Dünyanın En Büyük Yılanları

Doğadaki diğer canlılar gibi yılanların da kendi aralarında farklı çeşitleri vardır. Büyüklükleri, uzunlukları, genel yapıları ya da zehirli olup olmadıklarına göre değişen yılan çeşitlerinden en büyüğü kobra yılanıdır. Dünyadaki en büyük yılanlarolan kobralar hakkında kısa araştırmaları yazımızda paylaştık. Bu özel yılanlar ile ilgili detaylar şu şekildedir…

Yılanların büyüklükleri çeşitlerine göre değişir. Bazı büyük yılanların da kendi aralarında en büyük olarak nitelendirilen çeşitleri vardır. Dünyanın en büyük yılanı, piton yılanlarından regal pitonudur. Bu özel yılan türü, Malaya yarımadası, Burma, Endonezya ve Filipinler’de yaşar. İkinci en büyük yılan ise Anakonda yılanıdır. Güney Amerika’nın tropik bölgelerinde yaşayan bu yılanın boyu yaklaşık olarak 7,5 metreye kadra ulaşır. Afrika’da yaşayan kaya pitonu ile hemen hemen aynı boydadır. Avustralya ve Yeni Gine’deki Elmas pitonu da 6-7 metre uzunluğuna sahiptir. Bu yılan türü de en büyük yılanlar arasında yer almaktadır. Yılanların en büyükleri 9 ile 11 metre arasında uzunluğa sahiptir.

Dünyanın En Büyük Yılanları

Dünyanın en büyük yılanları kobratüründe olan yılanlardır. Kobraların en büyüğü ise kral kobra adı verilen türüdür. Bu yılanların asıl adı yılan yiyicidir. Bunun nedeni beslenmelerinde küçük yılanlara yer vermeleridir. Kral kobra yılanları genel olarak pitonları ya da kendi türünden küçük olan yılanları yiyerek beslenir. Zehirli bir yılan türüdür. Bu büyük yılanlarbir ısırıkları ile 20 insanı öldürebilecek özellikte zehir gücüne sahiptir. Sinir zehri olan kral kobralar, ısırdıkları insanların kısa sürede ölmelerine neden olmaktadır. Bu zehir yılanın ağız kenarlarında bulunan iki sivri dişi ile ısırdığı kişiye geçer.

Kral kobralar yaklaşık olarak 20 yıl yaşarlar. Her yıl 30 santim civarında uzayan bu canlıların derisi zeytin yeşili, güneş yanığı ya da siyah renktedir. Ana renklerinin üzerinde soluk yeşil renkli şeritler vücutları boyunca uzanır. Karın alt kısmında krem ya da soluk sarı renkte mevcuttur ve pulları düzgündür. Yetişkin yılanın son derece büyüktür. Bu büyüklükten dolayı ağır gibi görünse de kral kobralar da diğer yılanlar gibi çenelerini genişletip avlarını yutabilirler.

Dünyanın En Büyük Yılanları 4

Kral kobra son derece iri ve güçlü bir yılandır. Yaklaşık olarak 3,6 ile 4 m arası uzunluğuna sahiptir. Ağırlık olarak ise yaklaşık olarak 6 kilo ağırlığındadır. Erkek kobralar dişilerine göre daha büyük ve daha kalın yapılı olurlar. En büyük kobra yılanı ünvanına ise Güney Tayland’ın Nakhon Sritamart dağlarında 5,6 metre uzunluğundaki yılandır. Koruma altındaki en büyük kobra yılanı ise 5,6 m den daha uzun olan Londra hayvanat bahçesinde yaşayan yılandır.

Dünyanın En Büyük Yılanları 1

Büyük yılanlar yılanlara merakı olan ya da hayvanları incelemeyi sevenler için özel olarak dünyanın en büyük yılanları videosuya da resimleri düzenlenmektedir. Bu video ya da resimlerde genel olarak yılanların boyutları, ağırlıkları ve genel özellikleri hakkında bilgiler daha detaylı şekilde ele alınmaktadır.

Dünyanın En Büyük Yılanları 2

Büyük ve zehirli yılanlar genel olarak insanların bulundukları bölgelerde olmazlar. Kırsal ya da dağlık alanlarda, su kenarlarında, ormanlarda yaşayan yılanlar, yaşadıkları bölgelerdeki kendilerinden küçük canlılar ile beslenirler. Kimi zaman kendi türlerinden, kimi zamansa başka türdeki canlılar ile beslenen yılanların genel olarak insanlara saldırdıkları görülmez. Hatta bazı yılanlar, evcilleştirilip evlerde bile beslenme özelliğindedir. Doğal koruma parkları ya da hayvanat bahçelerinde sıklıkla karşımıza çıkan yılanlar, zehirsiz olan ve evcilleştirilebilen yılan türlerindendir. Yılanlar çok ilginç yapılı canlılardır. Bu nedenle bazı dini inançlara ya da geleneksel inançlara da konu olan canlılardır. Kimi kültürde mutlaka yok edilmesi gereken canlılar olan yılanlar, kimi kültürlere göre ise koruma altına alınması gereken önemli canlılardır.

Dünyanın En Büyük Yılanları 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?