Dinozorlar Neden Uzun İsimlere Sahiptir?

Dinozor filmleri her dönem dikkat çekmiştir. Orada maketlerini gördüğümüz dinozorlar tarih sahnesinde gerçekten var olmuşlardır. En büyük dinozor insanın hayrete düşürecek ebatlarda ve aynı zamanda merak uyandırıcıdır. Dinozor türleri oldukça çeşitlidir ve çoğunun da isimleri vardır. Dinozor fosilleri bize bu hayvanların ne kadar devasa boyutlarda olduklarını gösteriyor. Bir dinozor yumurtası hayal edin. Ne kadar da büyük öyle değil mi? Buradan yola çıkarak dinozorun büyüklüğünü de tahayyül etmek zor değil. Dinozor isimlerini bilir misiniz? Archaeornithoides, Dachongosaurus, Megacervixosaurus. Hepsi de kendi cüsseleri ile uyumlu uzun ve gösterişli isimler. Peki dinozor isimleri neden böyle uzun? Dahası bu isimler nereden esinlenilerek konuluyor?

Dinozorlar Neden Uzun İsimlere Sahiptir 1

İngiliz bilim adamı Richard Owen 1841 senesinde “Dinosaura” ismini buldu. Owen, Yunanca kökenli “deinos” yani “korkunç” kelimesi ile “Sauros” yani “kertenkele” kelimelerini birleştirerek korkunç kertenkele ismini türetmiştir. En korkunç dinozorlardan birisi olan Tyrannosauros yaklaşık 12 metre uzunluğunda kocaman kafalı ve ürkütücü dişleri olan ve diğer canlılar için tehlike arz eden bir canlıydı. Tyrannosauros’un Kanada ve Doğu Asya civarında yaşadığı ve ağırlığının 6804 kilogram olduğu bilinmektedir.

Dinozorlara isimlerini veren kişiler başta biyologlar olmak üzere bilim adamlarıdır. Her isim kendi içinde anlam taşır. Hepsinin veriliş nedeni vardır. Sözgelimi Oviraptor ismi yumurta çalan anlamına gelmektedir ve bu dinozorun diğer dinozorların yumurtalarını çaldığı ve yediği söylenmektedir. Segnosaurus ise yavaş kertenkele anlamına gelir. Bu dinozorun alt ve üst bacakları arasındaki orantısızlık ona bu ismin verilmesine sebep olmuştur.

Triceratops ise “üç boynuzlu surat” anlamına gelir. Çünkü bu tür, gözlerinin yahut burnunun üzerinde bir boynuzu olan türdür. Deinonychus da “korkunç pençe” demektir ve diğer dinozorlardan daha uzun pençelere ve iri dişlere sahiptir. Bazı dinozor isimleri de o dinozorun nerede olduğunu gösterir. Sözgelimi Minmi isimli dinozor, Minmi köprüsünün adını almıştır. Bazı dinozorlara da insan isimleri verilmiştir. Herrerasaurus isimli dinozor And Dağları’ndaki keçi yetiştiricisi Victorino Herrera’nın ismini almıştır.

Yüzlerce tür dinozor olduğu bilinmektedir ve bunlara ayrı ayrı isimler verilmiştir. Bazıları; Abrictosaurus, Anatotian, Chindesaurus, Barapasaurus, Daspletosaurus’tur. Uyanık kertenkele, dev ördek, hayalet kertenkele, uzun bacaklı kertenkele, korkutucu kertenkele anlamlarına gelir. En uzun isme sahip olan dinozor ise “Micropachycephalosaurus”tur. İsmi uzun olmasına rağmen 51 santimetrelik boyuyla en küçük dinozorlardan birisidir. İsmi “küçük kalın kafalı kertenkele” anlamına gelir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?