Diş bakımı için ipuçları

Sağlıksız dişler ve ağzın vücudumuzda birçok hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Peki, ağız ve diş sağlığı, bakımı için neler yapmalıyız? Doğru ağız ve diş temizliği nasıl yapılır?

 

Diş ve diş eti hastalıkları önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Sağlıksız dişler ve ağzın vücudumuzda başka birçok hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Buna karşılık, ağız ve diş sağlığı hayati olarak görülmediği için çoğu zaman ihmal edilen ve önemsenmeyen bir konudur.

Ağız ve diş temizliği fırçalama ile başlar. Bunun için de doğru diş fırçası seçilmelidir. En uygun olan orta sertlikte ve ağzımızda kolay hareket edebilen küçük başlı fırçaların tercih edilmesidir.

Diş fırçalaması sırasında florürlü bir diş macunu kullanılmalıdır.

Diş beyazlatmada kullanılan diş pastaları ve karbonatı, aşındırıcı etkileri nedeniyle dikkatli kullanmak gerekir. Diş pastası ayda en fazla iki kez kullanılmalıdır. Karbonat da dişi beyazlatmakla birlikte diş minesine zarar verebilecek bir temizleyicidir. Bu nedenle günlük kullanımda karbonattan uzak durmak gerekir.

Diş beyazlatmak için diş hekiminden yardım almak en makul çözümdür.

Dişleri fırçaladıktan sonra, aralarında kalan besin artıklarını ara yüz fırçası kullanarak çıkarabilirsiniz.

&nbsp


Diş fırçaları ortalama 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının kılları eğilmeye başladığında ve şekli bozulduğunda artık değiştirme zamanı da gelmiştir.

 

dislernasilfircalanmalı150516Dişler nasıl fırçalanır?

Ne yazık ki çoğumuz dişlerimizi yanlış fırçalayarak, dişlere ve diş etlerine zarar veririz.

Diş fırçası ıslatılmadan, mercimek büyüklüğünde diş macunu fırçaya sürülür. Diş fırçalarken fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş, kesinlikle sağdan sola hareketlerle fırçalanmamalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanmalıdır. Diş fırçalarken, en son dilinizi de fırçalamayı unutmamanız gerekir.

Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu yerler dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dildir.

Çoğumuz dişlerimizi fırçalarken ön dişlere gösterdiğimiz önemi, arka dişlerimize göstermediğimizden çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmaktadır.

Diş taşları da çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Dişlerin doğru fırçalanmaması durumunda, mine tabakası ve diş etleri zarar görür. Yanlış fırçalama, dişlerin aşınması ve diş etlerinin çekilmesiyle son bulabilir. Bu da dişleri çürüklere daha yatkın hale getirir.

Diş etlerinin fırçalanması da özellikle diş etlerini besleyen damarlara masaj yaparak dolaşım bozukluğunun giderilmesi açısından önem taşır.

 

Diş ipliği nasıl kullanılır?disipi150516

Özellikle diş fırçasının ulaşamadığı yerler ve diş araları için doğru temizleme aracı diş ipidir. Kürdan kullanmak diş sağlığı açısından tavsiye edilmez.

Ancak diş ipliğini de diş etine zarar vermemek için doğru kullanmak gerekir. Günde bir kez diş ipi ile temizlik yapılmalıdır.

45 santimetre uzunluğunda ip kesin ve büyük bir kısmını orta parmağınıza dolayın. Diğer orta parmağınıza da siz dişinizi temizlerken ipin kullanılmış olan kısmını dolayacaksınız. 2,5 cm boşluk bırakacak şekilde ipi gergin tutun ve yumuşak hareketlerle dişlerinizin arasına yerleştirin.

İp diş eti hizasına gelince dişe doğru yaslayın ve C şekli verin ve diş ile diş eti arasındaki boşluğa yerleştirin.

İpi diş ile temas edecek şekilde tutarak dişin yan yüzeyi boyunca aşağı ve yukarı doğru kaydırın. Sonra yan dişe yaslayın ve aynı hareketi tekrarlayın. Bu şekilde plak parçalanır ve bakteriler uzaklaştırılır.

Son yıllarda tek ve kolay kullanımlı diş ipleri de üretilmektedir.

waterpick150516

Water Pick nedir?

Water pickler, su fışkırtan ve bu sayede diş aralarındaki yemek ve diğer maddeleri uzaklaştıran araçlardır. Çok daha gelişmiş olanlarını diş hekimleri profesyonel olarak kullanmaktadır.

Water Pick gibi araçlar, diş fırçalamanın ardından tamamlayıcı temizleyiciler olarak kullanılmalıdır. Asla diş fırçalamanın yerini tutmazlar.

Son olarak sağlıklı ağız ve dişler için herhangi bir sorununuz olmasa bile diş hekimine yılda bir kez kontrol amacıyla gitmelisiniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?