Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?

Kağıt sanatlarının bir dalı olan ebru, çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı döneminde yaygın olarak uygulanan ebru sanatı yapımı ustaların işidir. Usta-çırak ilişkisi ile eğitimi verilen bu sanat, günümüzde de ilgi çeken el sanatları arasında. Siz de bu el sanatına ilgi duyuyorsanız, ebru sanatı uygulanması ve ebru sanatı nedir kısaca bahsettiğimiz bu yazı ile merakınızı giderebilirsiniz.

Ebru Sanatı Nedir

Ebru sanatı, bir tür su üzerinde uygulanan sanat çeşididir. En kısa şekli ile suya renklerle desen vermek ve su üzerinden bu desenleri kağıtlara geçirmek şeklinde uygulanan bir sanattır. Uygulanması sırasında çok dikkatli olunması ve desenlerin özenle hazırlanması gerekir. Bir ebru sadece tek seferde yapılır. Bunun için kağıda geçirmeden önce son detayların da uygulanması gerekir.

Ebru sanatının uygulanma aşaması öncesinde bazı malzemelerin hazırlanması gerekir. Örneğin kullanılacak olan boyanın hazırlık aşaması 15 gün ile 1 ay arasında değişir. Benzer şekilde kitreli suyun da 3-4 gün bekletilmesi ve daha sonra kullanılması gerekir.

Ebru Sanatı Hakkında Bilgi

Ebru sanatı tarihiçok eski dönemlere dayanır. Bu sanatın ilk olarak nerede ve nasıl uygulanmaya başladığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bizim tarihimizde Osmanlı döneminde de var olan bir sanat dalıdır. O dönemlerde ustaların ellerinden çıkan ebru sanatları, evlerde ya da sarayda duvar süsü olarak kullanılmaktaydı.

Günümüzde bu sanatı devam ettiren ve yetenekli öğrenciler yetiştiren ustalar hala bulunmaktadır. Bu ustaların eserleri ve ustaların yanında ebru sanatını öğrenen öğrencilerin eserleri farklı sanat galerilerinde sergilenmektedir.

Ebru Sanatı Malzemeleri

Ebru sanatında ustalık kadar kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Malzeme seçiminde dikkatli olunduğunda daha hoş görünümlü ve daha özel eserler ortaya çıkarılır.

Kağıt: Ebru sanatında emici özelliği yüksek ve mat kağıtlar kullanılmalıdır.

Kitre:Ebru sanatının olmazsa olmazlarından yapıştırıcı özelliği çok az olan bir yapıştırıcı/zamktır. Kitre ilk olarak su ile birlikte karıştırılır, daha sonra uygun bir kıvama getirilir.

Ebru Sanatı Malzemeleri

Tekne: Ebru sanatının temel malzemelerinden olan tekne, içerisine kitre konulan kaptır.

Fırça: Boyaların su üzerinde yayılması ve şekil verilmesi için kullanılan fırçaların kalınlıkları verilecek olan desene göre değişir.

Boyalar: Ebru sanatının diğer malzemeleri gibi boyaları da özeldir. En çok kullanılan boya renkleri ise oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah, lahur çiviti renkleri olarak sayılabilir.

Öd: Ebru renklerinin kitre üzerine yapışmasını sağlar. Öd sayesinde renkler dağılmadan kitre üzerinde kalır.

Biz:Ebruya şekil vermek amacı ile kullanılan bir alettir.

Ebru Sanatı Malzemeleri 1

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

Ebru sanatı için ilk olarak boyaların ve suyun hazırlanması gerekir. Çalışma odasındaki ışık ve ışığın geliş yönü ebru desenlerini ve renklerini görmeniz için önemlidir. Ebru sanatı için teknenin içine suyu hazırlayın. Ardından noktalar halinde boyaları fırça ile suyun üzerine bırakın. Daha sonraki aşama olarak fırça yardımı ile desen verin. Birinci sınıf hamurdan kağıdı suyun üzerine bırakın. Renklerin ve desenlerin tutunmasını bekleyip çekin. En son olarak ebru desenlerinin kurumasını bekleyin.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

Ebru Sanatı Çeşitleri

Kullanılan renkler ve desenlerine göre farklı isimler ile adlandırılan ebru çeşitleri vardır. Bu ebru çeşitlerinin isimleri şu şekildedir… Battal ebru, gel git ebru, şal ebrusu, taraklı ebru, bülbül yuvası, kumlu-kılçıklı ebrular, hafif ebru, akkase ebru, çift baskılı ebrular, hatip ebrusu ve çiçekli ebrudur. Çiçekli ebru desenleri arasında en sık gördüklerimiz ise ebru sanatı laledesenidir. Gelinlik ve gül desenleri ise daha sonra kullanılan çiçek desenleridir. Bunların dışında yine farklı desenler ve çiçekler de ebru sanatında kullanılabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?