Dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri, Dilek Livaneli!

Dilek öğretmen, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri oldu! Peki, Dilek Livaneli bunu nasıl başardı?

Sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, bundan 2 yıl önce Samsun’da ‘Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçilmişti. Bu yıl da uluslararası bir vakıf tarafından dünyadaki en iyi 50 öğretmen arasına girmeyi başardı.

Samsun’un Çarşamba ilçesi’ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu’nun aynı zamanda müdür yetkisine de sahip sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, 5 yıldan bu yana görev yaptığı okulda yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012’de ‘Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçildi. Sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisini ilklerle tanıştıran Dilek öğretmen, okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını da tamamen yeniledi.

ogretmendileklivaneli_0912Öğrencilerini operaya, tiyatroya, sinemaya götüren Livaneli, buz pateni pistinde paten yapmalarını sağladı. Dilek öğretmen, çocuk aile arasındaki iletişimin güçlenmesini sağlamak amacıyla öğrenci velilerine İlçe Halk Eğitim Merkezi desteğiyle aile eğitimi kursu açtı. Her hafta okulda kurs kapsamında eğitim görmeye başlayan veliler,  ayrıca Dilek öğretmenin açtığı okuma-yazma kursunda okuma yazma öğrendi.

Öğretmenin girişimleri sayesinde Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün sanatçıları köye gelip köylülere özel mini bir konser verdi. Hatta 30 köylü kadın operaya götürülerek bu sanatı yerinde izleme fırsatı da buldu.

Dilek Livaneli, öğrencilerinin yanı sıra öğrenci anneleri içinde projeler üretti. Geçen yıl hazırladığı proje kapsamında İş-Kur ve İlçe Kaymakamlığı’nın desteğiyle meslek edindirme kursları açtı. Livaneli, okulun lojmanının iki odasını atölyeye çevirdi. Eğitim sonunda sertifika alan köylü kadınların bazıları çalışmaya bile başladı.

Bir köy okulunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Dilek Livaneli çevresi tarafından Reşat Nuri Güntekin’in ‘Çalıkuşu’na benzetildi. Yaptığı çalışmalarla fark yaratan Livaneli, son olarak Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen ‘Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin (The Global Teacher Prize) seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli, böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından 50’ye kalan ilk ve tek Türk öğretmen oldu.

ogretmendileklivaneli3_0912Elde ettiği bu başarı nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade eden Livaneli, şunları söyledi:

“İlk 50’ye kaldığımı öğrenince çok sevindim. 11 yıldır köy okullarında görev yapıyorum. Küçücük bir köy okulunda istenirse neler yapılabileceğini göstermek için bu zamana kadar çalıştım, mücadele ettim. Şimdi bu yaptıklarımı dünyada çok önemli bir kuruluşun da görmesi beni çok gururlandırdı. Dilerim bu ödülü ülkeme getirebilirim. Haberi öğrendikten sonra tebrik telefonları aldım. Öğrenci velilerim özellikle anneler de okula gelip beni tebrik ettiler. Onlar da çok mutlu oldu. Bana bu zamana kadar destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.” 

Livaneli’nin bu başarısı hem öğrencilerine hem de görev yaptığı köydeki öğrenci velilerine büyük sevinç yaşattı. Aslında bizim en uzak köylerde büyük fedakarlıklarla hizmet veren daha çok Dilek öğretmenimiz var!.. Hepsinin ellerinden saygıyla öpüyoruz!..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?