Düşünce gücüyle maddede değişiklik yapılabilir mi?

Olumlu düşünerek suyun tadını değiştirebilir miyiz, mesela?.. 

Lynne McTaggart’ın web sitesinde, binlerce insanın aynı anda “düşünce gücüyle” maddede değişiklik yapabileceğini kanıtlamak amacıyla deneyler yapılıyor! Sonuçlar oldukça ilginç!

Düşünce gücüyle maddeye etkide bulunmanın mümkün olduğu, hatta biçiminin değiştirilebileceği gibi savlar oldukça eski. Aynı zamanda birçok insanın da ilgisini çeken bir konu.

Bu konuyu araştıran bilime Noetik Bilimi deniyor. Lynne McTaggart, bu bilimin oldukça önemli temsilcilerinden biri. 2001: Bir Uzay Macerası’nın yazarı ünlü Arthur C. Clarke da, McTaggart’ın çalışmalarından söz etmeyi unutmamış, “Evreni anlamak isteyenler için çok önemli bir bilim insanı, dikkatle takip edilmeli” demişti.

Hatta McTaggart, bu ilginç özellikleriyle Dan Brown’un Kayıp Sembol adlı kitabına da konuk olmuştu.

dusunce4_2702McTaggart’ı ilginç kılan ise, on yılı aşkın süredir theintentionexperiment.com adlı sitede Noetik Bilimi araştırmaları yapıyor olması. Taggart her ülkeden deneğin katıldığı binlerce kişilik deneyler düzenliyor ve bunun sonuçlarını web sitesinden yayınlıyor. Temel amaç ise, düşüncenin maddeyi etkileyip etkileyemeyeceğini bulmak.

ABD’de Kaliforniya’daki Noetik Bilimler Enstitüsü’nün (IONS), Princeton Normalötesini Araştırma Mühendisliği Laboratuarı’nın (PEAR) ve başka birçok büyük bilim kurumunun yürüttüğü araştırmalara göre, insan düşüncesi doğru bir şekilde kullanılırsa fiziksel kütleyi etkileme imkanına sahip.

McTaggart da aynı fikri savunuyor. Fakat o, bu savını kanıtlamak için, dünyanın dört bir yanından, birbirini hiç görmeyen binlerce kişinin katkısıyla yeni deneyler yapıyor.

Elde edilen sonuçlara göre, laboratuvarda kontrollü biçimde bölünen hücrelerin davranışlarını, farklı biyolojik sistemlerin senkronizasyonunu, gönüllü deneklerin bedenlerindeki kimyasal reaksiyonları değiştirmek mümkün olabilmişti. Bu bulgulara dayanan McTaggart, insan düşüncesinin fiziki dünyayı değiştirebileceğini iddia ediyor, hatta şiddeti durdurabileceğini, hastalıkları iyileştirebileceğini söylüyordu.

Üstelik McTaggart’a göre bu öğrenilebilir bir yetenekti ve meditasyona benzer egzersizlerle güçlendirilebilirdi.

McTaggart’a göre, deneylerde kişiler yani zihin sayısı en önemli etken değil. Zihnini kullanmayı iyi öğrenmiş insanlardan oluşan küçük bir grup da olağanüstü işler başarabilir.

Bugüne dek 90 ülkeden binlerce insanın zihin gücünü birleştirerek çalışan araştırmacı, 19 deneyden 16’sında başarılı oldu.

İşte bazı örnekler:

dusunce5_2702– Arizona Üniversitesi’nden psikolog Gary Schwartz, Haziran 2007′den beri düşünce gücünün bitkilerin büyüme hızını etkilediğini kanıtlayan birkaç büyük deney gerçekleştirdi.

– Psikolog William Braud, insanın düşünce gücüyle dev bir akvaryumdaki farklı cins balıkların yüzme yönünü değiştirebildiğini kanıtladı.

– IONS’un yöneticisi Marilyn Schlitz ve bir grup başka bilim insanı, düşüncenin ya da duyguların insanın bedenindeki kimyasal reaksiyonları değiştirdiğini, mesela kanserli hücreleri sağlıklı hücrelere dönüştürebildiğini ortaya koydu. Bunun yakın bir zamanda tıpta bir devrime yol açacağına inanılıyor.

– Türkiye’de Suyun Hafızası adlı kitabı yayımlanan Dr. Masaru Emoto olumlu ya da olumsuz düşüncelerin, donmakta olan suyun kristal yapısını değiştirdiğini doğal ortamlarda kanıtlamıştı. Aynı çalışmayı psikolog Dean Radin, laboratuvar ortamında kontrollü olarak yineledi ve aynı sonuçları aldı.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?