Ekinoks nedir?

Ekinoks diğer deyişle gündönümü, ilkbaharın habercisi ve sıcakların artması olarak yorumlanır. Peki, ekinoksta neler yaşanır?..

Gece ve gündüzün eşitliği olarak bilinen ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator’a dik düşmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği zamandır. Yılda iki kez tekrarlar; İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. İngilizce bir terim olan Equinox’tan gelen ekinoks, Eve “Equal Night” yani eşit gece manasına gelir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde ekinoks ve nevruz çeşitli şekillerde kutlanır…

Ekinoks Tarihleri

ekinoks-2_20031521 Mart:
Kuzey ve Güney yarımkürede, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Ekvator’da gölge boyu sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarımküre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarımküre’de ise tam tersi olur. Yine bu tarih Güney Yarımküre’de sonbahar, Kuzey Yarımküre’de ilkbahar başlangıcıdır. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür ve aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olurken 21 Mart, Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

23 Eylül:
Kuzey ve Güney yarımkürede, güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Bu tarihten itibaren Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarımküre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Kuzey Yarımküre’de sonbahar, Güney Yarımküre’de ilkbahar başlangıcıdır ve aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur ve Güneş her iki kutup noktasında da görülür. 23 Eylül, Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarımküre’de 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu’dur.
Güney Yarımküre’de 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.

ekinoks-1_200315

Ekinoks İnanışları

Eski çağlarda özellikle pagan inanışlarda tanrı ve tanrıçaların buluşmasının ekinokslarda kutlandığı bilinir. Yeni bir hayat ve yeni aşkların doğuşunu temsil eden bu ritüellerin birçoğu günümüzde Hristiyan aleminde Paskalya Bayramı adı altında kutlanmaya devam eder. Hatta Paskalya yumurtaları yeniden doğuşu temsil eder. Ekinoksun hayatımızda önemli değişikliklere sebep olacağına inanılır.

ekinoks-3_200315Yine eski bir inanışa göre, dondurucu bir soğuk yoksa ekinoksta evde olmamak iyidir. Açık alanda olmak, hatta pek çok gelenekte piknik için en ideal günün ekinoks zamanı olduğuna inanılır. Doğayla bütünleşip hayata pozitif enerji çekileceğine inanılır.

En eski geleneklerden birine göre de ekinoks olduğu zaman özellikle akşamları bir ateş etrafında toplanıp şarkılar söylemek, hikayeler anlatmak toplulukların birbirine bağlılığını artırıyormuş.

Paganların ekinokslarda denizlere ve büyük derelere gidip yıkanarak arındıkları, yeni hayata temiz bir başlangıç yaptıkları bilinir. Paganlar ekinoksta tutulan dileklerin kabul olacağına inanırlardı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?