Dünyanın En Küçük Devleti Vatikan Hakkında Her Şey

Katolik aleminin merkezi olan ve dünyanın en küçük ülkesi konumunda ki Vatikan hakkında tüm merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz. Vatikan müzesi, Vatikan kilisesi ve diğer gezilip görülmesi gereken yerler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Vatikan Nerede?

Katolikler tarafından kutsal yer sayılan Vatikan İtalya’ nın Roma Şehrindedir. İtalya sınırları içinde olup tüm İtalyan haklarına sahip olsa da ayrı bir devler olarak yönetilmektedir. Kendi bayrağı ve egemenliğine sahiptir. Vatikan papa tarafından yönetilmektedir. Başkenti de kendisidir.

Vatikan Nüfusu

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ ın nüfusu 1000 civarındadır.

Vatikan Bayrağı

Vatikan bayrağı sarı ve beyaz renklidir. Beyaz renk Papa’ nın melekliğini, sarı renkse tanrının güneşini simgeler. Beyaz kısmın ortasında Aziz Petrus’ un çapraz anahtarlarını ve piskopozun tacını simgeleyen şekil bulunmaktadır. Bu simge de bulunan renkler altın ve gümüşü simgeleyen renklerden oluşmaktadır. Tüm dikdörtgen devlet bayraklarının yanı sıra Vatikan bayrağı karedir.

Vatikan Yüzölçümü

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ ın yüzölçümü 44 hektardır. Roma’ nın bir mahallesi sayılabilecek büyüklüğe sahiptir. Vatikan harita üzerinde bakıldığında Roma’ nın tam merkezinde bulunmaktadır.

Vatikan Tarihi

Günümüzde Vatikan dünyanın en küçük ülkesi olsa da eski dönemlerde 45 000 km toprağa sahipti. Rivayete göre Hz İsa havarisi Petrus’ a bu kayalığa kilise kurmak istediğini söylemiştir. Böylelikle Petrus Roma’ nın ilk piskoposu hem de Katolik kilisesinin başı olmuştur. Bu da bir papadan diğerine aynı şekilde geçerek günümüze gelmiştir.

1929 yılında İtalya Krallığı ile Laterona antlaşması imzalanmaış ve Vatikan bağımsızlığı ilan edilmiştir. Ancak topraklarının oldukça büyük kısmını İtalya’ ya kaptırmıştır.   Papa bu din devletinin hem dinsel başkanı, hem siyasal başkanı olmuştur. Papa’ nın isteği üzerine ordu İsviçreli Muhafızlardan oluşmaktadır. Askerlerin kıyafetleri ve silahları 15. Yüzyılda ki gibidir.

Vatikan sırları ile çok konuşulmaktadır. Gizli arşivleri bulunmakta ve burada ki bilgiler oldukça iyi korunmaktadır. Bir çoğu ortaya çıkan Vatikan sırları yanı sıra halen gizli tutulan bilgiler bu arşivlerde korunmaktadır.

Vatikan Tarihi

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan müzesi dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna sahiptir. 13. Yüzyıldan günümüze kadar Papa tarafından toplanan resim, heykel, harita koleksiyonları bu müzede sergilenmektedir. Bunlardan en önemli ve gezilmesi gerekenler Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları’dır.

Görülmesi gereken önemli merkezi San Pietro Meydanı (Piazza San Pietro) dır. Meydanın tam ortasındaki İskenderiye’den getirilen dört bin yaşındaki dikilitaş bulunmaktadır. Bunun etrafında ise yarım ay şeklinde sütunlar yükselmektedir. Vatikan kilisesi San Pietro Bazilikası mutlaka görülmeye değer ihtişamdadır. İçinde cam duvarlar arkasında korunan Michelangelo’nun Pieta heykeli oldukça önemli bir eserdir.

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan Bahçeleri yine görülmesi gereken yerler arasındadır. 1279 yılından günümüze korunmuş ve 27 bahçıvan tarafından ekilip sulanan bu bahçeler de sadece bitki ve çiçekler değil meydanlar, şelaleler ve bir tren istasyonu bulunmaktadır.

Papa’nın resmi ikametgahı da olan Papalık Sarayı ve Tarih Müzesi ve Vatikan sırlarının saklandığı gizli arşive Akademisyenler ve en az üniversite mezunu öğrenciler bilimsel araştırma yaptıklarını gösteren ve önceden evraklarla yazılı talepte bulunarak girebiliyorlar. Ancak arşivler karanlık raflardan oluştuğu hiçbir bilgi verilmiyor.

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan müzesi, Vatikan kilisesi, Vatikan Bahçeleri ve meydanı ile turistlerin odağı haline gelmiştir. Bunun dışında Katolik hristiyanların dini ziyaretlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Vatikan’ a girebilmek için kıyafet şartı bulunmaktadır. Mini etekli, göğüs kısmı açık kıyafetlerle, şortlu ve askılı elbise bluzler ile Vatikan’ a girmek mümkün değildir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?