acıktıran yiyecekler

En çok acıktıran yiyecekler neler?

Son günlerde bazı yiyeceklerin çabuk acıktırmasından dolayı, özellikle sahurda yenmemesi konusunda uyarılar yapılıyor. Peki, bu acıktıran yiyecekler hangileri?..

Bazı besinleri yediğimizde daha çabuk acıkıyoruz. Acıktığımız için de yine başka yiyeceklerle bu açlığı gidermeye çalışıyoruz. Yani yedikçe yiyoruz. Bunun sebebi bu yiyeceklerin kan şekerini çok çabuk yükseltip çok çabuk düşürmelerinden kaynaklanıyor. Çabuk acıktıran yiyeceklerin ortak özelliği glisemik indeksinin yüksek olması. Uzmanlar, glisemik indeksi yüksek besinlerin kana çabuk karışıp, kan şekerini hızla yükselterek, insülin salınımını da doğru orantıyla yükselttiklerini söylüyor. İşte, yedikçe daha çok acıktıran yiyecekler;

acıktıran yiyecekler1- EKMEK: Yedikçe acıktıran, acıktıkça da yediren yiyeceklerin en başında beyaz ekmek geliyor. Beyaz ekmeğin yerine posa miktarı daha çok olduğundan ve kan şekerini hızla yükseltmediği için tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, çok tahıllı, kepekli ekmek tüketilmesinde fayda var. Yüksek posa içerikli besinler midede yer kaplar, dolayısıyla uzun süre tokluk hissedilir.

2- PATATES: Çokça tüketilen patates, glisemik indeksi yüksek bir besin. İçeriğindeki nişasta oranı yüksek olduğundan dolayı, posa içeriği neredeyse hiç yok. Bu yüzden basit karbonhidrat olarak değerlendiriliyor. Bir ilginç ayrıntı da patatesi çok fazla doğramak ya da püre haline getirmek glisemik indeksi daha da fazla yükseltiyor, yani bu şekilde tüketilince daha çabuk acıktırıyor. Ama patatesi ortadan ikiye bölüp fırında pişirmek, kızartmaya göre daha az kalorili olur, hem de o kadar çabuk acıktırmaz.

3- KAHVALTILIK GEVREK: Özellikle çocukların kahvaltıda tüketmeyi çok sevdiği gevreklerin içinde şeker ve glikoz şurubu olduğundan mide kazınmasını artırır, yani çabucak acıktırır. Onun yerine süt veya yoğurtla yenecek yulaf kepeği midede şişer, yani 50 gram kadar yulaf kepeği midede şiştikten sonra 100 gram olur. Bu da uzun süren bir tokluk hissi yaratır.

acıktıran yiyecekler4- KIRMIZIBİBER (PULBİBER): Acının metabolizmayı çalıştırmak gibi önemli bir faydası olduğu bilinse de kırmızıbiberin iştah açıcı etkisi vardır. 

5- MAKARNA: Beyaz makarna yerine tam buğday unundan, kepekli makarna yemek sağlığımız açısından daha faydalı. Hatta bu tip makarnayı yeteri kadar suda pişirip suyunu dökmemek gerekiyor, çünkü özellikle kepekli makarnalarda B1 vitamini yağ yakımına yardımcı oluyor.

6- TARÇIN: Kokusuyla özellikle tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın da çok çabuk acıktıran baharatlardandır. 

7- MEYVE SUYU: Meyve suyu tüketmek demek, bir su bardağı için söylersek en az 3-4 meyvenin sıkılarak suyunun çıkarılmasıyla elde edildiği düşünüldüğünde, aslında bir günde yiyeceğiniz meyveyi sadece bir bardakta, bir defada tüketmek anlamına geliyor. Meyve suyunda posa olmadığından çok hızlı bir şekilde kana karışıyor ve kan şekerini de aynı şekilde hızla yükseltiyor. Onun yerine meyve yemek hem posa içeriği fazla olduğundan sindirime de yardımcı oluyor, hem de tokluk hissi yaratıyor.

acıktıran yiyecekler8- BİSKÜVİ: Tatlı bisküviler ya da kremalı bisküviler içeriğindeki yüksek şeker ve glikoz şurubu nedeniyle çok çabuk acıktıran yiyecekler arasında yer alıyor. Onun yerine kepekli, çavdarlı bisküvilerin yenilmesi alınan kaloriyi azalttığı gibi, tokluk hissini de artırır.

9- BÖREK, POĞAÇA: Bu ürünlerin tuz oranları yüksek. Sodyum yani tuz, vücutta tıpkı şeker gibi davranır, demek oluyor ki ne kadar çok tuzlu yenirse kan şekeri o kadar dalgalanır. Bu nedenle daha çok acıkılır ve daha çok yenir. Beyaz undan börek çörek yapmak yerine, kepekli lavaşları peynirle hazırlayıp fırına vermekle daha tok kalırsınız. Bir dilim börek veya 1 adet poğaça 250-300 kalori/ Lavasla börek yaparsanız: 140 kalori.

10- PİRİNÇ PİLAVI: Beyaz pirinç içerdiği yüksek nişasta nedeniyle tıpkı patates gibi kan şekerini hızlı yükseltir, ardından da hızla düşürür. Bu nedenle tekrar yeme isteği yaratır. Pilav yemek istendiğinde esmer pirinç tercih edilmeli ya da bulgura yönelmeli.

acıktıran yiyecekler11- NOHUT: Mideyi temizleyerek iştah açan nohut, sağlık açısından yararlı olsa da özellikle kilo verirken fazla tüketilmemesi gereken bir bakliyattır.

12- HAVUÇ: Havucun kalorisi ve glisemik indeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Bu nedenle birçok faydasının yanı sıra acıktırıcı özelliği olan havucu tüketirken de dikkatli olunmasında fayda var.

13- BAZI MEYVELER: Muz, incir, üzüm, kavun, greyfurt, Trabzon hurması gibi meyvelerin glisemik indeksi yüksektir ve günde bir porsiyonla sınırlandırmakta fayda vardır. Yani bir ince dilim kavun yediyseniz, akşama kadar bu gruptan meyve yememeniz gerekiyor. Bu meyvelerin yerine mandalina, portakal, erik gibi posalı meyveler tercih edilebilir.

14- MISIR: Glisemik indeks değerinin yüksek olması nedeniyle kan şekeri seviyesini yükselten mısır, yendikten sonra açlık hissi uyandırır. Bu nedenle diyet yapanların uzak durması gereken bir besindir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?