Esnemek Gerçekten Bulaşıcı Mıdır, Neden Karşılıklı Esniyoruz?

Karşımızda esneyen birisi olduğunda kısa bir süre sonra biz de istemsiz bir biçimde esneriz. Pek çoğumuzun başına defalarca gelen bu bilinçdışı yapılan taklit keyifli olduğu kadar şaşırtıcıdır da. Araştırmacılar esnemenin bir duygudaşlık, yani empati işareti olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar ayrıca esneyen tek canlının insan soyu olmadığını, bazı maymun türlerinin de esneyen diğer maymunları gördüklerinde esnediklerini keşfetmişler. Gerçekten de Habeş maymunlarının sosyal bir ortamda oldukları zaman esneyen türdeşlerini gördüklerinde esnedikleri saptanmış. Ayrıca köpeklerin de esneyen bir insan gördüklerinde esnediği gözlemlenmiş. Bu da köpeklerin insanlarla empati kurabildiğini gösteriyor. Gerçekten de köpeklerin özellikle sahipleri ve duygusal bağ kurdukları insanlar üzüldüğünde onlar kadar üzüldüklerine hatta onları teselli eden davranışlar sergilediklerine çoğu kez tanık olmuşuzdur.

Esnemek Gerçekten Bulaşıcı Mıdır Neden Karşılıklı Esniyoruz 1

Esnemek gerçekten de bulaşıcı bir davranıştır. Bulaşıcı olmasını belirleyen faktörse esneyen kişiyle kurulan göz temasıdır. Esneyen bir kişinin yüzüne özellikle de gözlerine baktığınızda sizin de esnemeniz kaçınılmaz. Eğer esneyen birini gördüğünüzde siz de esnemek istemiyorsanız sırtınıza hafifçe vurabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki esnemeyi taklit eden insanların empati yetenekleri de hayli güçlü.

Esnemek son derece doğal bir tepki ve kuşkusuz vücudu korumanın yollarından biri. Tüm reflekslerimiz ve istemsiz yaptığımız davranışlar ve gösterdiğimiz reaksiyonlar vücudumuzun dış koşullara adapte olması ve bizi hayatta tutma çabasından başka bir şey değil. Peki neden esneriz? Bu elbette amaçsız bir davranış değil. Neden esnediğimiz hususunda bakalım araştırmalar ne diyor?

Esnemek Gerçekten Bulaşıcı Mıdır Neden Karşılıklı Esniyoruz 2

Neden Esneriz?

Esnemenin oksijensiz kalan beyne oksijen sağlamanın bir yolu olduğu söylenir ama asıl sebep gerçekten bu mudur? Amerika Birleşik Devletleri’nde New York şehrinde yapılan bir araştırmada esneme yoluyla beynimizi aşırı ısınmaktan koruduğumuz şeklinde bir teori geliştirilmiş. Esneme sırasında çene açıldığında kanın kafa bölgesinde dolaşarak fazla ısıyı dağıttığı anlaşılmış. Esneme esnasında alınan derin nefes sinüs kanallarına doluyor ve beyni serinletiyor. Bu teoriyi ispatlamak için de insanlar değişik ısılarda esnerken gözlem altına alınmış. Deneklerden kafalarına soğuk bez koyanlar ve burundan nefes alanlar, aynı zamanda esneyen birine bakarken bile çok fazla esnememişler. Yani bu gösteriyor ki burundan soluk alındığında beyin soğuyor ve esneme ihtiyacı da ortadan kalkıyordu. Fakat alınlarına daha sıcak materyaller koyup ağızdan nefes alan deneklerin büyük bir çoğunluğu ise, esneyen birisine bakarken esnemiş. Araştırmadan şu sonucu çıkartabiliriz; soğuk kompres ve burundan soluk almak beyin damarlarına giden kanı soğutuyor ve beynin serinlemesine sebep oluyor. Alnı sıcak tutulan ve ağızdan nefes alan denekler ise daha fazla esniyor. Bu da gösteriyor ki esnemek kan dolaşımını hızlandıran ve beyin ısısını düşüren bir yol. Beynin serin olması demek hem daha sakin olmak hem de zihnin daha net düşünebilmesi demek.

Sıkılan insanların esneme nedeninin de, beyinlerinin onları uyanık ve diri tutma çabası olduğu söylenebilir. Esneme nasıl geçer sorusu akla geldiğinde tüm bunların ışığında cevap verebiliriz. Yani çok sık esnediğinizde burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vererek esnemeyi durdurabilirsiniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?