Dünya Dilsiz Haritası

Bir bölgenin tam olarak kelimesiz bir şekilde ilerlemesine yönelik hazırlanan haritalar olarak dilsiz haritalar bulunmaktadır. Coğrafya dersine ait birtakım yer adlarını, maden ya da endüstri verilerini ezberlemek gerektiğince zordur. Bunları bir arada görmek, bir kavram haritası gibi akılda kalıcı olmaktadır. Mesela “Ege Bölgesi’nde hangi tarım ürünleri yetiştirilir?” sorusunun cevabını, güzel hazırlanmış bir dilsiz harita yardımıyla basitçe verebilirsiniz. Bu durum tam olarak akılda kalmasının kolay olmasından dolayı Akdeniz içerisinde hangi madenlerin çıkarılacağı gibi bir sorununu cevabını hızlı bir şekilde öğrenmiş olup, kolaylık sağlanmış olur.

Dünya Dilsiz Haritası 1

İnsanların beş duyu organı içerisinde “görme” yolu ile öğrendiklerinin en çok hatırlandığını unutmayın. Bu teknik sizin KPSS, LYS, YGS ya da SBS gibi sınavlara hazırlanırken gerektiğince işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken alçakta verdiği dilsiz haritaların çıktısını alarak, kesinlikle “elle” doldurmanızdır. Dilsiz haritalar boş olarak verilmiştir. Çıktısını aldıktan sonra, şehir, bölge ya da ülke birtakımında hazırlayacağınız dilsiz haritanın başlığını -örneğin “Karadeniz Bölgesi – Maden Haritası” şeklinde belirleyin. Dilsiz harita üzerinde hangi şehirler üzerinde maden çıktığına dair nokta koyabilirsiniz. Ve sonra başka dilsiz haritaya geçin.

Böylece maden, endüstri ve coğrafi şekiller ile alakalı onlarca dilsiz harita hazırlayıp bir dosya ortaya getirebilirsiniz. Bunu tüm sorularda ellerinizin altında bulundurup, sık sık yararlandığınız bir kaynak hâline getirin. Böylece ezberlemekten korktuğunuz verileri gizil öğrenme tekniği ile aklınızda tutabildiğinizi göreceksiniz.

Dünya Dilsiz Haritası 2

Dünya haritasının isimler olmadan görsel boyutlarda görüntüleri. Çizimlerde ve koordinatlı sistemlerde sabit yer saptamak amacıyla genellikle kullanılmaktadırlar. Okullarda ödev ve proje derslerinde de genellikle gereksinim duyulur. Bunları kullanırken kendiniz belirli faktörlere bağlı olarak doldurabilirsiniz. Bu faktörlerin genel olarak tarımdan tutunda ekonomiye dahil olduğu gibi nüfus ve eğitimde içerisinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak ülkeler ya da şehirler arasında tam olarak bilgilerin ortaya çıkacağı bilinmektedir. Coğrafya bilimi başta olmak üzere haritacılık gibi alanlarda sık sık kullanılır. Dilsiz harita üstünde hiçbir şekilde makale bulunmayan belirli bir ülke, bölge ya da yerin haritasıdır. Özel verilerle hazırlanacak haritalara denir. Harita üstünde coğrafi bölgeler renklendirilir, dilsiz haritalar birtakım durumlarda yalnızca bembeyaz da olmaktadır. Dilsiz haritalarda rastgele bir makale karalama bulunmaz, boş olarak takdim edilir üstünde farklılıklar daha sonra yapılır.

Ülkemiz amacıyla hazırlanan dilsiz haritayı gözlemlediğimiz takdirde coğrafi bölgelerin renklendirildiğini görmekteyiz. Hazırlama çeşitliliğine göre farklılık gösterir. Tamamen bembeyaz odluğu gibi bölgelere ayrılmamış dilsiz haritalarda mevcuttur. Sadece sınırları çizilerek de dilsiz harita hazırlanır. Mesela evde Türkiye’nin dilsiz haritasını çizmeniz mümkündür. Türkiye haritasının yalnızca sınırlarını çizerek oluşacak harita manzarası dilsiz haritadır. Madenler üzerine bir çalışma yapmak istediğiniz dilsiz haritanın üzerindeki işaretlerden rahat bir şekilde işlemler yürütebilirsiniz.

Dünya Dilsiz Haritası 3

Haritaların genel olarak dilsiz bir şekilde işlenmesinin yararları fazladır. Ülkelerin tam anlamıyla fiziki durumlarına bile renklendirilmesi sağlanmaktadır.

Haritaların genel olarak hazırlanmasında amacın sadece madenlerin mevki durumları dahi göstermeleri yeterli olacaktır. Bu haritaların sizler adına rahat bir şekilde sınavlar adına rahatlık konuşturacağı bilinmektedir.

Dünya Dilsiz Haritası 4

Dünya haritalarında ezberlemeniz gereken durumları rahat bir şekilde ezberlerken daha hızlı bir şekilde hafızanızda kalabilir. Dilsiz haritaların genel olarak renksiz bir şekilde hazırlandığı bilinmektedir. Fiziki bir şekilde de durumlar yaratan dilsiz haritaların olduğu da bilinmektedir.

Renksiz olarak hazırlanan dilsiz dünya haritası, dünya dilsiz haritası siyah beyaz bir şekilde hazırlanıp üzerinden hiçbir yazı bulunmamaktadır. Hiçbir yazı bulunmamasından kaynaklı olarak rahat bir şekilde işlemlerin yürütülmesi gibi durumlar söz konusudur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?