F klavye ile Q klavyenin farkı nedir?

Türkçe için geliştirilen F klavye ile dünyada en çok kullanılan Q klavye arasındaki farklar nelerdir?..

Öncelikle Türkçe için geliştirilen F klavyenin tarihine yakından bakalım…

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Türkçe için ideal bir klavye çalışmalarına başlayan ilk isim, bu çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştiren daktilo öğretmeni İhsan Sıtkı Yener‘di. Bu sıralarda Ankara Üniversitesi ile New York Üniversitesi arasındaki işbirliği anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye gelen Anthony R. Lanza ile Edwark Tutark Jr. de bu çalışmalara dahil olmuştur.

f klavye 2110

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Dünya Savaşı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 16 ülkeye ekonomik destek sağlamayı öngören Marshall Planı’nı uygulamaya koydu. Bu planın amacı ekonomik yönden Türkiye’yi ileri götürecek projeleri desteklemekti. Hazırlanan rapora göre Türkçe yazıma uygun bir klavyenin geliştirilmesi ve bunun standart olarak kullanılması durumunda yılda 43.500 Türk Lirası tasarruf edilecekti.

Bu klavyenin oluşturulması için iki komisyon kuruldu. Bunlardan bir tanesi Türkçedeki harf sıklıkları ve ardışıklıkları, diğeri ise parmakların fiziksel özelliklerini inceleyerek dizilimi konusunda çalıştı.

20 Ekim 1955’te ise Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesince bu klavye onandı. Türkiye’deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavye’ye dönüştürülmesine karar verildi.

10 Aralık 2013’te Başbakanlık tarafından Resmî Gazete’de yayımlanan bir genelgede, Türkçe’ye en uygun klavye olmasından dolayı F klavyenin kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması için talimat verildi ve kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 yılı sonuna kadar klavyelelerin F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi.

1957 yılından bu yana yapılan ve Türkiye’nin katıldığı uluslararası klavye ile hızlı yazma yarışmalarında, f klavye ile 25 rekor ve 59 dünya şampiyonluğu elde edilmiştir.

Türk alfabesinde resmi olarak bulunmayan W, Q ve X harfleri tıpkı Q klavyede olduğu gibi F Klavyede de yer alır.

Q klavyenin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Dünyada en çok kullanılan klavye QWERTY olarak da bilinen Q klavyedir. Özellikle İngilizcenin yaygın olarak konuşulduğu ülkelerde kullanılır.

q klavye

 

 

 

 

 

 

 

 

Q klavyenin patentini, 1874’te Christopher Latham Sholes almıştır. Sholes daha sonra QWERTY‘nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

Ancak Q klavye, İngilizce ya da başka bir dile uygun olarak geliştirilmemiştir. Sholes’in icat ettiği yazı makinesinin, harfleri kağıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kâğıda doğru havalanınca içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemi çözmek için yazım hızını yavaşlatma yolunu seçmiştir. Harflerin yerlerini karıştırarak, kullanıcının hızını yavaşlatmıştır. En çok kullanılan harfleri elin zor ulaşacağı yerlere yerleştirmiştir.

Klavyenin adı üstündeki harflerden gelir. “Q klavye” adı, harflerin sol üst köşesindeki “Q” harfinden gelir. “QWERTY” adı ise sol üst köşeden sağa doğru 6 harfin yan yana getirilmesiyle meydana gelmiştir.

q klavye f klavye 2210Q Klavyenin bu rastgele harf dizilimi İngilizce yazımı zorlaştırdığından İngilizce’ye uygun bir standart geliştirmek için Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce’de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak’ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır. Ancak oldukça yaygın olan Q klavyenin yanında bu klavye kullanılamamıştır.

Q klavye ile F klavye arasındaki farklar kısa şöyledir;

– Tuşların dizilimi farklıdır. F klavyede harflerin yerleri, Türkçe’ye daha uygundur. Q klavye ise herhangi bir dile uygun olarak tasarlanmamıştır.

– Türkçede çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler F klavyede kolayca ulaşılabilecek yerlere yerleştirilmiştir. Bu nedenle F klavyede yazı yazarken çok daha kolay ve kısa sürede yazabiliriz.

– Parmakların harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan araştırmalarda, F klavyenin Q klavyeye göre %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?