Cazibeli avcı: Orkide peygamber devesi

Orkide peygamber devesi, başka böcekleri nasıl yakalıyor biliyor musunuz? Bu hayvanların, çiçek taklidi yaparak avlandığını duymuş muydunuz?

Orkide mantisleri (yani peygamber devesi) güzel görünümlerini, avlayacakları diğer böcekleri yakalamak için kullanıyor. Orkidelere benzeyen gövdeleriyle bitkilerin üzerinde bekleyen bu nadir peygamber develeri, kendisini çiçek sanarak yaklaşan arılar ve diğer uçan böcekler ile besleniyor.

Biyologlara göre orkide peygamber develeri, avlanma stratejisi olarak bir çiçeğin tam olarak şekline bürünmüş tek hayvan. Genellikle beyaz, pembe ve sarı renklere sahip olan bu peygamber develeri, bazı orkide türlerini ya da diğer çiçeklere benzedikleri için arıları ve polen toplayan böcekleri cezbediyor.

 Yürüyen çiçek

Orkide mantisi (Hymenopus coronatus) Güneydoğu Asya ve Endonezya’da, özellikle yağmur ormanlarında gözleniyor. “Yürüyen çiçek mantisi” “pembe orkide mantisi” gibi isimlerle de bilinen bu böcek, çiçeklere benzeyen diğer peygamber develeri arasında özel ve önemli bir yer kaplıyor.orkide25041602

Orkide mantisinin en önemli özelliği, tıpkı bir çiçeğin taç yapraklarına benzeyen bacakları. Dişileri, erkeklerinin neredeyse yarı boyunda olan orkide mantislerinin, bulundukları yere göre kendi renklerini pembeden kahverengiye kadar değiştirebildikleri gözlenmiş.

Biyologların yaptığı son araştırmalar, bu böceklerin çiçeklerin üzerinde ya da arasında gizlenmediklerini, aksine tek başlarına diğer böcekler için son derece cazibe yarattıklarını ortaya koymuş. Zaten bu nedenle, genellikle benzer çiçeklerin arasında değil yeşil yaprakların üzerinde oturup, avlarını bekliyorlar.

Peygamber devesi, yaklaşık 1800 böcek türünün ortak adı olarak kullanılıyor. Tropik ve sıcak bölgelerde yaşayan bu böcekler, öndeki iki ayakları eklemlerden kıvrıldığında dua eder gibi görünüyorlar. Bu nedenle de peygamber devesi olarak adlandırılmışlar.

Obur avcı

İnce uzun vücudlarıyla yavaş harekemantis260416t eden bu böcekler, canlı böceklerle besleniyorlar. Yetişkinliğe ulaşmış bir mantisin boyu 5 ila 13 santimetre arasında değişiyor. Ön ayaklarında avlarını tutmak için kancalar ve dikenler olan peygamber develerinin, kendilerini yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, karıncaya benzettikleri gözlemlenmiş.

Dişilerden küçük boyutta olan erkeklerin, üreme zamanlarında kaçamayıp dişiler tarafından yenildikleri biliniyor. Bazı bölgelerde küçük memeli hayvanlara ya da sürüngenlere de beslenmek amacıyla saldırdıkları belirtilen peygamber develeri, bütün bu avcı tabiatlarına rağmen, zararlı haşereleri yedikleri için aslında çiftçiler için yararlı bir böcektir.

Bu obur hayvanın, besin bulamadığı zaman kendi ayaklarından birini kemirdiği bile görülmüştür, çünkü antenleri ya da ayakları yeniden uzayabilir.


İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?