Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Özellikleri

Tembel hayvanlar bütün memeli hayvanlar arasında en yavaş hareket edenleridir. 1 dakika içerisinde en fazla yarım metre gidebildikleri bilinmektedir. Tembel hayvanların bir diğer özelliği ise çok fazla uyumalarıdır. Günün 15 ile 18 saatini uyuyarak geçirmektedirler. Özellikle tembel hayvan yavrusu çok daha yavaş hareket etmektedir.

Tembel hayvanlar günün kalan zamanında beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Yemek ve su ihtiyaçları çok azdır. Doğaya minimum zararı olan canlılardır diyebiliriz. Çok keskin pençeleri bulunan hayvan türüdür. Genellikle ağaçlarda ve dalların altına tutunarak yaşarlar. Ağaç değiştirmek istediklerinde yere inerler. Ters asılı olarak yaşadıkları için organlarının yerleri diğer memelilere göre farklıdır. Kosta Rika’da yaşayan bu canlılar genellikle elektrik kablolarından ve avcıların yanlış avlanmaları sebebiyle ölürler.

  • Görünümleri: Kısa ve düs başlıdır. Kısa burunlu ve büyük başlı yapıları bulunmaktadır. Kulakları ufak ve bacakları çok uzundur. 6-7 cm uzunluğunda kuyruğa sahiptirler. 50-60 cm uzunluğunda olan bu hayvanlar 30-40 sene yaşayabilmektedirler.
  • Hareket: Adından da anlaşılacağı gibi hareket kabiliyetleri çok kısıtlıdır. Sadece gerekli olduğunda yerinden hareket eder ve çok yavaş yol alabilirler. Dakika içerisinde en fazla yarım metre yol alabilmektedirler.
  • Beslenme: Tembel hayvanların beslenme ihtiyaçları çok azdır. Böcekleri, küçük sürüngenleri ve leşleri yiyerek karınlarını doyururlar.
  • Boşaltım: Genellikle ağaçta yaşadıkları için yere sadeec boşaltım için inerler. Ortalama haftada bir defa boşaltım ihtiyaçları olur.
  • Üreme: Tembel hayvanların hamilelik süreleri 6 ay kadardır. Yavru tembel hayvanlar 5 hafta boyunca annelerine sarılırlar. Daha sonrasında kendi yaşamlarına başlarlar.

Tembel Hayvan Nedir?

Tembel hayvan nedir diye merak edenler tüm bu bilgiler ışığında meraklarını gidermiştir diye düşünüyoruz. Ağaç dallarında yaşayan, genellikle uyuyarak yaşamını sürdüren ve çok yavaş hareket edebilen canlı türleridir. Günde 20 saate yakın uyuyan bu hayvanlar sadece ihtiyaç halinde yere inerler. Ağaç değiştirmek ya da boşaltım ihtiyaçlarında ağaçtan inme gereksinimi duyarlar. Farklı türleri olabilmektedir. Bu türlerden biri olan dev tembel hayvan türü nadir olarak görülmektedir.

Tembel Hayvan Özellikleri

Tembel hayvan özelliklerini sıralamaya devam ediyoruz. Adı üzerinde çok tembel bir yapıya sahiptirler. Ağaç dallarına ters tutunarak yaşarlar. Kılları bile ters çıkan türlerdir. Haftada 1 defa boşaltım ihtiyacı bulunmaktadır. Yağmur ormanlarında yaşayan türlerdir. Türkiye gibi ülkelerde tembel hayvanlara rastlamak çok zordur.

Tembel Hayvan Özellikleri

Tembel Hayvan Nerede Yaşar?

Ekolojik olarak tembel hayvanlar yağmur ormanlarını severler. Yağmur ormanlarının dışında yaşamaları pek mümkün değildir. Bu bağlamda özellikle yavru tembel hayvan için 5 hafta boyunca annesine sarılı bir şekilde yaşadığı unutulmamalıdır. Cağrafya olarak Güney ve Orta Amerika topraklarında yaşamaktadırlar. Bu bölgelerde sürekli yağmur yağması ve ormanların çok fazla olmasından dolayı yaşamlarını sürdürürler.

Tembel Hayvan Neden Yavaş Hareket Eder?

Tembel hayvanların hareket etme özellikleri oldukça kısıtlıdır. Genel anlamda dakikada en fazla yarım metre kadar yol alabildiklerini ifade etmiştik. Bunun temel nedenlerinden biri yapısal özelikleridir. Bir diğer neden ise hareket etmeye çok fazla ihtiyaç duymamalarıdır.

Tembel Hayvan Neden Yavaş Hareket Eder?

Tembel Hayvan Türleri

Tembel hayvanlar farklı türleri olan canlılardır. Bilinen tembel hayvan türleri üç parmaklı, iki parmaklı, ve dev tembel hayvan türüdür. Bunlar bilinen türleridir. Bunun dışında yine farklı tembel hayvan türleri de mevcuttur.

Üç Parmaklı Tembel Hayvan

Adından da anlaşılacağı gibi 3 parmaklı olan türdür. 40-70 cm arasında uzunlukları ve 3-5 kg arasında da ağırlıkları vardır. Genel olarak 3 parmaklı tembel hayvan türleri Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Keskin pençelere sahip olan bu canlılar ağaç dallarında uzun süre asılı bir şekilde yaşayabilme özelliğine sahiptirler. Yapraklarla beslenir ve daha çok karınca ağacının yaprakları ile beslenirler.

Üç Parmaklı Tembel Hayvan

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?