Dünya Tarihinin İlk Fatihi Büyük İskender Kimdir, Hayatı, Savaşları, ve Hakkında Bilgi

Dünya tarihinin en büyük liderlerinden biri olan Büyük İskender M.Ö. 356 yılında Makedonya’da dünyaya gelmiştir. Yine M.Ö. 323 yılında yaşama gözlerini yummuştur. Büyük İskender ve büyük iskender imparatorluğu hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Büyük İskender Makedonya kralı II. Filip’in oğludur. 20 yaşındayken tahta çıkmış büyük bir kahramandır. Aristo’dan ders alan Büyük İskender büyük fetihlere imza atmış ve kahraman olmayı başarmıştır. 334 yılında Asya seferine başlayan Büyük İskender önemli yerleri fethetmiştir. Boğazları geçerek Anadolu’ya giren İskender, Yunan şehirlerini Pers İmparatorluğundan kurtarmıştır. Daha sonra Mısır’a inmiş ve İskenderiye şehrini kurmuştur. İran’da bulunan Pers Kralını yenilgiye uğratmış ve büyük bir zafere imza atmıştır. Sonrasında Hindistan’a gitti ve Hint ordusunu yendi. Burada askerlerin isyan etmesi üzerine Makedonya’ya geri dönmek zorunda kaldı. Genel olarak bakıldığında büyük iskender hayatı bu şekilde devam etmiştir. Makedonya yolculuğu sırasında Babil’de rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.

Büyük İskender Kimdir?

13 yaşından itibaren savaş eğitimi almış ve 20 yaşında tahta çıkmış bir liderdir. Bütün Asya’yı almak istemiş ve Hindistan’dan askerlerin isyan çıkarması nedeniyle geri dönmek zorunda kalmıştır. Yalnızca fethetmek üzerine yaratıldığını savunan Büyük İskender Asya seferi öncesinde komutanları şu şekilde hitap etmiştir. ‘’Beyler, Benim kararıma uyarak Asya’ya ilerleyecek miyiz, yoksa sizin kararınıza uyup geri mi döneceğiz? Komutanınız olarak benimle ilgili söyleyecekleriniz varsa söyleyecek bir şeyim yok’’ demişti. Konuşmasının devamında asker ve komutanların iradesine ve de azimlerine inandığını belirterek konuşmasını tamamlamıştır.

Büyük İskender Sözleri

Büyük iskender adından da anlaşılacağı gibi çok büyük bir savaş kahramını olarak tarihteki yerini almıştır. Savaşlarla geçen hayatında önemli sözleri olmuş ve günümüze kadar bu sözler gelmiştir. Bu bağlamda iskender büyük sözleri olarak akla ilk gelen söz ‘’Tüm Asya’yı aldığımızda, o zaman, tutkularımızın zirvesine çıkacağız’’ olmuştur. Bu sözü ile Asya’yı ne kadar çok almak istediğini görebiliyoruz. Her zaman yeni yerleri fethetmeyi istemiş ve bunun için hükümdarlığı boyunca savaşmıştır.

Büyük İskender Sözleri

Büyük İskender Mezarı

Büyük İskender’in mezarıyla ilgili net ve kesin bir bilgi ne yazık ki yoktur. Bununla ilgili birçok araştırma yapılmasına rağmen henüz kesin olarak mezarının nerede olduğu bilinememektedir. Tarihte en büyük imparator olarak bilinen Büyük İskender’in mezarının nerede olduğuyla ilgili bilgiler hiçbir zaman kesinlik kazanamamıştır. Yapılan bazı araştırmalar Büyük İskender’in mezarının Yunanistan’da olduğuna işaret etse de, bununla ilgili net ve kesin bir bilgi yoktur.

Büyük İskender Paraları Ve Değerleri

Pers İmparatorluğu’nu yıkarak bir dönemin sona ermesini sağlayan Büyük İskender o dönemde sikkeler bastırmıştır. Antik Yunan sikkeleri olarak bilinen bu sikkeler binlerce dolardan satılmaktadır.

Büyük İskender Paraları Ve Değerleri

İskender Büyük Ölümü

İskender Büyük’ün ölümü M.Ö. 323 yılıdır. M.Ö. 356 yılında doğan İskender, yalnızca 33 yıl yaşamıştır. 13 yıl tahtta kalan Büyük İskender yaptığı savaşlar ve özellikle Pers’lere uğrattığı yenilgilerle anından söz ettirmiştir. Dünyada en büyük imparatorlardan biri olan Büyük İskender, Asya seferini tamamlayamadan Hindistan’dan dönmek zorunda kalmıştır. Asya Seferi sırasında asker ve bazı komutanların isyan çıkarması sebebiyle Makedonya dönüş yolunda Babil’de rahatsızlanmıştır. Geçirdiği rahatsızlık sonucu Babil’de yaşamını yitirmiştir. Bununla ilgili olarak büyük iskender nasıl öldü diye merak etmiyor değiliz. Ancak, ölümüyle ilgili olarak net ve kesin bir bilgi yoktur. Babil’de ölen Büyük İskender’in naaşının ne olduğu ve mezarının nerede bulunduğu henüz kesin olarak bilinememektedir.

İskender Büyük Ölümü

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?