Dünya Haritası

Dünya Haritası, Dünyamızın tam olarak insanlığa resmedilmesi en büyük başarılardan biri olarak kabul görmektedir. Hava ve uzay fotoğrafları vasıtasıyla haritalardaki son beyaz lekeler, yani bilinmeyen noktalar da bundan sonra ortadan kalkmıştır. Lazer ışınlarıyla ölçme, tarayıcılarla saptama ve bilgisayarla harita çıkarma gibi modern teknikler haritacılık bölümünde devrimler yaratmaktadır.

Yeryüzünde Yön Bulma

Her yana doğru kıvrık olan bir cismin ne başlangıcı olmaktadır. Ve bu durum son derece zor gelmektedir. Karşılık Dünya’nın, bir koordinat düzeneğinin geçmesine imkan sağlayacak iki sabit noktası vardır; şunlar Kuzey Kutbu ile Güney Kutbu’dur. Kutupların üzerinden Dünya’yı boyuna dolaştığı varsayılan çemberler olan boylam çizgileri (meridyenler) geçirilmiştir. Uluslararası bir antlaşma tarafından Londra yakınlarındaki Greenwich’te tespit edilen bir izlenim evinin üzerinden geride bıraktığımız boylam çizgisi sıfır ya da başlangıç meridyeni olarak kabul edilmiştir. Bundan evvelce her ülkenin sıfır noktası ayrıydı.

Dünya Haritası 1

Bunun dışında yerküre, kutuplara teğet olan iki düzleme koşut bir dizi paralel çizgisiyle de (paralel) kesilmiştir. Burada Ekvator sıfır paralelini oluşturmuş, onun kuzeyinde ve güneyinde 0-90 derece arasında paraleller çizilmiştir.

Bir meridyenin tam olarak Dünya üzerinde dönüş yapmasının süresi 24 saatte gerçekleşir. Buna bağlı olarak 360 derece olan bir dönüşüm tam olarak 24 saatlik bir süre zarfına eşit olduğunu görmekteyiz. Bu durumda boylam belirmenin tam bir şekilde doğru olması için bulunan mevkinin tam olarak 12 saatinde öğlen süresinde olması gerekmektedir. Bunun yanında, diğer bir meridyenin saatini de bilmek mühimdir. Burada Greenwich’ten geride bıraktığımız sıfır boylamı kullanılır. Aradaki farkın tam olarak boylamını batı ile doğu üzerinden vermektedir. Orta çağ süresinin sonlarına doğru saatin tam olarak bulunması sonucunda ise şu an da Dünya saatinin tam olarak radyo dalgaları üzerinden duyurulması ile yön bulma işlemlerinin son derece basit hale geldiği bilinmektedir.

Dünya Haritası 2

Biçim Bozulmalarını İçermeyen Bir Harita Bulunmamaktadır!

Bilimsel haritacılığın en mühim işlevi, yeryüzünün küçültülmüş, düzleme geçirilmiş, çizime dönüştürülmüş yinel ya da belirli bir bölümünün görünümünü vermek, bunu yapar iken de elden geldiğince tüm ayrıntıları göstererek gerçeğe yakın bir imge oluşturmaktır. Zaman içerisinde Dünya’yı resim olarak göstermenin iki yolu meydana çıkmıştır. Bunlardan biri harita, öbürü küredir. Harita daha kullanımı kolay ve çok yönlü bulunduğundan, birtakım olguları daha iyi yansıtabilen küreye göre daha yaygındır. Bu durum şekil bozulmalarına sebebiyet vermektedir. Bunların matematiksel bir şekilde hesaplanabilmesi sınırlarda tutulmaktadır. Bu durum sayesinde haritaların daha rahat bir kullanımı sağlanmaktadır. Bunun amacıyla evvelce değişikliğe uğramayan yön bulma çizgilerini, yani paralelle boylamları geometrik izdüşüm (harita izdüşümü) ya da matematiksel formüller (harita ağı dizaynları) yolu ile kağıda geçirmek gerekir.

Dünya Haritası 3

15. asırdan beri bu gaye ile geliştirilen yöntemlerin hiçbiri yeteri kadar doyurucu değildir, zira bu, temelde çözümü olmayan bir sorundur. Haritanın her yerinde uzunlukların doğru olmasını sağlamak imkansızdır. Bu da insanı, alanların ya da açıların doğru olması arasında bir seçim gerçekleştirmeyle karşı karşıya bırakır ve her iki bir halde de mühim şekil ve koordinat bozulmalarına göz yummak gerekir. Göz yummaya bağlı olarak bazı harita yapımlardan açıların doğru olmadığı gibi alanlarında doğru olmadan yapıldığı bilinmektedir.

Dünya Haritası 4

Harita Yapma Tekniği

Haritacılığın başlangıç dönemlerinde, çizimi yapılan özgün haritalar fakat kopya yolu ile çoğaltılabiliyordu. Orta çağın sonlarına doğru evvelce ahşap gravür, sonra da bakır gravür teknikleri son derece iyi bir şekilde uygulanmaya başladı. Bunu tam olarak 18.yüzyıl zamanlarında Almanya üzerinden bulunmuştur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?