Dünya Nasıl Oluştu?

Üzerinde yaşadığımız, tepelerden hafif basık kocaman bir topu andıran Dünya Nasıl Oluştu, dünya nasıl meydana geldi sorusu hep kafamızı kurcalamıştır. Dünyanın yaşı ise dehşete düşürecek kadar gerilerde. Yaklaşık 4.6 milyar yıl evvel Güneş, galaksideki sayısız yıldızdan birisiydi ve dönen bir gaz ve toz bulutu halini aldı. Yeni oluşan yıldızlar daireler çizerken çevrelerinde dönen parçalar tarafından çevrilirler. Bu parçalar birbirlerine çarparak kendilerinden daha büyük parçaları oluştururlar. Söylerken bu kadar basit olsa da gezegenlerin meydana gelmesi milyonlarca yıl sürer.

Dünya Nasıl Oluştu 1

Dünya aslında başlangıçta bir kaya parçasıydı. Uzay boşluğundan adeta bir yağmur gibi yağan irili ufaklı taşlarla büyüyerek kütlesini genişletti ve devasa boyutlara ulaştı. Hatta dünya yüzeyine her gün neredeyse 60 milyon tondan daha fazla madde düşmüştür. Bunlar toz partikülleridir ve fark edilmeyecek kadar küçüktür.

Aldığı bu taş yağmuru darbeleriyle Dünya’nın sert olan yüzeyi eriyerek sıvı hale geldi. Dünyanın çevresi erimiş lavlarla kaplıydı ve onun üzeri de sert bir tabakayla örtülüydü. Bu tabakanın üzerinde de yarıklar vardı ve altındaki parıltı gözle görülecek kadar kuvvetliydi. Tozlar tüm gökyüzüne savruluyordu ve gündüzler adeta gece gibi oluyordu. Dünya yüzeyine düşen parçalar temas sayesinde buharlaşıp atmosfere gaz olarak eklendi. Aradan milyonlarca yıl geçtikten sonra darbelerde azalma oldu. Çünkü Güneş sistemi etrafında dönen daha az cisimden söz ediliyordu. Bu da Dünya’nın yüzeyinin soğumasına neden oldu. Soğumadan sonra ise Dünya’nın şimdiki kabuğu oluştu. Ve tabii ki Dünya’nın katmanları da…

Volkanlar püskürtülen karbonhidrat gazı buharlaşarak havaya karıştı. Yeryüzü, yoğunlaşan ve damlalar şeklinde yağan buhar sebebiyle suyla kaplandı. Güneş sisteminin dışından gelen yıldızlar yeryüzüne çarptıkları zaman su eklemiş oldular. Günümüzden yaklaşık 4 milyar yıl önce Dünya yüzeyi tamamen sıcak sularla kaplıydı; çünkü daimi bulutlardan sürekli dökülen yağmurlarla dolup taşıyordu.

Ay da yeni oluşmuştu ve dünyaya bugün olduğundan daha yakındı. Bu da medcezir yani gelgitlerin daha şiddetli olmasına neden oluyordu. Okyanus yüzeyine çarpan asteroitler de çok büyük gelgitlere neden oluyordu. İşte bu gelgitlerin oluşturduğu dalgalar denizlerde kayaların oluşmasına sebep oldu. Havadaki karbondioksitin büyük bölümü okyanusa karıştı. Hava gittikçe inceldi ve günler daha da aydınlık olmaya başladı. Okyanuslar buharlaştı ve kayalık alanlar görünür olmaya başladı. Küçük organizmalar yani mavi yeşil yosunlar değişime uğradı. Bu yosunlardan salınan oksijen, Dünyanın atmosferinde birikmeye başladı. Bitkiler ve bakteriler sayesinde de atmosfer nefes alınabilen bir yer oldu. Dünya’nın oluşumu yani o heyecanlı hikayesi böyle.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?