Dünya Siyasi Haritası

Dünya’nın tam olarak yarıçapı 6.370 km olan bir küre kabul edilmektedir. Ama 18. asrın başından beri onun kutuplarda daha basık bulunduğu bilinmektedir. Bu da Ekvator’daki yarıçapının 6.378 km, kutuplardakinin ise 6.357 km bulunduğu manasına gelir. En yeni araştırmalar Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle oluşturduğu bu elipsoitte, geometrik imkan göre detaylı sapmaların ve düzensizliklerin bulunduğunu meydana koymuştur. Yerkürenin gerçek şekli bu gaye ile geoit olarak adlandırılır. Alman haritacılığı amacıyla Bessel’in 1841’de hesapladığı yerküre şekli kabul edilmiştir.

Dünya Siyasi Haritası 2

Dünya’nın kağıt üzerine transferi son derece uğraş gerekmektedir.    Şekil bozulmalarının tam olarak gerçekleşmemesi son derece az bilinmektedir. Buna bağlı olarak Dünya’nın küre şeklindeki modeli bozulmalar içermemektedir. Yeryüzü üzerindeki rastgele bir noktanın koordinatını paralel ve boylam çizgileriyle saptamak çok kolaydır. Ama hangi çizim yöntemi kullanılırsa kullanılsın, düz bir yüzey olan haritada şekil ve açı bozulmaları olur. Bu gaye ile uzunlukların her yönde doğru ve gerçeğe ideal bulunduğu bir harita bulmak imkansızdır. Buna karşılık alanları doğru, açıları doğru ve uzunlukları bir yönde doğru olan özel haritalar vardır. Bu haritada sadece alanlar ya da açılar doğruysa, mesafe ve koordinat bölümündeki şekil bozulmaları daha dikkat çekici bir şekilde meydana çıkar. Dünya’nın belirli bir ölçü kalıbına kadar bozulmaları kabul edilmektedir. Genel olarak bu durumlar seçilmektedir. Bunlar daha çok okul atlaslarında kullanılmaktadır.

Dünya Siyasi Haritası 1

Nüfus, belirli bir vakitte sınırları tarifli bir bölümde yaşam sürdüren insan sayısıdır. Sözcük fazlalıkla insan miktarını belirleyen bir kavram olarak kullanılır. Nüfus bir ülkede, bir bölümde, bir evde belirli bir anda yaşam sürdürenlerin meydana getirdiği toplam sayıdır.

Nüfus, sayımlar yolu ile belirlenir. Nüfus sayımları seçmenlerin belirlenmesinin yanı sıra diğer pek çok gaye amacıyla de yapılmaktadır. İlk nüfus sayımlarının asli hedefi askeri kuvveti saptamak, vergilendirme amacıyla basitlik sağlamaktı ve yalnızca erkekler öneme alınıyor, kadınlar ve çocuklar göz ardı ediliyordu. Nüfus sayımlarının tam olarak hedefleri arasında şunlarda yer almaktadır; Erkek ile kadın nüfusunun tam olarak saptamaktır. Kırsal ile kentsel bir nüfusu ortaya saptamaktadır. Bir başka durum ise okuma ile yazma durumları da ortaya çıkarmaktadır.

Dünya Siyasi Haritası 3

Düzenli sayımların tam olarak yakın bir tarihli olduğu bilinmektedir. Dünya üzerinden nüfus sayımlarının her zaman aynı şekilde ilerlemediği bilinmektedir. Nüfus sayımları genel olarak ülke durumuna göre değişmektedir. Bazı ülkeler kadın ile erkek sayımları yapılırken, savaş halinde olan bir ülke sadece erkek sayımı gerçekleştirebilir.

Dünya nüfusunun tam olarak izlenme serüveni Birleşmiş Milletler tarafından nüfus saati tarafından izleniyor. Dünya üzerinde toplanma alanlarının ise Çin, Japonya ülkelerinde gerçekleştiği biliniyor. Ayrıca Amerika’nın doğusunun yanı sıra Batı Avrupa olarak da bilinmektedir.

Dünya Siyasi Haritası 4

Harita tarif olarak yeryüzünde bir bölgeni yad bütününün kağıt üstüne aktarılmasıdır. Gerçi bu tarif ayrıntılardan biraz oldu ama haritalar yalnızca bir tür değildir. Mesela aynı yere ait hem siyasi hem fiziki adı verdiği haritalar olabilir. Fiziki harita ait bulunduğu bölgenin yeryüzü şekillerini de sahibi olan harita türüdür, siyasi harita ise devlet sınırlarını sahibi olan haritalardır.

Haritaların tam olarak ülkelerde kalkınmasına bağlı olarak taşınmaz bir mal hukuku da devletin görevidir. Büyük ölçekli halinde üretilen topografik haritalar devlet tarafından üretimi sağlanmaktadır. Ayrı bir şekilde üretimi sağlanması için ihale durumları gerçekleşmektedir. Belediye hizmeti verdiği yerleşim merkezlerinde bilhassa teknik alt yapı tesislerinin projelendirilmesinde sarf edilen haritalar ise ulusal yönetimler doğrulusunda, tekrar özel firmalara ihale yöntemiyle ürettirilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?