerek başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız. Başımızı korumalıyız.

Deprem anında okul bahçesinde isek; okul binasından uzak durmalı, duvarlara yaklaşmamalıyız. Güvenli, açık bir alana giderek yere uzanmalı ve dizlerimizin üzerine eğilmeliyiz.

Deprem sırasında evde isek; sağlamlığına güvendiğimiz bir masanın altına girmeliyiz. Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız. Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Asansörü kullanmamalı, merdivenlerden koşmamalıyız. Sarsıntı geçtikten sonra binadan uzaklaşmalıyız.

Deprem sırasında dışarıda isek; binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız. Elektrik direk ve tellerinden uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz. Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini unutmamalıyız.

Enkaz altında isek; sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Yaralı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz. Kıpırdayacak bir durumda isek ve çıkış yolu varsa hareket etmeliyiz. Yoksa durumumuzu bozmamalı ve kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemeliyiz. Dışarıdan bir ses duyunca bağırmalıyız. Düdük varsa aralıklarla öttürmeliyiz. Çeşitli cisimlere vurarak bulunduğumuz yeri belli etmeye çalışmalıyız. Böylece, yardım ekiplerinin bize ulaşmasını sağlamalıyız.

DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

depremonlem5_2405Yetkililer izin vermedikçe binalara girmemeliyiz. Su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara asla yaklaşmamalıyız.

Sarsıntı durduğunda kendimize güvenli bir çıkış yolu bulmalı, binayı terk etmeliyiz. Evden ayrılırken, önceden hazırladığımız deprem çantasını almalıyız. Önceden kararlaştırdığımız güvenli bir yerde aile bireyleri ile buluşmalıyız.
Hasar görmüş binalardan uzak durmalıyız. Kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden korunmalıyız. Bunun için bot, eldiven giymeliyiz. Yerlere devrilmiş elektrik tellerinden ve kopan kablolardan uzak durmalıyız.

Deprem olunca telefonlar kullanılamaz duruma gelir. Acil durumlar dışında telefonları kullanmamalıyız.

Deprem sonrası doğru olmayan haberlere kesinlikle inanmamalıyız. Bilgileri, yetkililerden ve kaynağından öğrenmeliyiz.

Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız. Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyacımız kadarını almalıyız.

Bu bilgiler acil durumlarda hayat kurtarabilir, ne dersiniz?.. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?.. Hep beraber bilinçlenmeliyiz!..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?