Empresyonizm (İzlenimcilik) Nedir, Empresyonizm Akımı Özellikleri ve Temsilcileri

Sembolizmle beraber gerçeküstücülüğü (sürrealizm) hazırlayan bir akım niteliğindedir. İzlenimcilik olarak da adlandırılan bu akımda sanatçılar, çevresindeki varlıkları değil, bu tarz şeylerin kendilerinde bıraktığı izlenimleri aktarır. Dış dünya ile ilgili olan olayların aktarılmasının aksine daha çok soyut kavramları, duygu ve düşünceleri aktarmayı amaçlayan bu akım, amacına da başarılı bir şekilde ulaşmıştır.

Empresyonizm Nedir?

Akımın öncüleri Claude Monet ve Camille Pissarro‘dur. Her zaman duygu ve düşünceleri ön plana alan bu akım, nesnel bir düşünceyi ya da akılcılığı arka plana atmayı tercih etmiştir. Bunu ise daha çok soyutlama yaparak resmetmeyi tercih etmişlerdir. Bu akıma mensup sanatçılar çoğu süre hayale ve soyut betimlemelere yer verirler ve kendilerini dış dünyanın etkilerinden uzak tutarlar.

Empresyonizm Özellikleri

Empresyonizm akımında, genellikle dünyada olan durumlar ya da dış dünya ile ilgili olan hiçbir olay ya da duruma yer verilmez. Bunun yerine daha çok olması istenen hayal ya da duyguların resmedilmesi ön planda tutulmuştur. Çünkü onların söyledikleri dış dünya değil, bu dünyanın hayalleriyle bezenmiş izlenimleridir. Empresyonizm, her şeyden önce özgürlüğün sembolüdür. Böylece izlenimci resimde renklerin özgürlüğü sağlandığından sistemsiz bir coşkunluk vardır. Empresyonizm eserleri, günümüzde de halen çok yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Empresyonizm Sanatçıları

Monet, Sisley ve Cezanne, bu akımın en ünlü temsilcileri arasında yer almaktadır. ortaya çıktığı günden beri büyük bir ilgi gören bu akım, daha çok resmederek duygu ve düşüncelerini aktarmaktaydı. Bu sebeple de nesnelciliği arka plana atarak daha çok duygulara önem vermeyi de tercih etmektedir. empresyonizm ressamları, böylelikle kişilerin dışarı çıkarmaya çekindiği duyguları da ortaya koyarak oldukça büyük bir akım başlatmayı da başarılı bir şekilde sağlamışlardır.

Empresyonizm Sanatçıları

Post Empresyonizm

Art İzlenimcilik’in temsilcileri olan sanatçılar, sanat yaşamlarına izlenimcilikle başlamışlardır. Zamanla kişisel ifade resimlere yansıdı. İzlenimciliğin tesirini paylaşan ve bu akımın kati nesnelliğine mesafeli duran ve daha anlamlı bir yere varmak isteyen sanatçılar, 20. Yüzyıl sanatı için hem kurumsal düzeyde, bununla birlikte uygulamada çok sayıda başlangıç noktası sağlamış oldular.

Post Empresyonizm

Empresyonizm Ressamları ve Eserleri

Empresyonizm sanat akımı, ortaya çıktığı ilk günden beri büyük bir ilgi görmekte olup aynı zamanda çok sayıda temsilciye de ulaşabilmeyi sağlamıştır. Çok sayıda temsilcisi olmasına karşın, üretilen eserlerde de son derece yoğun bir duygu ve düşünce de hakimdir. Bu sebeple de bu akımın eserlerine çok daha büyük bir ilgi gösterilmeye devam edilmektedir.

Cloude Monet: empresyonizmin öncüsü olarak biri olan Monet’nin önemli eserleri Ot Yığınları, Su Zambakları, Kavaklar’dır.

Edouard Manet: daha çok görünüm içindeki figürleri resmetmiştir.

Empresyonizm Ressamları ve Eserleri

Auguste Renoir: açık havada bulunan figürleri tuvaline taşımıştır. önemli eserleri Mavi Kudeleli Kız, Denizcilerin Partisidir.

Paul Cezanne: önemli eserleri Lestak’da Marsilya Körfezi, Kendi Portresi, Karısının Portresi ve Yıkananlardır.

Empresyonizm Ressamları ve Eserleri 2

Empresyonizm Örnekleri

Empresyonistler, etkici ve duygucudurlar. Zaten empresyon, etki – duygu anlamındadır. Empresyonizm, esas olarak ve her şeyden önce özgürlüğün simgesidir, sembolüdür. Hayale ve Soyut betimlemelere yer verilmiştir. Her şey sanatçının duyumuna bağlı olarak anlatılır. Kolay empresyonizm örnekleri de, bu akımın temsilcilerinin şahane eserlerini inceleyerek bulmak mümkün bir hale gelmiştir.

Empresyonizm Örnekleri 1

Boudin, Jongkind daha sonrasında Monet, suluboya ve pastel çalışmaları yapmış oldular. Ek olarak resminde uyguladığı Puantilizm, ( lekecilik) ve seçtiği çağdaş mevzularla dikkat çeken Edouard Manet’nin 1863’te sergilediği Kırda Öğle Yemeği adlı eseri izlenimciliğin başlangıcında rol oynadı.

Empresyonizm Örnekleri 2

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?