feniks kuşu

Feniks kuşu nedir?

Feniks kuşu efsanesi nedir? Feniks hangi ülkenin sembolüdür ve ülkelere göre anlamları nelerdir?

Feniks, eski Mısır kökenli efsanevi ateş kuşunun Batı mitolojisindeki karşılığıdır. Efsaneye göre Feniks kuşu, küllerinden yeniden doğar.

Pers mitolojisinde Simurg, Anka, İslam sonrası Türk mitolojisinde Zümrüdü Anka, daha önceleri de Tuğrul kuşu olarak geçmesi gibi birçok milletin efsanelerinde karşılık bulmaktadır. Bahsedilen bu kuşların bazı özellikleri kısmen benzerlik gösterir, bazı yönleriyle ise birbirlerinden ayrılırlar. Feniks kuşu, Yunan mitolojisindeki yeri dolayısıyla Yunanistan’ın sembollerinden bir tanesidir. İlk modern yunan para birimi Feniks oyması taşıyordu. Kraliyet arması ile değiştirilmesine rağmen, popüler bir sembol olarak kaldı, ve 1930’larda ikinci Helenik Cumhuriyet’te yeniden kullanıldı.

feniks kuşuYunan mitolojisinde Feniks‘in Habeş diyarında yaşadığına inanılıp bir kartal büyüklüğünde ve çok uzun ömürlü olduğu söylenmektedir. Gözleri yıldızlar gibi parlak olup başında parlak bir sorguç bulunmaktadır. Boynunun tüyleri yaldızlı, diğer tarafları ise kırmızıdır. Ömrünün sonlanmakta olduğunu anlayınca, kuru dalları zamkla sıvayarak kendine yuva yapar ve üstüne kurulur. Kızgın güneşin yuvayı tutuşturup kendini yakmasının ardından küllerinden bir yumurta meydana gelir ve ondan da yeni bir Feniks kuşu çıkar. Böylece Feniks kuşu, Hristiyan dünyasında, öldükten sonra dirilmenin simgesi olmuştur.

Feniks, rengarenk tüylü ve altından kızıl (farklı efsanelere göre mor, mavi ya da yeşil) bir kuyruğa sahip mitolojik bir kuştur. 500 ile 1000 yıl arası bir hayat döngüsüne sahiptir, hayatının sonuna doğru kendine dallardan bir yuva yapar ve yuvayı ateşe verir ve kül olur. Bu küllerden yeni bir feniks ya da yumurtaları ortaya çıkar, yeniden yaşamak için doğar. Yeni Feniks kuşu, kül olmadan önce yaşadığı kadar yaşar. Yani yaşam süresi hep aynıdır. Bazı efsanelere göre Feniks kuşunun çığlığı çok güzel bir şarkı gibidir. Çok az sayıda hikayede insana dönüşebilme yetenekleri vardır.

Tasvirleri ve hayat süresi değişse de, Mısırlı Feniks kuşu erken Katolik sanatında ve Katolik semboliziminde, İsa’nın dirilişini, ölümsüzlüğünü ve ölümden sonra hayatı simgeleyen bir sembol olarak popüler olmuştur. Esas olarak, Feniks kuşu, Mısırlılar tarafından leylek ya da balıkçık tipi bir kuş olarak belirtilmiştir. Feniks aynı zamanda İngilizcede, Çin mitolojisindeki en önemli mitolojik kuşa verilen isimdir. Fenghuang kendine ait sembolik anlamlara sahiptir.

feniks kuşuYunanlar ise, bunu kendi dillerinde mor-kırmızı ya da koyu kırmızı anlamına gelen Phoenix (Feniks) ile isimlendirdiler. Onlar ve romalılar daha sonra kuşu tavuskuşu ya da kartal olarak resimlediler. Yunanlara göre Feniks, Fenike’de bir kuyunun yanında yaşardı. Şafakta kuyunun suyunda yıkanır, ve Yunan güneş tanrısı Helios atlı arabasını onun şarkısını dinlemek için durdururdu.

Ülkelerin kültürlerine göre Feniks kuşu

* Feniks eski ve yeni lübnan kültürlerinin merkezindeki figürdür. Lübnanlılar Fenikelilerin soyundan gelmektedirler. Kendilerini Feniks’in oğlu olarak tanımlarlar. Özellikle Lübnan ve Beyrut, sembolik olarak, uzun tarihi boyuna yedi kez yıkılmış ve yeniden kurulmuş olduğundan, bir Feniks kuşu gibi gösterilmektedir.

* Çin’de Fenghuang yüzeysel olarak Feniks’e benzeyen mitsel bir kuştur. Ejderhadan sonra en çok saygı duyulan ikinci efsanevi yaratıktır. Çoğunlukla imparatoriçe ve kadınların tasvir edilmesinde kullanılır. Feniks, kuşların lideridir.

* Japonya’da Feniks hō-ō ya da fushichō olarak adlandırılır, “Ölümsüz kuş” anlamına gelmektedir.

* Rus kültüründe, Feniks, Zhar-Ptitsa yani ateş kuşu olarak gözükür. Igor Stravinsky’nin 1910’daki “Ateş Kuşu” adlı ünlü balesinin konusu olmuştur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?