En iyi yönetim şekli: Cumhuriyet…

Cumhuriyet nedir, biraz daha detaylı öğrenmek ister misin?

Cumhuriyet; ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir.

Demokratik düşünürler cumhuriyetin en ideal şeklini; çok partili bir siyasi hayata, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye ayrıcalık tanımayan, özgür ve demokratik bir devlet şeklinde tarif ederler.

Cumhuriyet ilk olarak ABD’de 4 Temmuz 1776’da, Fransa’da ise 1789’da ilan edilmiştir.

Türkiye’de Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edilmiş ve anayasamızın 1. Maddesinde “Türk Devleti bir Cumhuriyettir.” ifadesi ile belirtilmiştir. Ayrıca bunun değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini de hükme bağlamıştır.

Ülkemizde milletvekilleri 4 yılda bir, cumhurbaşkanı ise 5 yılda bir seçimle seçilir.

Terakki Vakfı Okulları öğrencilerinden Elif Gürakan, “Cumhuriyet Olmasaydı…” isimli kompozisyonunda cumhuriyetsiz bir hayatı bakın nasıl tanımlamış:

Cumhuriyet olmadan bir gün bile belki de çok zor olurdu. Önce bir erkek için bir günün nasıl geçtiğine bakalım. Sabah kalktınız ve okula gideceksiniz. Giyinmek için dolabınızı açtığınızda, dolabınızda fesler, şalvarlar ve eski tişörtleri buluyorsunuz çünkü cumhuriyet daha ilan edilmemiş, dolayısıyla kılık kıyafet de yapılmamış. Kıyafetlerinizi giyinip kahvaltı yaptıktan sonra okula gidiyorsunuz. Sınıfta hiç kız yok çünkü kızların okuma hakkı yok. Ders başlıyor. Çocuklardan biri bir konu hakkında kendi fikirlerini belirtiyor. Öğretmen ona çok kızıyor ve falakaya yatırıyor. Siz çok şaşırıyorsunuz. Öğretmenin neden falakaya yatırdığını çok merak ediyor ve yanınızdaki kişiye soruyorsunuz. Onun cevabı ise şöyle oluyor:

“Bu ülkede kolay kolay kendi fikirlerini ifade edemezsin. Burada padişahın dedikleri olur. Padişahın verdiği emre göre burada kimse kendi fikirlerini ifade edemez.”

Cumhuriyet olmadan bir erkek için bir gün çok zor geçiyor. Peki ya, bir kız için? Bir kız olarak uyandığınızı düşünün. Dolabınızı açıyor ve simsiyah bir çarşafla karşılaşıyorsunuz. Onu giymek zorundasınız çünkü başka seçeneğiniz yok. Okula gidemiyor ve sokağa yanınızda bir erkek olmadan çıkamıyorsunuz. Bu yüzden eve tıkılıp kalmak zorundasınız. Bütün gün temizlik yapıp yemek pişiriyorsunuz. Akşam babanız eve geldiğinde söylediği lafları duyuyorsunuz: “Kızı alacak bir oğlan buldum. Hem de bayağı başlık parası verecek.” Korkunç! Siz daha 13 yaşındasınız ama evlenmeye mecbursunuz. İşte bu nedenler yüzünden bir kız açısından da bir erkek açısından da cumhuriyetsiz geçen bir gün çok kötü olurdu.

Yönetim şeklimiz cumhuriyet olmasaydı, demokratik toplum olamazdık. Hak ve özgürlüklere sahip olamazdık. Bizi yöneten insanları özgürce seçemez, istediğimiz şekilde yaşayamazdık… ve daha nicesi… Sahip olduğumuz hazineyi ve onun emanetçisini unutmamalıyız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Türk milletinden aldıkları güçle kurdukları ve aziz milletimizin 90. yılına ulaştırdığı Türkiye Cumhuriyeti, biz gençlerin Atalarımızdan aldığı ışıkla ilelebet yaşatılacaktır.

Özetlemek gerekirse, Cumhuriyet olmasaydı;

cumhuriyetolmasaydi_29101- Seçme-seçilme hakkımız olmayacak, padişahın verdiği keyfi kararlara uymak zorunda olacaktık.

2- Padişahın soyundan gelenler ayrıcalıklı ve üstün olacaktı.

3- Ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi alanda bir başka devletin himayesinde olacağımızdan başka ülkeler  tarafından sömürülecektik.

4- Şeriat sistemi uygulanacaktı; kadınlarımızın hakları tamamen yok sayılacaktı. Şeriatın izin vermediği şekilde  giyinemeyeceklerdi. Eğer bu kurallara uymaz ise kırbaç cezasına çarptırılacaktı. Okula gidemeyecekler, çocuk denecek yaşta evlendirileceklerdi.

Kısacası  çok değil  90 yıl önce  Cumhuriyet  kurulmasa  idi, şimdi özgürlüğümüz, eğitim durumumuz, kişisel refah seviyemiz, Türk kimliğimiz , kişisel haklarımız, kadınlarımızın  ve bireysel eşitliğimizin hiçbiri olmayacaktı.

Bu vesile ile Cumhuriyetimiz’i kuran Yüce Atatürk‘e ve silah arkadaşlarına bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilelebet yaşaması için üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapacağımıza söz veriyoruz.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?