dogo argentino

Dogo Argentino ırkının özellikleri nelerdir?

Dogo Argentino köpeklerinin özellikleri nelerdir? Melez ırk olan bu köpekler ilk olarak hangi ülkede üretilmişlerdir?

Dogo Argentino, ilk kez 1920 yılında Arjantin’de avcılık görevi için yetiştirilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkıdır. İsmini de ilk kez yetiştirildiği ülkeden alır.

Çok zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülmek, kucaklanmak ister ve çocuklarla iyi anlaşır. Kendisini rahatsız eden yetişkin yabancılara karşı saldırgan olabilir. Başka köpeklerle ve hayvanlarla pek anlaşamaz. Arama, kurtarma, koruma gibi işlerde iyi olduğu için polis ve askerlere yardımcı olur.

Dogo Argentino‘nun Arjantinli Dr. Antonio Nores Martinez tarafından üretildiği kabul edilir. Martinez’in amacı, yaban domuzu ve puma gibi büyük avların hem izini sürebilecek hem de onları avlayabilecek bir ırk yaratmaktı. Üstün özellikli bir köpek ırkı yaratmayı isteyen Martinez, şu an soyu tükenmiş olan Cordoba Dövüş Köpeği (Perro Pelea Cordobes) ile işe başladı. Bu köpek güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen yeterince iyi koku alamıyor ve ava çıktığı diğer köpeklerle anlaşamadığı için istenildiği gibi avlanmıyordu. Dr. Martinez bu ırkı başka ırklarla uzun süre melezleyerek bugünkü Dogo Argentino ırkını ortaya çıkartmıştır.

dogo argentinoDogo cinsi köpekler, av amacıyla üretilmiş hayvanlardır. Av ırkı olduğu için öncelikle bu amaç için kullanılmalıdır. Evcil hayvan olmaya pek uygun değildir. Melezlenerek oluşmuş bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlar barındırır. Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı bu köpeklerin yaklaşık %20’si işitme problemleri yaşar. Çok sıcak ve çok soğuk iklimlere uygun bir ırk değildir.

Dogo Argentino, çok güçlü bir ırk olduğu için sağlam karakterli ve fiziksel olarak da güçlü bir sahip tarafından beslenmelidir. Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy bakımı istemez. Cildi hassastır. Tavuk ve benzeri gıdalara alerji gösterebilir. İnsanlarla arası iyidir. Yetişkinliğe erdiğinde köpek ve diğer hayvanlara karşı pek dost canlısı değildir. Güçlü ve çabuk pes etmeyen bir ırk olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılmış ve hala kullanılmaktadır.

Melezlemede kullanılan ırklar nelerdir?

1) Cordoba Dövüş Köpeği: Dönemin Arjantin’inde güçlü ve çevik bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılıyordu. Melezlemenin temel ırkıdır.

2) İrlanda Kurt Tazısı: İrlanda Kurt Tazısı yeni ırkımıza av güdülerini ve hızını vermiştir.

3) İngiliz Pointer: İngiliz Pointeri o yıllarda Avrupa’nın en yaygın karasal av köpeğidir. Koku alma duyusunu Dogo Argentino’ya aktarmıştır. Bu yüzden Dogolar, benzer ırklardan daha iyi koku alma duyusuna sahiptir.

4) İngiliz Bulldog: İngiliz Bulldog’un yere sağlam basışı, güçlü ve gözü pek bir karaktere sahip oluşu bu melezleme çalışmasında yer almasını sağlamıştır.

dogo-argentino_05.07.15

5) Bullterrier: Bullterrier bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkı köpektir. Dogo’ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.

6) Danua (Great Dane, Alman Mastifi): Danua, cüssesi nedeniyle avcıların Dogolar’dan önce büyük avlarda kullandıkları ırktır. Cüssesi ve genel olarak dengeli görünümü ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.

7) Dogue de Bourdeux (Bordo Mastifi, Fransız Mastifi): Dünyanın en güçlü çeneye sahip köpek ırklarından biri olan Dogue de Bourdeux, Dogo’ya çene gücünü katmıştır.

8) Pirene Dağ Köpeği: Dogo Argentino, parlak beyaz tüy rengini bu köpek ırkından almıştır. Arjantin’in av bölgelerinde avcılar tarafından fark edilebilmesi için bu renk tercih edilmiştir.

9) Boxer: Bu ırk ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak güçlendirmek için kullanılmıştır. Canlılığı ve sahibine olan bağlılığı bu melezlemede yer almasını sağlamıştır.

Bazı kaynaklarda İspanyol Mastifi’nin de bu melezlemede yer aldığı söylenir. Cordoba Dövüş Köpeği zaten İspanyol Mastifi’nin yerli köpeklerle çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?