29 Nisan Dünya Dans Günü

29 Nisan tarihi Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ve Uluslararası Dans Komitesi tarafından Dünya Dans Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünyanın dört bir yanında kutlanan ve dansa adanan bir gündür 29 Nisan… Modern balenin yaratıcısı Jean Georges Noverre(1727-1810)’in doğum günü olan bu tarih, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ve Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında Dünya Dans Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Dans Günü nedeniyle Türkiye dahil bir çok ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Kısaca dansın tarihçesi…

Yüzyıllardır dansın olmadığı bir dönem yok gibidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlanan 29 Nisan Dünya Dans Günü, 1982 yılından itibaren  kutlanmaktadır. Dünya Dans Günü’nün geçmişini, dansın tarihçesiyle karşılaştırmak çok saçma olacaktır. Dans belirli bir amaçla yapılan ritmik hareketlere verilen isimdir. Dansın ortaya çıkışıyla ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte, köklerinin insanoğlunun yeryüzündeki yaşamı kadar eski olduğu söyleyenebilir. Konuşma dilinin olmadığı çağlardan itibaren insanlar tepinerek, seslere kulak vererek yaptıkları hareketlerle birbirleriyle iletişime geçmişlerdir. Bu da dansın başlangıcı olmuştur. Dans insanın günlük yaşamındaki belli başlı hareketlerin ve mimiklerin tekrarından doğmuştur.  Dans ederek insanlar kendilerini ifade etmişlerdir. İlk çağlardan günümüze kadar insanların ve toplumların değişimiyle beraber dans da değişerek bugüne kadar varlığını sürdürmüştür.dans29.416

Çok eskiden insanlar savaş kazandıklarında, ilkbahar geldiğinde veya bayramlarda dans ederlerdi.  Bu dans etme nedenleri yüzyıllar içerisinde değişime uğramıştır. Bununla beraber dans belirli kurallara bağlanmıştır. Ortaçağ boyunca da dans, başlıca sahne gösterisi olmuştur. 16. yüzyılda Fransa ve İtalya’da besteciler, yalnız dans için yapıtlar bestelemeye başlamıştır. Eski dans tarzlarından uzaklaşmak ise 19. yüzyılda olmuştur. Dans bu yüzyıldan itibaren tamamen yenilenmiş ve yeni bir anlam kazanmıştır. Ülkelerarası seyahatler ve geziler sayesinde de başka ülkelerin, başka kültürlerin dansları dikkat çekmiş ve birbirinden etkilenmiştir.

Anadolu’da ve günümüzde dans…

dünyadansgünü290416Anadolu coğrafyasında dansı anlamak için öncelikle Anadolu halk danslarını incelemek gerekir. Anadolu halk danslarının kökeni, eski medeniyetlerin oyunlarına ve geleneklerine dayanmaktadır. Anadolu coğrafyasında, neolitik dönemden kalma (M.Ö 8000-5500) kalma mağara resimlerinde dansın izleri bulunmaktadır.
Türklerde dansın başlangıcı Şamanizm dönemine kadar gider. Bunun devamında İslamiyet’in yayılışı Anadolu halk danslarını etkilemiştir. Daha sonra da çeşitli nedenlerle (İstanbul’un fethi ve sömürgecilik gibi)  batının doğuya ve Osmanlı’ya ilgisi artmıştır. Böylelikle batı toplumunda; doğudan ve Osmanlı kültüründen de etkiler bulunan modern dans kavramı ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet dönemine gelindiğindeyse Anadolu kültür figürler üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu dönemde zeybek dansı ön plana çıkmıştır.
Dünya üzerindeki popüler batı dansları Cumhuriyet balolarında iyice yaygınlaşmıştır. Dans Türkiye’de bölgesel farklılıklara göre çeşitlilik göstermektedir.
Türkiye, klasik baleyle resmi olarak 1948’de açılan ilk konservatuar sayesinde tanışmıştır.

Tüm dünyada tarih boyunca çok fazla dans türü ortaya çıkmıştır. Hepsi birbirinden güzel ve çekici olan bu dans türleri arasında özel bir yeri olan  Flamenko’ya bir örnek vermek istedik…  Dünya dans günü kutlu olsun.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?