epilepsi

Epilepsi projesine Jüri Özel Ödülü!

3. Altın Steteskop Ödül Töreni’nde “Yeditepe EpilepsiSiz” projesi “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, epilepsi hastalığı konusunda halk arasında bilinç düzeyini artırmak, teşhis ve tedavisi hakkında bilgilendirme yapmak, hastalığı toplumun tanımasını sağlamak amacıyla “Yeditepe EpilepsiSiz” projesi hayata geçirildi.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gazi Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Canan Aykut Bingöl, Başhekim Faruk Yencilek, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Berrin Aktekin ve Nöroşirurji Ana Bilim Dalı Başkanı Uğur Türe projeye büyük destek verdi.

Halk arasında genellikle “sara” olarak bilinen epilepsi hastalığı, Türkiye’de 1 milyona yakın insanı etkiliyor.

“Epilepsi Günlüğü”, “Epilepsi Nöbeti Video Kaydı” gibi özellikleri içinde barındıran “Yeditepe EpilepsiSiz” projesinin akıllı telefon uygulaması, iOS ve Android işletim sistemi bulunan akıllı telefonlara ücretsiz indirilerek kullanılabiliyor.

Projenin akıllı telefon uygulaması ve web sitesinin sunduğu “Epilepsi Günlüğü” özelliği, epilepsi hastalarının çeşitli verilerinin kayıt edilebilmesine imkan vererek, hasta yakınlarına yardımcı oluyor ve hekimlerin doğru veriyi analiz edebilmelerini sağlıyor.

Uygulama ile birlikte “www.yeditepeepilepsisiz.com” adresindeki web sitesi ile senkronize çalışarak hastaların kişisel arşiv tutmasına da olanak veriyor.epilepsi

Ayrıca site ve uygulama üzerinde epilepsi hastalığı hakkında bilgilendirici içeriklere ve videolara ulaşılabiliyor.

Uygulama sayesinde hastalığın teşhis ve tedavisinde gerekli olan çeşitli veriler kayıt altında tutulup, istenildiği zaman doktor ile paylaşılabiliyor.

Epilepsi nedir?

Epilepsi, beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur.

Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur.

Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkar. Bazı nöbetlerden önce korku hissi gibi olağandışı algılamalar ortaya çıkarken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir, bazen ağzı köpürebilir.

Basitleştirilmiş şekliyle epilepsi nöbeti kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır, ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar.

epilepsiEpilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri mevcuttur. Kırkın üzerinde nöbet tipi tanımlanmıştır. Herkes tarafından epilepsi veya sara dendiği zaman anlaşılan ve iyi bilinen tonik-klonik nöbetin yanı sıra başkalarının hiç farketmeyeceği kadar hafif nöbet çeşitleri de vardır.

Tanımlanmış bu mevcut nöbet tiplerine rağmen herkesin geçirdiği nöbet kendine özgü bazı farklılıklar gösterebilir. Bu durumlar bazı hastalarda epilepsi tanısının konulmasını güçleştirir ve çok çeşitli karışıklıklara neden olur.

Pek çok hastaya tanı konulamaz ve kendilerindeki problemin ne olduğunun açıklığa kavuşması yıllar alabilir. Bazı kişilerde ise başka bir bozukluğun yol açtığı belirtiler yanlış olarak epilepsi tanısı alabilir.

Gelişen tanı yöntemleri sayesinde yanlış tanılar giderek azalmaktadır. Yeni yapılan sınıflandırmalar ile farklı nöbet isimlerinin ortaya konması konunun daha karmaşık hale gelmesine neden olmuştur. Bu nedenle aynı nöbet farklı isimlerle adlandırılabilir.

Temelde akılda tutulması gereken nöbetlerin iki çeşit olduğudur; parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler) ve jeneralize (beyinde yaygın olarak olarak başlayanlar).

Yaygın başlangıç daha kötü ve şiddetli bir nöbet anlamına gelmez. Buradaki gruplama sadece nöbeti oluşturan nedenin farklılığı ile bağlantılıdır ve tıbbi nedenlerle bu isimler verilmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?