Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy kavuğunu devretti!

Sanatçı Ferhan Şensoy, tiyatromuzun sembollerinden biri olarak görülen Hasan Efendi’nin kavuğunu Rasim Öztekin’e devretti. İşte bu geleneğin hikayesi…

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy, İsmail Dümbüllü’nün Münir Özkul’a devrettiği, Hasan Efendi’nin kavuğunu, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin’e devretti. Haberimizin ayrıntılarına geçmeden önce orta oyunu ve Hasan Efendi’nin kavuğunun hikayesini anlatmakta fayda var.

Televizyonun dahi olmadığı, radyonun ise bazı evlerde bulunduğu yıllarda tiyatro, halk arasında büyük ilgi gören sanat dallarından biriydi. Türk tiyatrosuna özgü orta oyunu da en sevilen, üst düzey yetenek gerektiren oyun çeşitlerindendi. Ana karakterleri Kavuklu ve Pişekar olan orta oyunu, açık alanda halkın ortasında oynandığından bu adı almış, müzikli ve danslı Türk halk tiyatro oyunudur.

Halk Tuluat Tiyatrosu olarak da bilinen orta oyunu metinsiz, doğaçlamaya dayalıdır. Ustadan çırağa intikal ederek gelen konular tekrarlanır. Bir gölge oyunu olan Karagöz’ün canlandırılması olarak kabul edilir. Toplumun ve çevresinin sorunlarını yansıtan oyun, eleştiriden komediye yönelir. Dekor ve kostüm en aza indirilmiştir. Batı etkisinde bir tiyatro anlayışının benimsenmesi sonucu önemini kaybeden orta oyunu, İsmail Dümbüllü’nün 1973’te ölümüyle son temsilcisini de kaybetmiştir.

Türk tiyatrosunun simgelerinden biri olan Hasan Efendi’nin kavuğu’nun hikayesine gelince…

Orta oyununun tacı olarak tanımlanan kavuğu, İsmail Dümbüllü, 30 yaşına kadar yanında çalıştığı kel Hasan’dan almış, uzun yıllar orta oyununu halka sunmuştur. (Orta Oyunu’nda oyuncunun kavuk giymesi şart) İlerleyen yıllarda da, bir oyun sırasında izlediği sanatçı Münir Özkul’a “Benden sonra sen devam et bu işe” diyerek, kavuğu hediye eder. Ve Türk tiyatrosunda değerli bir gelenek böylece başlar. Uzun yıllar kavuğu saklayan Münir Özkul, genç bir isme kavuğu devretmenin doğru olacağına karar verir. Bir oyununu izlemeye gittiği Ferhan Şensoy’un bu değerli emanet için en uygun isim olacağına karar verir ve kavuğu Ferhan Şensoy’a devreder. Münir Özkul, Ferhan Şensoy’u seçmesinin nedenini ise şöyle açıklar: “Hem yazar olacak, hem tiyatrosu olacak, hem de lafı gediğine koyacak”

Türk tiyatrosunda büyük bir prestij kazanan kavuğun, Ferhan Şensoy tarafından kime devredileceği ise uzun yıllar merak konusu olmuştur.

Ferhan Şensoy, geçmiş yıllarda kavuğun devredilmesiyle ilgili olarak “ben öldükten sonra buna ortaoyuncular karar verecektir” açıklamasını yapmıştır. Ancak yakın zamanda bu kararından vazgeçerek, “Dümbüllü’nün kavuğu” olarak da anılan kavuğu, oyuncu Rasim Öztekin’e devredeceğini açıkladı.

Ferhan Şensoy, 12 Mayıs 2016 tarihinde Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle kavuğu, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin’e devretti.

Usta oyuncu bu anlamlı törende şunları söyledi:

“Hasan Efendi’nin kavuğunu devrettiği çırağı İsmail Dümbüllü, bu tiyatroda oynamış. Münir Özkul meslek yıllarında bu tiyatroda, Ortaoyuncular’a katıldıktan sonra da bu tiyatroda oynadı. Rasim’le biz 20 küsur yıldır bu tiyatroda oynuyoruz. Kavuk 100 yılı aşkın süredir Ses Tiyatrosu’ndan çıkmamış. Kavuk, Ses Tiyatrosu’nu seviyor. Bana emanet edilen bu kavuğu, Rasim Öztekin’e devretmekten gurur duyuyorum. 5. kavukluyu selamlıyorum.”

Ferhan Şensoy’un elini öperek ve Şensoy’a sarılarak kavuğu devralan Öztekin de, Şensoy’un çırağı olmaktan gurur duyduğunu, geleneğin sürmesi için kavuğu çok çabuk devretmek istediğini vurguladı.

Ferhan Şensoy kimdir?

Ferhan Şensoy, 26 Şubat 1951’de Samsun Çarşamba’da doğdu. Türk tiyatro, sinema ve televizyon Oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı; Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur.

Günümüzde Türkiye’de yapılmakta olan stand-up tarzının esin kaynağı olan tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, en tanınmış oyunudur. Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmıştır.
Her oyundaki emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek malî olarak da Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edinmiştir.

Rasim Öztekin kimdir?

Rasim Öztekin 14 Ocak 1959’da İstanbul’da doğdu. Türk oyuncu.
İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olan sanatçı, sahne yaşamında ilk deneyimlerini İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu, ve Kadıköy Halk eğitim ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi. Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı.

1992 – 1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yaptı. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’ de Türkiye” adlı müzikali sahneye koyup oynadı. Tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol alan Öztekin, TRT’ye program metin yazarlığı ve bir dönem köşe yazarlığı yaptığı gibi, kendi web sayfasında çeşitli konularda yazılar yazmaktadır.

 Vikipedi – Milliyet – Ajanslar – İnternet sözlüklerinden derlenmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?