eba

EBA ile 24 saat eğitim!

EBA’yla öğrencilere 24 saat eğitim hizmeti başladı!..

Eğitim Bilişim Ağı portalı yani EBA’yla öğrencilere 24 saat eğitim hizmeti başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eğitim Bilişim Ağı portalına internet üzerinden 24 saat ulaşılabileceğini söyledi.

Bu yıl “e-kurs” modülü üzerinde kayıt alınan, ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin soru üzerine Avcı, uygulamayı geçen yıl “takviye kursları” adı altında başlattıklarını anımsattı.

Evlerini, arabalarını satarak çocuğunu dershaneye yazdıran insanların, daha iyi eğitim aldırdıklarını zannettiklerini belirten Avcı, dershanelerin okul olabilmesi için dönüşüm programı başlattıklarını ve gerçek eğitimcilerle süreci yürüttüklerini anlattı.

Avcı, dershanelerin büyük bir kısmının dönüştüğünü hatırlatarak, bakanlık olarak okul dışı eğitim imkanlarının genişletilmesine, önünün kapatılmaması yönünde bir yaklaşım benimsediklerine de işaret etti.

Bu nedenle geçen yıl okuldaki eğitimden daha fazlasını isteyen öğrenciler için, ücretsiz takviye kurslarını düzenlemeye başladıklarını anımsatan Avcı, öğretmenlerin ek ders ücretleri düşük olmasına rağmen fedakarlıkla kurslarda ders verdiğini, ücretlerin bu yıl iki katına çıkarıldığını söyledi.nabiavci1809x

Bakan Avcı, “Geçen yıl bu kurslarda, 112 bin öğretmen görev yapmıştı. Bu yıl 245 bin öğretmenimiz bu kurslarda görev almak için müracaat etti. Geçen yıl, 2 milyon 600 bin öğrenci, kurslardan yararlanmıştı. Bugün itibarıyla 4 milyon 30 bin öğrenci, kayıt yaptırdı” bilgisini verdi.

Destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuruların yoğun talep üzerine 18 Ekim Pazar günü akşamına kadar uzatıldığını hatırlatan Avcı, öğrencilerin e-kurs modülü üzerinden başvuru yapabileceğini bildirdi.

EBA’da 20 binin üzerinde test bulunduğunu belirten Avcı, “Hatta bazı uyanıklar, işte ‘öğrencilere yardımcı ders kitabı’ adı altında bandrolsüz kitap satarak, hem vergi kaçıran hem velileri soyan bazı kötü niyetli insanlar, geçen sene bizim EBA’da yayınladığımız testleri kitap gibi basıp millete pazarlamaya kalktılar. Kimin yaptığını da ben söylemeden, anladığınızdan eminim. Onun için velilerimizin, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin yardımcı ders kitabına ihtiyaçları yok” diye konuştu.

Eğitimde FATİH Projesi’nin içerik bileşeni olarak 2012’de yayın hayatına başlayan EBA, 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portalı haline geldi.

eba“EBA Ders” ile şimdiye kadar sadece özel okul öğrencilerinin ulaşabildiği çevrim içi eğitim uygulamalarına, artık bütün öğretmen ve öğrencilerin kullanıcı adı ve şifreleri ile ulaşabilmesi sağlandı.

Böylece, öğretmenler ve öğrencilerin sınıf içerisinde etkileşimli olarak kullanabildikleri, öğretmenlerin kendi ürettikleri içeriği paylaşabildiği, öğrenci bazında özelleştirilmiş ödevlerin atanabildiği, öğrencilerin performansının takip edilebildiği, öğrencilerin zaman ve mekandan bağımsız olarak ders çalışabildiği bir platform imkanı oluşturuldu.

“EBA Paylaşım” ile sosyal medyanın her noktada öne çıktığı günümüzde eğitime özel paylaşım ihtiyacını karşılamak üzere il, ilçe, okul ve öğretmenlere, yaptıkları çalışmaları tanıtabilme, haber, video, sesli görsel paylaşabilme imkanı sağlandı.

“EBA Portal” ile de özel sektör ve kamu kurumlarıyla imzalanan protokoller yoluyla öğretmen ve öğrencilere, eğitsel içerik ve portallara ücretsiz erişim imkanı getirildi.

EBA’da, öğretmen ve öğrencileri tanıyan, bireyselleştirilmiş öğrenim imkanını sağlayan, kullanıcıya yapay zeka algoritmalarını da kullanarak geri dönüşler yapan ve önerilerde bulunan, verileri analiz edebilen ve raporlama yapabilen Öğrenim Yönetim Sistemi kullanılıyor.

Ayrıca bu ağda, e-kitap, animasyonlar, 3D simülasyonlar, etkileşimli uygulamalar, etkileşimli sözlük, konu anlatım videoları, kazanım bazlı videolar, sesli kitaplar, sunum dosyaları, dergiler ve eğitsel oyunlar da bulunuyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?