Evler Nasıl Dezenfekte Edilmeli?

Sağlıklı bir yaşam için beslenme ve egzersiz kadar hijyen kurallarına da dikkat etmek gerekiyor. Yaşam alanlarının steril olması, mikrop ve virüslerden arındırılması çoğu hastalıktan uzak kalmak için önemli bir kural. En çok vakit geçirdiğimiz alanlar olan evlerimizi nasıl dezenfekte etmeliyiz, dezenfekte ilaçları nasıl kullanılmalı, dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Dezenfektan Nedir?

Son dönemde korona virüsten korunmak için dezenfekte etmek cümlesi çok sık kurulmaya başlandı. Kolonya ve akla gelen her tür temizlik ürününe gösterilen yoğun ilgi en iyi dezenfektan nedir sorusunu da sordurtuyor. Her şeyden evvel dezenfektan nedir sorusunun yanıtını vermek gerekiyor. Dezenfektan mikroorganizmaları yok etmek için yüzeyler üzerine uygulanan antimikrobiyal içeriklerdir. Mikroorganizmaların öldürülmesi ve üremelerinin durdurulması dezenfektanlar sayesinde olur ve en yaygın olan dezenfektanlar kimyasal maddelerdir. Bunlar gaz, sıvı ve katı halde kullanılabilir.

Evde Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemi olarak en çok klorlu bileşenler, alkol, hidrojen peroksit gibi kimyasal içerikler de kullanıldığı gibi en çok sodyumhipoklorit içeren çamaşır suyu kullanılmaktadır.

 • Çamaşırlarınızı yıkarken kumaş cinslerine göre mümkün olan en yüksek ısıda yıkayabilirsiniz. Bu gerekli olan hijyeni sağlayacaktır. Ama beyaz renkli çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.
 • Hijyen hususunda en fazla üzerine düşülmesi gereken yerlerden birisi de tuvaletlerdir. Tuvalet temizliğinde de çamaşır suyu ile hijyen sağlayabilirsiniz.
 • Kapı kolları, musluk başları gibi sık dokunulan yerler de çamaşır suyuyla ve sık aralıklarla dezenfekte edilmelidir. 
 • Kamuya açık alanlara çıktığınızda antibakteriyel jellerden kullanarak ellerinizde dezenfeksiyon sağlayabilirsiniz.
 • Küçük çocuklarınızın kullandığı eşya ve oyuncakları sabun ve su kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz.

Her yeri dezenfekte etmeniz mümkün değildir. Ama ellerinizi sıkça yıkamak ve dezenfektanlarla temizlemek sizi virüs ve mikroplardan korur. 

Evde Özellikle Dezenfekte Edilmesi Gereken Yerler

Evde en fazla bakteri biriken alanları bilirseniz dezenfeksiyon işlemi daha isabetli olacaktır. Ev içlerinde 300’den fazla bakteri barınır. Ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın bu bakteri ve mikroplardan tam anlamıyla kurtulmak hayli zordur. Ev ortamında en çok bakteri barındıran yerleri bilmek size de temizleme hususunda kolaylık sağlayacaktır. İşte evde özellikle dezenfekte edilmesi gereken yerler:

 • Lavabolar ve bulaşık süngerleri en çok bakteri barındıran yerlerdir. Bulaşık süngerinizi sık sık çamaşır suyunda bekletin. Yıkanmamış bulaşıklardaki besin artıkları da fazlaca bakteri üretir. Bu sebeple lavaboların da düzenli sıklıkta çamaşır suyuyla dezenfektesi sağlanmalıdır.
 • Çamaşır makinesi de sık dezenfekte edilmesi gereken aletlerden birisidir. Kendisi başlı başına bir temizlik aracı olan çamaşır makinesi temizlenir mi diye düşünebilirsiniz ama kirli çamaşırlardan kaynaklanan bakteri ve virüs artışını önlemek için çamaşır makinenizi haftada bir sefer çamaşır suyuyla boş bir şekilde yıkayabilirsiniz.
 • Elektronik aletler de tahmin ettiğinizden çok daha fazla mikrobu bünyelerinde barındırır. Bilgisayar klavyeleri, kumandalar, cep telefonları, tabletler sık sık dezenfekte edilmelidir.
 • Diş fırçaları da en çok bakteri üreten temizlik gereçlerindendir. Diş fırçaları ıslak kaldığında kolayca bakteri üretir. Diş fırçalarının her üç ayda bir değiştirilmesi gerekir.
 • Kapı kolları, merdiven trabzanları ve korkuluklar da bakteri üreten yerlerdir. Bu yüzeyler de haftada bir sefer sterilize edilmelidir.    
 • Klozetler en sık dezenfekte edilmesi gereken yerlerdir. Eğer sifonu klozetin kapağı açık şekilde çekerseniz mikropların dışarıya yayılmasına sebep olursunuz. Bunu engellemek için sifonu klozet kapağını kapalı olarak çekin ve klozeti sık sık çamaşır suyuyla dezenfekte edin.
 • Evcil hayvanlarınızın mama ve su kaplarını da haftada en az iki sefer deterjanlı suyla yıkayarak temizleyin.
 • Makyaj çantası mikropların en sevdiği yerlerden birisi. Bu sebeple sık sık deterjanlı yahut sabunlu suyla temizlenmeleri gerekiyor.

Ev Dezenfekte Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle bakteri ve mikropların çok ürediği yerler sık sık dezenfekte edilmeli ama dezenfektanlar ve özellikle çamaşır suyu fazla miktarlarda kullanılmamalı, bu kimyasalları solumaktan ve ciltle temasından kaçınılmalıdır. Dezenfekte ilacı olarak satılan kimyasalların da ciltle temasından kaçınmak gerekir.

Dezenfekte İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir?

 • Çamaşır suyu, alkol, sirke, arap sabunu, karbonat, esansiyel portakal yağı ve limon yağı en etkili dezenfektanlar olarak sıralanabilir.
 • Bir şişede 2 çorba kaşığı beyaz sirke, yarım çay kaşığı lavanta yağı, 3 damla çay ağacı yağı ve 2 bardak suyu karıştırabilir ve dezenfekte suyu olarak kullanabilirsiniz.
 • Kolonya dezenfekte eder mi sorusunun yanıtı ise evettir. Ama yine de derinlemesine dezenfeksiyon için kolonyayla yetinmemek ve elleri sabunlu suyla yıkamak gerekir.
 • Hazır satılan dezenfekte spreyi de dezenfaktanlar arasında yer alır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?