Flaşlı Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Çıkar?

Karanlık bir gecede far ışığı vurduğunda bazen sarı bazen yeşil parlayan hayvan gözleri, onların gece görüşlerinin hayli iyi olduğunu gösterir. Gözün arkasında bulunan özel hücre tıpkı bir ayna gibi ışığı geri yansıtır. Bu ışığın bir kısmı göz tarafından yeniden emilir ve hayvanların karanlık ortamda daha iyi görmelerini sağlar. Fakat aynı renkte parlama insan gözlerinde pek görülmez. Olsa olsa bazen kırmızı gözlü fotoğraflarla karşı karşıya kalırız. Kırmızı göz rengi fotoğraf çekimlerinde bir hatadır. Gözlerin böyle kırmızı çıkma sebebi göz arkasında bulunan kan damarlarıdır. Karanlık bir gecede yahut karanlık bir odada flaşlı bir fotoğraf makinesinin lenslerine bakmak “kırmızı göz” oluşumuna sebep olur. Flaşlı kamera çekimlerinde gözlerin kırmızı çıkma hadisesi bakın nasıl gerçekleşir.

Flaşlı Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Çıkar 1

Fotoğraf makinesinin flaşı açıkken gözbebeğine ışık girer. Gözün lens tabakası ışığı arkadaki retinaya odaklar. Beyaz ışık dalgası damarlara vurduğu zaman tayfın ucundaki ışığı emer ve geriye kalan kırmızı ışığı yansıtır. Kırmızı ışık gözden çıkarak kameranın lensine vurur ve o ürkütücü kırmızı gözler oluşur. Gözdeki iris tabakası ani vuran ışıkta gözbebeklerini küçültmek için kasılmak zorunda kalır. Ama bu kasılmayı hızlı bir şekilde yapamaz. İşte bu yüzden flaş yandığında gözbebeği küçülecek zamanı bulamaz ve parlak ışık doğrudan ve hızlıca gözbebeğine girer. Gündüzleri gözbebekleri fazlaca büzüleceği için flaşı açık olan makine ile çekilen fotoğraflarda gözler kırmızı çıkmaz. İris tabakasında ışığı önleyecek az sayıda pigment vardır. İşte özellikle açık mavi gözler flaşla çekilen fotoğraflarda kırmızı çıkar. Bazı fotoğraf makineleri fotoğrafı çekmeden evvel bir iki flaş göndererek kırmızı göz oluşumunu önler. İşte son flaştan önce gözbebeklerine küçülecek zaman kalmış olur.

Fotoğraf çektirirken gözlerin kırmızı çıkmasını önlemek için ortamı olabildiğince aydınlatarak ve flaşsız çekim yapılmalıdır. Flaşı ayarlanabilen bir fotoğraf makinesi kullanırken flaş lambası fotoğrafı çekilen kişilere değil de beyaz duvara doğru tutulmalıdır. Fotoğrafa son şeklini verme için fotoğraf düzenleme programları kullanılarak gözlerde oluşan kırmızılık azaltılabilir. Kırmızı göz fotoğraf çekimini önlemenin en basit ve etkili yöntemi budur. Netice olarak bazı fotoğraflarda gözlerimiz neden kırmızı çıkar sorusunun yanıtı karanlık odada bulunmak, fotoğrafı flaşlı fotoğraf makinesi ile çekmek ve fotoğrafı çekilen kişinin doğrudan lense bakması olarak özetlenebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?