Drone nedir?

İnsansız hava aracı olarak da bilinen drone, gelecekte birçok alanda yaygın olarak kullanılacağa benzer… Peki, drone nedir?

İngilizce’de anlamı erkek arı olan drone, günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine bakıldığında genellikle askeri amaçlı kullanılan drone’lar, artık daha farklı sektörlerde de kullanılır oldu. Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada kalabilen drone, bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı.

Drone Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Drone’lar ilk çıktığında gözlem ve savunma gibi amaçlarda kullanılmasına rağmen bir süre sonra saldırı amaçlı da kullanılması insanların hafızalarında savaş ile özdeşleşmesine neden olmuştur. İnsansız hava araçları aslında o kadar da yeni bir teknoloji değil. Bu tarz uçakların askeri alanda kullanım fikirlerinin 1800’lü yıllara dayandığı belirtiliyor. Ancak drone denince belli bir yaşın üstündekilerin aklına dönemin yüksek hızlı ve radyo kontrollü olan, Vietnam Savaşı’nda Amerika tarafından kullanılan Ryan Firebee gelecektir.

Günümüzde ise savaştan çok günlük alanlardaki kullanımlara da adapte edilmeye çalışılmaktadır. Örneğin bugün birçok ülkede drone’lar zor ve tehlikeli görevlerde tercih edilse de aynı zamanda yangın söndürmek, gözlem, güvenlik amaçlı da kullanılmaktadır.

Drone’lar bugünlerde belki de en çok çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiğinden; gazetecilik ve TV dünyasında kullanılıyor. Bunun en son örneklerinden biri Sochi Olimpiyatları’nda sporcularla birlikte pistin üzerinde gezen drone’lar oldu. Çekilen sıra dışı görüntüler izleyiciye sunuldu.

Drone’lar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebiliyor. Hatta bu tarz videoların bir arada bulunduğu “travel by drone” adında bir platform da bulunmakta. Bu sitede İstanbul’un da dahil olduğu yaklaşık 2500 adet şehir tanıtım videosu var. Bu site sayesinde gitmek istediğiniz şehre karar vermeden önce drone ile çekilmiş videosuna göz atabilirsiniz.

Daha önceki bir haberimize de konu olan Amazon adlı sitenin kargosunu drone’lar aracılığıyla yapması da taşımacılık sektöründe kullanımının yaygın olacağını gösteriyor. Türkiye’de yasalar bunun gerçekleşmesine ne kadar elverir bilinmez ama yakın zamanda evinize ürünler bu aletler ile gelirse şaşırmayın.

Drone İngiltere’de yasaklanacak mı?

drone1_2712Drone kullanımının hızla arttığı İngiltere’de bu cihazları kurallara uymadan kullananlara 5 bin sterline kadar para cezası verilecek.

İngiltere’de maliyetinin düşmesi ile birlikte kullanımı hızla artan insansız hava araçlarına (drone) karşı önlem almaya hazırlanılıyor. İngiliz Sivil Havacılık İdaresi’nden (CAA) yapılan açıklamada bu cihazların keyfi şekilde kullanılması durumunda kişilerin adli makamlara sevk edilebileceğinin altı çizildi. CAA’dan yapılan açıklamaya göre, drone’ları kurallara aykırı ve keyfi bir biçimde kullanan kişilere azami 5 bin sterlin (18 bin TL) ceza verilebilecek. Ülkede nüfusun yoğun olduğu bölgelerde drone’ların kullanımı yasak. Drone’lar bu bölgelerde sadece resmi makamlarda özel izin almış kişiler tarafından kullanılabiliyor.

Bizimki gibi kalabalık nüfusa sahip ülkelerde drone kullanmak daha da zor olacaktır…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?