dünya kültür mirası

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Dünya Kültür Mirası listesinde!

Dört bir yanı tarih barındıran ülkemizden iki değer daha UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası kabul edildi…

Almanya’nın ev sahipliğinde Bonn kentinde gerçekleşen 39. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komite toplantısında Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri “Dünya Kültür Mirası” olarak tescillendi. Müjdeyi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik verdi.

Toplantıda, Türkiye’den Efes ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin “Dünya Kültür Mirası” listesine alınıp alınmaması konusu da görüşüldü. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmasına karar verildi. Komite, Efes’in listeye girip girmeyeceğine de karar verecek. Müjdeli haberi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik verdi.

Bakan Çelik, haberi Twitter’dan şöyle duyurdu: “Beklediğimiz müjdeli haberi aldık. “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri” UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi. Haber Almanya’da Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’ndan az önce geldi. Böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısı 14’e yükseldi. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından. Hevsel Bahçeleri de Dicle’nin kıyısında kurulan verimli, bereketli topraklar. Aynı toplantıda Efes dosyamız da görüşülecek. Yüzleri güldürmek için şimdi sıra Efes’te. Adaylık süreci boyunca emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.”

dünya kültür mirasıHevsel Bahçeleri

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir. Diyarbakır’ın sebze deposu olarak bilinen tüm şehrin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan Hevsel Bahçeleri, Evliya Çelebi, Şemsedin Sami, Mehmed Uzun ve Yaşar Kemal gibi birçok edebiyatçının eserlerine konu olmuştur.

180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapması nedeniyle de Doğu’nun Manyas’ı olarak kabul edilen Hevsel Bahçelerinin isim kaynağı olarak şöyle bir görüş ileri sürülür: İranlı güçlerin önünden Nusaybin’den kaçıp şehre sığınan kırk bin olarak ifade edilen insan şehre alınmayıp, burada yerleşmeye zorunlu tutulmuştur. Arap dilinde “Esfel”, hor görülen, alçaltılan manadadır. Bundan dolayı buraya yerleştirilen halka “Esfel” denilmiştir. Halkın şehre alınmayışı ve beraberindeki geçim zorluğu halkı ekip biçmeye yöneltmiş ve tarıma endekslenen hayat beraberinde bahçeleri ortaya çıkartmıştır. Zaman içinde Hevsel Bahçeleri olarak anılmıştır.

dünya kültür mirasıDiyarbakır Surları

Diyarbakır’ın simgesi niteliğinde olan Diyarbakır Surları, ilk defa MÖ. 3.000-4.000 yıllarında bugünkü İçkale’nin olduğu yerde Huriler tarafından yapılmıştır. Bu surlardan günümüze yok denilecek kadar az kalıntı gelebilmiştir. Bugünkü surların MS 349 yılında Roma İmparatoru II.Constantinius tarafından genişletilerek bazı kısımlarının onarıldığı kaydedilmiştir.

Dünyadaki en uzun surlarıdan olan Çin Seddi’nden, Antakya İstanbul surlarından sonra gelen Diyarbakır Surları, burçların büyüklüğü ve yüksekliği bakımından dünyada birinci olmaktadır. Uzunluk bakımından ise Çin Seddi’nden sonra gelmektedir. Duvar yüksekliği 12 metre, genişliği 12 metre, uzunluğu ise 5 kilometre olan Diyarbakır Surları’nda, Dağkapı, Urfakapı, Mardinkapı ve Yenikapı adında dört kapı ve 82 burç (kale duvarlarından daha yüksek, yuvarlak, dört köşe veya çok köşeli kale çıkıntısı) bulunmaktadır. Muhteşem tarihi yapılar olan bu burçlar arasında Keçi, Yedikardeş ve Evli beden (Ben u Sen) burçları vardır.

Tarihi yapıların üzerinde farklı kültür ve  medeniyetleri yansıtan ve günümüze taşıyan kitabeler, asma ve meyve, tahıl ve silah şekilleri, güneş ve yıldız sembolleri, gamalı haç şekli, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at gibi hayvan şekilleri gibi kabartma motifler, bulunmaktadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?