Dünyaya renk katan adam: Hundertwasser

Dev oyuncaklara benzeyen binalar yaratan Hundertwasser kimdir? Eserleri ile doğa ve dünya sevgisini ortaya koyan bu sanatçıyı tanımak ister misiniz?

Avusturyalı sanatçı ve mimar Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser (1928-2000) yarattığı binalar ve resimler ile dünyaya renk katıyor.

Hundertwasser, dünyada en fazla, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Hundertwasser evleri ile tanınıyor. Sanatçı bu evlerde, eşsiz ve yaratıcı tarzını ortaya koymuş.

Yahudi olan Hundertwasser ve annesi Elsa, Nazilerin korkunç katliamlar yaptıkları İkinci Dühundert1nya Savaşı yıllarında büyük sıkıntılar atlatmış. Savaş sırasında babasının Katolik olması nedeniyle gizlenerek hayatta kalabilen Hundertwasser Viyana’daki Güzel Sanatlar Akademisinde üç ay eğitim almış. Bu dönemde, gerçek adı olan Stowasser yerine Hundertwasser ismini kullanmaya başlayan sanatçı, Floransa’da tanıştığı genç ressam Rene Bro ile hayat boyu dostluğunu sürdürmüş.

Sanatçı, uzun ve değişik ismiyle de dikkat çekiyor. Hundertwasser’in dışında kendisine üç isim daha takan ve bunları kullanan Avusturyalı ressamın ismi, Türkçe’de şu anlamlara geliyor: Barışçıl Yağmurlugün Koyuçokrenkli Yüzsu

Doğayla yaşamak

Hundertwasser’in ilk ticari başarısının 1952-53 yılları arasında Viyana’da düzenlediği bir sergiyle olduğu belirtiliyor. Bu yıllarda mimari alanına da giren Hundertwasser, hayatı boyunca çok sayıda bayrak, mühür, para, poster ve pul da tasarladı.

1970’li yıllarda Yeni Zelanda’da çok sayıda mülk edinen Hundertwasser burada yaşadığı dönemde, doğayla tamamen içiçe ve bağlantılı yaşama hayalini hayata geçirmeye karar verdi. Başka projelerin yanında, burada yaptığı “şişe ev” ile kendi kendine yetebilen bir düzen kurdu. Güneş enerjisi panelleri, su değirmeni ve biyolojik su arıtma tesisi ile bu yaşam alanı tamamen doğayla barışıktı.

resimhundertHundertwasser, çok özgün eserler vermiş önemli bir sanatçı olmasının yanında aynı zamanda bir çevre aktivistidir. Üslubunda da dünyaya yaklaşımının izlerini bulmak mümkündür. Parlak renkler, organik formlar, insanın doğa ile kaynaşması ve güçlü bir bireyselliğin kaynaştığı yapıtlarında hiç düz çizgi kullanmaz.

Özellikle mimari yapıları sanatçı Antoni Gaudi’nin yapılarıyla karşılaştırılan ancak tamamen kendine özgü eserler veren Hundertwasser, hundert3Avusturyalı ressamlar Egon Schiele ve Gustav Klimt’den esinlenmiştir.

Düz çizgilerin ahlaktan yoksun olduğunu savunan Hundertwasser, bu şekilde resim yapmanın “kurallara uygun biçimde korkakça, üstelik herhangi bir düşünce ya da duygu olmadan resmetmek” olduğunu savunmuştur.

Hayatını 71 yaşındayken Pasifik okyanusunda seyreden bir gemide kaybeden Hundertwasser, vasiyetine uygun olarak Yeni Zelanda’da toprağa verilmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?