Doğal Afetler Hakkında Bilgi: Doğal Afet Nedir ve Afetlerin Özellikleri Nelerdir?

Doğal afet kendiliğinden oluşan ve evrendeki oluşumları, yerküreyi, toprak yapısını ve bina yapısını kısa sürede veya belirli bir zaman içinde değiştiren olaylardır. Doğal afet Allah tarafından aniden gerçekleşen bir kainat yani evren olayı da olabilir. Doğal afet ansızın gerçekleşen doğa olaylarının dışında önlem alınmadan meydana çıkan bir doğa olayının sonucu olabilir. Doğal afetlere önlem alınmaz ise ciddi derece maddi hasar meydana gelebilir.

Doğal Afet Nedir

Doğal afet kendiliğinden oluşan ve yeryüzünde aniden meydana gelen olayların tamamına denir. Doğal afetler birbirinden farklı olaylardır. Evrendeki değişik sarsıntılar, toprak oluşum değerlerinde değişiklik, deprem, heyelan ve çığ düşmesi gibi olayların hepsi birer afettir. Allah tarafından ansızın gerçekleşen doğa olaylarının hepsidir. Doğal afetlere önlem alınmaz ise doğanın görünümü de gittikçe bozulur. İnsanların sağlıklarına ciddi derece zarar gelir. Makalemiz, doğal afetler nedir sorusunu merak edenlere özel bilgiler verecek niteliktedir. Ayrıca makalemizde, doğal afetler selden korunma yolları nelerdir sorusu hakkında da yeterli bilgi alacağız.

Doğal Afetler Nelerdir

  • Çığ
  • Yangın
  • Toprak Kayması ( Heyelan)
  • Deprem
  • Sel
  • Yangın
  • Tsunami

Doğal Afet Öncesi Hazırlık İçin Neler Yapılmalı

Doğal afetlerden korunmak için ilk olarak bilinçli olmak gerekir. Örneğin depreme karşı hazırlıklı olmak ve öncesinde deprem çantası hazırlamak gerekir. Deprem öncesinde yapılan kalitesiz malzemelerden üretilen binaları almamalıyız. Deprem bölgesinde yerlerde yerleşim kurmamaya özen göstermeliyiz.

Doğal Afet Nedir ve Afetlerin Özellikleri Nelerdir

Doğal Afetler ve afetler hakkında bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki maddelerde doğal afetler deprem korunma yolları hakkında da bilgiler alacaksınız. İlgili maddeler, doğal afetler ve korunma yolları hakkında da bilgi verecek kalitededir.

Doğal Afetler Çığ

Çığ : Çığ çok tehlikeli olan kar kütlelerinden meydana gelen doğa olayıdır. Bir dağ yamacına yüksekten yağan kar kütlelerinin ağırlık ve hacminin birleşmesi ile meydana gelir. Kar kütleleri insanların üstüne düştüğünde veya bir evin çatısına düştüğünde ciddi derece tehlike oluşturur.

Doğal Afetler Çığ

Doğal Afetler Heyelan

Toprak Kayması: Heyelan ve toprak kayması aynı durumu ifade eder. Toprak kayması genelde engebeli olan arazilerden ve sert yamaçlardaki dengesiz duran toprak yapısından meydana gelen olaydır. Heyelan olayı için ciddi derecede tedbir almak gerekir. Toprak kayması insanların sağlıklarını tehdit eder.

Doğal Afetler Toprak Kayması

Toprak Kayması ve Heyelan ve aynı durumu ifade eder. Toprak kayması genelde, yol kenarlarında olan sanki düşecekmiş gibi engebeli olan arazilerden çıkan topraktan meydana gelir. Engebeli ve sert yamaçlardaki dengesiz duran toprak yapısının sarsılması meydana gelen doğal afet yani doğal olaydır. Heyelan yani toprak kayması olayı için ciddi derecede önlem almak gerekir. Toprak kaymasını önlemek için gerekirse toprakları tel örgüler ile çevirerek kısa sürede tedbir almak gerekir. Toprak kayması insanların can ve mal kaybına uğramasına neden olur. Her doğal afette de olduğu gibi kişilerin sağlıklarını tehdit eder.

Doğal Afetler Deprem

Deprem ülkemizde ve yurt dışında da çok fazla gerçekleşen bir doğal afettir. Yeryüzünde fay hatlarının şiddeli bir derecede sarsılması ile meydana gelen doğal afettir. Deprem binaları ve toprak yapısını tamamen bozabilir.

Doğal Afetler Deprem

Doğal Afetler Yangın

Yangın ise gerek ihmalkarsizlikten gerekse bir karbonmonoksit veya benzin isimli yanıcı maddeler alev almasından kaynaklı çıkar. Yangın yanıcı ve yakıcı olan maddelerin ansızın tutuşması ile oluşabilir.

Doğal Afetler Sel

Sel kısa süreli veya uzun süreli olan bir doğal afettir. Sel ülkemizde de yurt dışında da çok fazla gerçekleşen bir doğal afettir. Yeryüzünde olan deniz suları seviyesinin artması ve yağmurun da gerektiğinden fazla yağması ile birlikte kurak yerlerde biriken su akıntısı kaynaklıdır. Sel eğer çok şiddetli olursa ve deniz seviyesi artarsa ise Tsunami olur. Tsunami ise genelde deniz ve sahil kısımlarında olur. Yağmur eğer bir alana düşmesi gerekli olan metreküp oranından fazla miktarda düşerse insanların canına mal olabilir.

Doğal Afetler Sel

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?