Feng Shui nedir, ne işe yarar?

Feng Shui nedir ve ne işe yarar? Evinizde uygulayabileceğiniz bir inanç sistemi olan Feng Shui, ilk olarak nerede ortaya çıkmıştır?..

Feng Shui, “rüzgar” ve “su” anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Feng Shui coğrafi, dini, felsefi, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin bir karışımını içeren ayrı bir Çin inanç sistemidir. Geçmişi oldukça eskiye dayanır. Feng Shui bir din ya da tarikat değildir.

Feng Shui‘nin 5 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülmektedir. Eski bir Çin öğretisi olan bu sistemin, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp, mutlu ilişkiler kurulacağına, kişisel gelişimden kariyerimizi geliştirip kazanç artırımı sağlanabileceğine inanılır.

feng shui 1 030215Bir yerin “iyi bir Feng Shui“ye sahip olması oranın doğayla uyum içinde olması, “kötü bir Feng Shui“ye sahip olması ise oranın doğayla uyumsuz olmaması anlamına gelir. Evimizi ya da yaşadığımız yeri Feng Shui sistemine göre düzenleyebiliriz, ancak bu sistem bir dekorasyon stili değildir. Evinizde daha iyi bir enerji olması için yapmanız gereken düzenlemelerdir. Feng Shui’ye göre her şeyin her rengin ve eşyanın bir enerjisi vardır. Önemli olan bu enerjiyi doğru kullanmak ve bunu günlük hayata yansıtabilmek.

Feng Shui’nin temel kuralları

Chi: Geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji. Çevrenizde akan yaşam enerjisidir. Chi; eve ön kapıdan girer. Bu alanı özellikle temiz ve aydınlık tutmak gerekir. Kapının arkasına bir şeyler yığmamalıyız ve kirli olmamasına özen göstermeliyiz.

feng shui 030215Yin-yang: Çin felsefesinde, insanların doğadaki olayları algılayışlarında karşılaştıkları ve evrendeki her devingen nesnede bulunduğuna inanılan doğal karşıtların genel tanımlamaları. Yin geceyi, dişili, edilgeni, karanlığı, olumsuzu ve tüketimi sembolize ederken; Yang ise gündüzü, erili, olumluyu, üretimi, aydınlığı betimler. Yin ve Yang birbirini tamamlar ve bir bütün oluşturur.

Beş element: Ağaç, ateş, toprak, metal ve sudan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altındadır.

Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. 8 ev anlamına gelir. Bagua, evinizi etkisi altında tutan 8 gücün haritasıdır. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanı 9 bölüme ayırmayı öngörmektedir. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik, kariyer, eğitim gibi beklentiler Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir. Gua ise, evinizi kontrol eden 8 enerjinin her biridir.

Feng Shui’nin ana ilkelerine göre; evinizin bir yerinde Chi’yi geliştirmek için yapacağınız her şey, hayatınızda da aynı alanı etkiler. Evinizdeki Chi’nin gücünü artırmak için en iyi yöntem kullanmadığınız, sevmediğiniz eşyaları atmak ve geri kalanları iyice temizlemektir.

Feng Shui için gerekli birçok adım var. Öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir. Bu felsefede 8 tane temel yöntem vardır. Bunlar;

feng shui 3 0302151 ) Renkli ve çeşitli ışıklar ve aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler, süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Bu nesnelerin size kendinizi iyi hissettiren nesneler ya da canlılar olması gerekir. Sizi çok mutlu eden bir çiçek, bir müzik, bir renk ya da yukarıda belirtilen herhangi bir nesne var ise eğer bu sizin için en iyisi ve en doğrusu olacaktır. Işıklar ve renkler çok parlak olmalıdır. Bunun en büyük amacı sizi huzurlu ve dingin bir ruh haline taşımaktır.

Feng Shui’de renkler neyi simgeler?

Mor: Zenginlik, bereket.

Pembe: İlişkiler ve evlilik

Gri: Fedakarlığı, vericiliği

Yeşil: Sağlık

Mavi: Bilgi ve sağlık

Siyah: Kariyer

Sarı: Altın, zenginlik, saltanat

Kırmızı: Ün

Beyaz: Saflık

Bu renkler doğru kullanıldığında, hayatınızın o alanındaki enerjisi yükselir. Evinizde ufak düzenlemelerle bu enerjiyi yaratabilirsiniz. Temiz ve düzenli bir eve sahip olmak, Feng Shui’nin hayatınızı değiştirmesi için en önemli adımdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?