Dünya Fiziki Haritası

Harita: Dünya’nın tamamının ya da bir bölümünün kuşbakışı manzarasının belli bir oranda küçültülerek düzleme aktarılmış biçimine harita denir.

Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi amacıyla;

– Kuşbakışı manzaraya göre çizilmesi,

– Arazi üstündeki uzunlukların belli bir oranda küçültülmesi gerekir.

Harita Anahtarı (Lejant): Haritada sarf edilen özel işaretlerin ne manaya yaklaştığını gösteren bölümdür. Her haritanın kullanım amacına göre değişik işaretler kullanılır.

Harita Ölçeği: Harita üzerinde yer alan iki noktanın arasında yer alan uzunluğun tam olarak yeryüzündeki aynı noktalara bağı olarak arasında yer alan uzunluk oranıdır. Tam bir deyişle ise gerçek bir uzunluğun harita üzerine küçültülmesidir.

Dünya Fiziki Haritası 1

Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi amacıyla lüzumlu olan koşullar şunlardır:

1. Kuşbakışı olarak çizilmiş olması

Haritası çizilmesi gereken alanın tam olarak tepe görüşü sağlanmasına kuşbakışı denmektedir. Harita çizim işlemlerinde tam olarak bir tepe gösteriminde manzaranın sağlanmaması gibi bir durum ile yeryüzü şekillerinde boyut ile biçimde değişmeler söz konusudur.

2. Ölçekli olması

Haritalardaki küçültme seviyesine ölçek denir. Harita üzerinden yer alan uzunların tam olarak gerçek bir uzunluğa karşı oranıdır. Yer şekillerine ait bu durum biçim ve boyut olarak küçültülmesine bağlıdır. Gerçek uzunluklarının harita üzerine aktarılmasında son derece önem sarf etmektedir.

3. Bir düzleme aktarılmış olması

Dünya’nın kutuplardan basık, Ekvator’dan şişkin kendisine has küresel bir biçimi vardır. Dünya’nın tam olarak bir kağıda aktarılması sırasında işlemlerin çok zor olduğu bilinmektedir. Haritalarda görülen ise, gerçeğin az ya da çok benzeridir.

Fiziki Haritalar

Fiziki haritalar, yeryüzündeki dağlar, ovalar, vadiler, platolar, akarsular gibi pek çok fiziki yer biçimini göstermeye yarayan haritalardır. Bu haritalar yardımıyla ülkelerin ya da mekanların dağlık olup olmadığı, yükseltileri, bölgelerde tespit edilen yer şekilleri belirlenir.

Dünya Fiziki Haritası 2

Sadece yeryüzü şekilleri değil, şunlar ile ilgili yükselti verileri de haritada mevcuttur. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri gösterilirken renklendirme tekniği kullanılır. Bu tekniğe göre haritanın üstündeki renkler değişik yükselti basamaklarını simgeler.  Fiziki haritalarda kullanılan yöntem tam olarak renklendirme olarak adlandırılmaktadır. Renklendirme yükseltilere göre değişmektedir. Örneğin sarı renk 1000 metreye kadar olan yükseklikleri, yeşil renk denize yakın ya da yükseltisi düşük olan yerleri, kahverengi ve mor renkler yükseltinin çok bulunduğu mekanları gösterir. Bölgedeki göl ya da denizlerin derinliği de renklendirme tekniğiyle belirlenir. Beyaz renkle gösterilen deniz ve göllerde derinlik çok değilken mavi ve tonlarının koyulaşmasıyla denizlerin de derinleştiğini tekrar fiziki haritalardan anlayabiliriz.

Fiziki haritalar yol, baraj, köprü yapımında ya da askeri nedenle kullanılır. Coğrafyacılar da bir bölgedeki yer şekilleri ile ilgili bilgi sahibi olmak amacıyla fiziki haritaları kullanır.

Dünya fiziki haritası ayrıntılı bir şekilde işlendiğinde detayların son derece önemli olduğu bilinmektedir. Ülkeler üzerinde yer alan dağların, ovaların, nehirlerin tam bir detaylı şekilde gösterilmesi ile durumların çözümü daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Dünya fiziki haritası dilsiz bir şekilde olduğunda isimlerin yer almadığı bilinmektedir. İsimsiz bir şekilde nehirlerin, dağların konumlarını bulmak gerekmektedir.

Dünya fizik haritası kıtalar ve okyanuslar olarak rahat bir şekilde bulunmaktadır. Fiziki haritanın tam bir detaylı şekilde ülke durumlarını ortaya koyulduğu bilinmektedir. Fiziki haritalarda renklendirmelerin her zaman yükselti durumlarına göre değiştiği bilinmektedir. Bazı bölgelerin renk değişimleri son derece farklı olurken, bazı durumlarda ise renklerin aynı olduğu bilinmektedir.

Renk değişimlerinin tam olarak değişim süreçlerinin yükseklik durumlarına göre ayarlanmaktadır. Yüksekliklere göre renk durumları yeşil tonlarında değişimlerinin genel olarak göründüğü bilinmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?