Edouard Manet kimdir?

Édouard Manet kimdir, hangi akımda resimler yapmıştır? İşte Manet’nin hayatı ve eserleri…

Édouard Manet, 23 Ocak 1832′de Fransa’nın başkenti Paris’te doğdu. Babası zegin ve ünlü bir avukattı. Adalet Bakanlığı’nda önemli bir yeri vardı. Annesi de kültürlü ve soyluydu. Bu sayede Manet, rahat ve mutlu bir çocukluk geçirdi.

edouard manet 0711Manet, 12 yaşında iken Rollin Koleji’ne girdi. Hayatı boyunca arkadaşlık ettiği Antonine Proust ile burada tanıştı. Genç yaşlarında resme ilgi duymaya başlamıştı. Müze ve sergileri gezmeye giderdi. Ancak babası sanatçı olmasını istemiyordu. Kendisi gibi hukukçu ya da deniz subayı olmasını istiyordu. Bu nedenle Manet liseyi bitirdikten sonra denizcilik okuluna gönderilmek istendi. İki defa giriş sınavını kazanamayınca 1848 yılında Brezilya’ya gitti.

Édouard Manet, Fransa’ya döndüğünde yanında birçok resim ve taslak getirdi. Babası ise Manet’nin yeteneğini fark ederek onu dönemin ünlü ressamlarından Thomas Couture‘nin atölyesine verdi. Manet bu atölyede 6 yıl çalıştı. Ancak bu sırada başka ressamlardan da resim dersleri aldı.

Şarkıcılar, çingeneler, kafelerdeki insanlar, boğa güreşleri, dilenciler gibi günlük hayattan konularla ilgilendi. Gençlik yıllarında eğilmeyi tercih ettiği dini, tarihi ya da mitolojik resimleri daha sonraki yıllarda çok az konu edindi. Manet, resim yaparken, dönemin diğer ressamları gibi mitoloji ve din konularını işlemek yerine doğaya ilgi duyuyordu. 1856′da Thomas Couture’ün atölyesini bıraktı. Manet’nin sanat ve şöhret yolunda attığı ilk adımlar birçok kişi tarafından desteklenmedi. Çünkü 24 yaşındaki ressam o zamanki Paris’e hakim olan değer yargılarına, geri ve tutucu fikirlere karşı çıkıyor; yeni ve ilerici bir resim sanatını ortaya koyuyordu. 1863 yılında “Kırda Yemek” adlı tablosu nedeniyle mahkemeye verildi. Bu tablosu zamanın ahlak anlayışına uymadığı gerekçesiyle eleştirildi. Bu resim, Manet’in şöhretini bir anda arttırdı. 1865′te teşhir ettiği “Olympia” adlı tablosu daha büyük tartışmalara neden oldu.

manet teknede 0711Manet, genç ressamlar üzerinde daha da etkili duruma geldi. Sonraları izlenimciliği (empresyonizm) kuracak sanatçılar, Manet’nin eserlerini hareket noktası olarak kabul ettiler. Manet, gerçekçilik akımından izlenimciliğe geçişte önemli bir rol oynadı.

Eserlerindeki bitmemişlik duygusu ve fotoğraf benzeri ışıklandırma, bu çalışmaların modern olarak görünmesine sebep oluyordu ve Manet’nin kopyaladığı ya da kaynak olarak kullandığı Rönesans eserleri ile tezat oluşturuyordu. Resimlerinin “erken dönem modern” olarak tanımlanmasının bir sebebi de şekillerin arka planı olarak siyah renk kullanmasıydı. Böylece resme bakanın dikkati şekillerde yoğunlaşıyordu.

manet tablo 0711Edgar Degas, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Alfred Sisley, Paul Cézanne ve Camille Pissarro izlenimci ressamların aksine, Manet eserlerini bağımsız sergiler yerine Paris Salonu‘nda sergilemeyi tercih etti. Fakat, 1867 yılında Paris Salonu’na kabul edilmeyince kendi sergisini açtı. Bu sergideki eserleri önemli eleştirmenlerden kötü yorumlar aldı. Yine bu dönemde Degas gibi izlenimci ressamlarla ilk defa ilişki kurdu.

Her ne kadar izlenimcilik akımına çalışmaları ile esin kaynağı olmuş ve desteklemişse de izlenimci sergilere katılmıyordu. İzlenimci ressamların arasında yer almak istemiyordu ve eserlerini Paris Salonu’nda sergilemeyi tercih ediyordu.

Manet, çalışmalarının çoğunda Paris’in sokaklarından manzaralara yer vermiştir. Örneğin, Rue Monsnier Decked with Flags’de kırmızı, beyaz ve mavi flamalar, sokağın iki tarafındaki binaları kaplamaktadır. Aynı isimli bir diğer çalışmasında ise tek bacaklı bir adam koltuk değnekleri ile yürümektedir. Rue Monsnier with Pavers isimli tablosunda ise aynı sokak farklı bir konuyla karşımıza çıkar. Bu resimde insanlar ve atlar yoldan geçerken bazı adamlar yolu onarmaktadırlar.

manet balkon 0711Ressam, son başyapıtı olan Folies-Bergère’de Bir Bar‘ı (Le Bar aux Folies-Bergère) 1882 yılında tamamladı. Bu resim aynı yıl Paris Salonu’nda sergilendi. 1875 yılında ise Edgar Allan Poe’nun Kuzgun’unun Fransızca versiyonu için taşbaskılar yaptı. Eserin çevirisi ise Mallarmé tarafından yapıldı. 1881 yılında, arkadaşı Antonin Proust’un da baskılarını Fransız Devleti Manet’ye şeref madalyası verdi.

Manet, 1863 yılında Almanya doğumlu Suzanne Leenhoff ile evlendi. Leenhoff ile Manet aynı yaşlardaydılar ve yaklaşık on senedir beraberdiler. Suzanne’in 1852 yılında ise Leon Koella Leenhoff ismini verdiği evlilik dışı bir çocuğu olmuştu. Bu çocuğun babasının Manet olduğu kabul edilir.

Manet, Suzanne ile evlendiğinde Leon 11 yaşındaydı. Leon, Manet’ye pek çok resminde poz verdi. Bu resimler arasında en meşhuru 1861 yılında yaptığı Kılıç Taşıyan Oğlan tablosuydu. Ayrıca Balkon isimli resimde arkada duran çocuk da Leon’du.

Manet, kırklı yaşlarında yakalandığı frengi ve romatizma sebebiyle vefat etti. Hastalık, ressamın büyük ağrılar yaşamasına ve ölümü yaklaştıkça da kısmi felç geçirmesine sebep oldu. Sol ayağı kangren sebebiyle kesildi. 1883 yılında, Paris’te 51 yaşındayken vefat etti ve şehirdeki Cimetière de Passy’e gömüldü.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?