Dünyanın En Derin Noktası Mariana Çukuru Nerededir, Çukurun Derinliği Ne Kadardır Ve Nasıl Oluştu?

Everest tepesinin dünyanın en yüksek noktası olduğunu hemen herkes bilir. Deniz yüzeyine göre 8882 metre ile Himayala’rın zirvesidir. Mariana Çukuru’da (Mariana Trench) tam tersine Dünya üzerindeki en çukur noktadır. Mariana çukuru dibi deniz yüzeyine göre yaklaşık 11.000 metredir.

Mariana Çukuru Nedir?

Pasifik Okyanusu Mariana çukuru, diğer bir adlandırma ile Büyük Okyanus Mariana çukuru dünyanın en derin noktası olarak bilinir. Mariana Çukuru 2.542 kilometre uzunluğunda ve 69 kilometre genişliğinde dev bir okyanus altı vadisidir.

Mariana Çukuru Nerde?

Pasifik Okyanusunun (Büyük Okyanus) Asya kıyısına yakın, Japonya ile Endonezya’nın arasında, Marina takımadalarının en büyüğü Guam adasının yakınlarında yer alır.

Mariana Çukuru Derinliği

Mariana çukuru kaç metre derseniz; Dünyanın en derin noktası olan Mariana çukuru dibi yapılan son ölçümlere göre 10.994 metre derinliktedir. Bu hesap ile Dünyanın taşküre üzerindeki en alt ve en üst kotları arasında yaklaşık 20 kilometre (19.876 metre) gibi bir fark olmaktadır. En yüksek nokta Everest’e birçok kez tırmanılmış olmasına rağmen en çukur nokta olan Marina çukuruna henüz insan ayağı değmemiştir. Yaklaşık deniz yüzeyinden 11 kilometre aşağıda suyun oluşturduğu basınç o kadar yüksektir ki şimdilik sadece ölçüm araçları ve insansız derin su denizaltı cihazları ile araştırmalar yapılabilmektedir. Sudaki basınç her 100 metrede santimetrekareye 10 kilogram artar ve Mariana çukuru dibinde deniz yüzeyinin 1100 misli yüksek basınç vardır.

Mariana Çukuru Canlıları

Çok derinlerde bildiğimiz yaşamı zorlaştıran birçok etki vardır. Bunların en başında her yüz metrede 10 kg artarak devasa büyüklüğe ulaşan su basıncı ve güneş ışıklarının bu derinliklere ulaşamaması sayılabilir. Ayrıca bu derinliklerde direkt insan gözlemleri yapabilmek çok zordur. Buna rağmen Mariana Çukuru’nda yaşam izleri keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu, yüksek basınçlı, karanlık ve soğuk ortamda yaşayabilen birçok mikroorganizma, biraz daha yüzeye yakın derinliklerde balık ve yengeç türleri keşfedilmiştir.

Mariana Çukuru Canlıları

Çok derinlerdeki mikro organizmaların deniz altı volkanlarının faaliyetleri sırasında oluşan sülfür birikintilerinin içinde ve 300 derece çevre sıcaklına rağmen bu sülfürü enerji ihtiyaçları için kullanabile becerisi geliştirmiş bazı mikro organizmalara rastlanmıştır. Bu yaşamın bildiğimiz oksijen ve fotosentez bazlı yaşam olanaklarının ötesindedir ve yaşamın ne kadar farklı çevrelerde oluşabileceği konusunda ciddi bir bakış açısı vermektedir. Bilim insanları bu keşifleri Dünya dışı ortamlarda da çok değişik yaşam olanaklarının olabileceğinin bir göstergesi olarak kabul etmektedirler.

Ayrıca derin deniz çukurları, ölen balıklar, yosunlar ve diğer organizmalardan oluşan organik kalıntıların akıntılarla bu bölgede birikmesi sonucu yaşama uygun hale gelmektedir. Bölgede sıkça görülen ve deniz altındaki maddelerin yer değiştirmesine neden olan depremlerin de gerekli inorganik maddeleri sağlamada ciddi katkıda bulunmaktadır.

Çok derinde yaşayan canlı türlerinin yaşam koşulları milyonlarca yıldır pek değişmediğinden buradaki canlıların, Tarihöncesi Dönemlerden beri değişmeden kalmışlardır.

Mariana Çukuru Canlıları 1

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur?

Kıtaların ve yeryüzünde görebildiğimiz yükseltilerin oluşma mekanizması suyun altında da geçerlidir. Dünyanın derinliklerinde ergimiş magma üzerinde bir çeşit yüzmekte olan ve yar kabuğunu, karaları oluşturan yeryüzü plakaları bu hareketleri ile birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinde plakaların kıvrılması veya plakalardan biri diğerinin altına girerek dalması sonucu yeryüzü şekilleri oluşur. Örneğin Dünyanın damı denilen Himayala’lar Hindistan yer plakasının Asya kıtası ter plakasına çarparak alta girmesi ile oluşmuştur. Aynı mekanizma yükseltilerin yanı sıra büyük çukurların da oluşmasına neden olur. Büyük Okyanus mariana çukuru bu tür büyük jeolojik hareketlerden Pasifik Plakası ile Mariana Plakası’nın birbirine çarpması sonucu oluşmuş bir çukurdur.

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur?.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?