tunceli

Eğitimde birinci Tunceli!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilk defa hazırladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi 2015’ araştırmasının sonuçlarına göre, eğitimde birinci Tunceli oldu.

TÜİK’in hazırladığı araştırma sonuçlarına göre, ‘bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip’ olan “eğitim endeksinde” ilk sırada Tunceli yer alıyor.

İllerin eğitim ile puanları hesaplanırken, okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan ortalaması, fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı, kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı gibi 5 gösterge incelendi. Araştırmada; İstanbul 56, Ankara 44 ve İzmir 31’inci sırada yer alıyor.

Eğitimin parlayan yıldızı Tunceli son üç yıldır liselere yerleştirme için kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında Türkiye birincisi. Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS’de (Yükseköğretime Giriş Sınavı) son 6 yılda 64. sıradan ilk 10’a girdi. Komşu iller Erzincan, Bingöl, Elazığ ve Malatya eğitim endeksi sıralamasında gerilerde yer alırken Tunceli nasıl birinci olmayı başardı?

tunceliTunceli’nin eğitim başarısının sebepleri

Tunceli’de öğretmen açığı ve öğretmen sirkülasyonu yok. Tunceli’ye gelen öğretmenler yıllarca buradan ayrılmıyor ve Tunceli’de görev yapıyor.

Bölgede yaşanan göçler ve terör yüzünden boşalan kasabalar nüfusun azalmasına neden olmuş. Bu durum sınıf mevcutlarının Tunceli genelinde ortalama 15 öğrenci olmasına ve öğretmenlerin öğrencilerle daha iyi ilgilenmesini sağlıyor. Öğretmenler anlamayan öğrencilere bireysel olarak yardımcı olabildiklerini ve öğrencileriyle daha fazla ilgilenebildiklerini söylüyor.

Tunceli’deki tüm okullarda tam gün eğitim ve öğretim yapılıyor. Böylece öğrencilerin öğrenmedeki verimi de artıyor. Ayrıca ildeki okullaşma oranı %100, okul öncesi eğitimde okullaşma oranı ise %72 gibi son derece yüksek bir oran. Kız çocuklarının okullaşma oranı da %100. Yani Tunceli’deki tüm çocuklar okula gidiyor. Tüm öğrencilerin başarıları sürekli olarak değerlendiriliyor ve her öğrenci okul öncesinden, üniversiteden mezun olana kadar yakından takip ediliyor.

Bölgede görev yapan öğretmenlerin %70’i Tuncelili, bu da bölge insanını, eğitim şartlarını, bölge dinamiklerini çok iyi bilip ona göre davranmaları anlamına geliyor. Öğretmenler öğrencilerin bütün özelliklerini, özel durumlarını yakından takip edebiliyor.

Tunceli halkı eğitime çok önem veriyor. Veliler öğrencileri yakından takip ediyor ve öğretmenlerle işbirliği içinde ilerliyorlar. Ayrıca il genelinde okuma yazma bilmeyen bir kişi bile yok. İl Milli Eğitim Müdürü, “Okuma yazma bilmeyen bir kişi bile olsa ona kurs açarım” diyerek okur yazarlığa verdiği önemi anlatıyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?