Dinozorların nesli ne zaman, nasıl tükendi?

Dinozorların nesli dünyaya bir meteorun çarpması sonucunda mı yok oldu!.. Yoksa başka nedenler mi var?..

Yaygın bir inanışa göre dinozorların neslini tüketen bir göktaşı idi. Ama bazı bilim adamları, dinozorların dünyaya göktaşının çarpmasından önce yok olmak üzere olduğunu bildirdi.

Yeni Zelanda’nın Massey Üniversitesi’nden bazı bilim adamları yayınladıkları makalelerinde, dinozorların neslinin tükenmesine yol açan göktaşı teorisinin yeniden gözden geçirilmesi yönünde görüş bildirdi.

Bilim adamları, jeojfizikçilerin 25 yılda dinozorların neslinin tükenmesinin başlıca nedeninin dünyaya göktaşı çarpması olduğu konusunda en ufak bir kanıt ileri sürmediklerini belirtti.

 

dinozor4_2505Dinozorların neslinin dünyaya göktaşı çarpması yüzünden tükendiğini ifade eden teoride; kuşlar ve memelilerin, 65 milyon yıl önce ‘Kretase Dönemi’ (Tebeşir Dönemi: 136-65 milyon yıl önce) sonunda göktaşının dünyaya çarpmasından sonra yeryüzünde gelişmeye başladığı ifade ediliyordu.

Yeni iddiada ise 80-90 milyon yıl önce çeşitlenmeye başlayan kuşlar ile memelilerin, 20-30 milyon yıl önce sayıca dinozorların önüne geçmeye başladığı belirtildi.

Araştırmacılar, dinozorların soylarının neden yok olduğunu anlayabilmek için farklı dinozor gruplarının geçtikleri biyolojik çeşitlilik evreleriyle ilgili verileri bir araya topladı. Bir grubun çeşitliliğindeki artışın, yeni türlere evrilme ve hayatta kalma şansını artırma anlamına gelebileceği belirtildi. Aynı şekilde çeşitliliği azalan gruplarda da uzun vadede soyun tükenmesinin ilk işaretlerinin görüldüğü ifade edildi.

dinozor1_2505Araştırmada ördek gagalı “hadrosaurus” ve boynuzlu “ceratopsid” gibi türlerin biyolojik çeşitliliğinde 12 milyon yıl süren Kretase döneminde ciddi bir gerileme olduğu belirtildi. Ancak asıl garip olan “hadrosaurus”un biyolojik çeşitliliğinin Kuzey Amerika’da azalırken Asya’da artması oldu.
Aynı dönemde zırhlı “ankylosaurus”, “tyrannosaurus” ve uzun boyunlu otçul “sauropod” gibi diğer dinozor gruplarının biyolojik çeşitliliği ya sabit kaldı ya da çok az arttı. Bazı dinozorlar bu dönemde dramatik değişimler yaşıyordu. Kuzey Amerika’da büyük otçulların uzun dönemli yok olma süreci de aynı zamanı gösteriyor

Yoksa neden böcekler mi?

ABD’nin Oregon Üniversitesi’nden bir başka bilim adamının ortaya attığı başka bir iddia da, dinozorların neslinin tükenmesinin asıl nedeninin böcek ısırıkları olabileceği…

Yapılan araştırmaya göre, dinozorların neslinin tükenmesinin nedeni; ilk kez yaklaşık 230 milyon yıl önce Mezozoik Çağ’ın ilk dönemi olan Trias’ın sonunda ortaya çıkan parazitler ve bulaşıcı hastalıklar.

dinozor6_25051980’li yıllardan bu yana paleontologların (fosiller üzerinde çalışan bilim adamı) büyük kısmı, dev bir meteorun Meksika’ya düşmesiyle birçok türün neslinin tükendiğine inanıyordu. Ancak meteorun düşmesinin ardından kuşların atası olduğu savunulan bazı dinozorların milyonlarca yıl yaşadığına dair kanıtların olmasından yola çıkan bilim adamları, dinozorların neslinin Dünya’da başka önemli bir olayla tükenmiş olabileceğine dikkat çekti.

Amber içindeki fosilleşmiş organizmaları ve dinozor fosillerinin dışkılarını inceleyen araştırmacılar; o dönemde Dünya’da çiçekli bitkilerin ve yeni böcek türlerinin ortaya çıktığını belirterek, bu böceklerin sıtma, şark çıbanı gibi hastalıkları ve dizanteriye neden olan mikropları taşıdığını gördü.

Bu araştırmaya göre, o dönemde kalıtsal olarak bu yeni hastalıklarla mücadele etme özelliğine sahip olmayan dinozorlar kene, sivrisinek veya
başka parazitlerin ısırıklarının kurbanı olmuş olabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?