Fotoğraf

Fotoğraf makinesi nasıl çalışır?

Fotoğraf makineleri nasıl çalışır? Çektiğiniz görüntüyü fotoğrafa nasıl dönüştürür? İşte videolu anlatımı…

Fotoğraf makinelerinin nasıl fotoğraf çektiğini öğrenmeden önce, gelin biraz fotoğraf makinesi nedir, nasıl bulunmuştur? Bir göz atalım…

Fotoğraf makinesi, ışık ile resim çizmeye yarayan alettir. Fotoğraf ise eski Yunanca’da ışıkla yazı yazmak anlamına gelir. Fotoğraf makinesinin temeli ışıktır. İçindeki düzenekler olmadan ışık geçirmez bir kutudur. Tüm fotoğraf makineleri dört temel parçadan oluşur; objektif, diyafram, obtüratör ve vizör. Fotoğraf makineleri filmli ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde filmliler yerine dijital fotoğraf makineleri daha çok tercih edilmektedir.

fotograf3-28032015

Fotoğraf ve fotoğraf makinesinin tarihçesi

Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fotoğraf tarihi karanlık kutu içinde görüntü elde etmenin tarihi olduğu kadar, bu görüntüleri fotokimyasal yollarla saptamanın da tarihidir.

Sekizinci yüzyılda Müslüman bilgin İbn-i Heysem’in gümüş nitratın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. yüzyılda büyük sanatçı Leonardo da Vinci’nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır.

Sanatçılar Rönesans devrinde karanlık kutuyu buldu. 18. yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna da buzlu cam konularak görüntü kutunun dışında görülebilir hale getirildi.

Işığın kimyevi maddeler üzerindeki etkisi ve gümüş tuzlarının görüntü sapma duyarlılığı 200 yıl önceden biliniyordu. 1725 yılında, kireç ve gümüş nitrat sürülmüş bir kağıt üzerine bir şekil konulup güneşe tutulduğunda kağıt üzerinde bu şeklin bir görüntüsünün meydana geldiği görüldü. 19. yüzyılın başında kağıt, gümüş nitrat çözeltisine batırılarak negatiflerin elde edilmesi başarıldı. Fotoğrafçılığın ilk ve esaslı gelişmesi, vernikle saydam hale getirilmiş olan kağıt üzerindeki bir görüntünün kalay levha üzerine getirilmesiydi.

Niepce ile başlayan fotoğraf çalışmaları 1829’da Jacques Mande, Daugerre ile birleşip 1837’de Daugerreotype’ı ortaya koymalarıyla birden gelişim göstermeye başladı. Bu işlem gümüşle karıştırılmış bakır bir levhanın sünger tozu ve zeytinyağı ile silindikten sonra 1/16 oranında su ve nitrik asit birleşiminde yıkanıp hafif bir ateşte ısıtılmasını ve ikinci defa nitrik aside batırılmasını gerektiriyordu. Böylece hazırlanan levha iyoda batırılıp makineye yerleştiriliyor, ışık durumuna göre 5 ile 40 dakika poz veriliyordu. Elde edilen görüntü 47,5 °C ısıdaki cıvayı kapsayan bir tepsinin içine konulana kadar ortaya çıkmıyordu.

fotograf5-28032015

1840 yılında ışığı 16 kere fazla geçiren bir mercek kullanılarak poz süresi düşürüldü. Daugerre tipi ile elde edilen görüntü çok net olmakta ise de gümüş bakır karışımı levhanın kolayca kırılması ve bu yönden çok pahalı olması gelişmesini önledi.

Aynı süreler içinde Henry Fox Talbot bir takım kimyasal maddelere batırılmış kağıtlar üzerinde görüntü elde etmeyi başardıysa da yavaş yavaş kararması ve görüntünün net olmaması nedeniyle kolayca unutuldu. Ancak Talbot’un bu buluşu için ilk defa “FOTOĞRAF” kelimesi kullanıldı. Bir süre sonra da negatiflerin pozitife çevrilmesi başarıldı. Böylece modern fotoğrafçılığın temeli atıldı.

Daha sonra fotoğraf kağıtları yumurta akına batırılarak pürüzsüz bir yüzey elde edildi. Ancak bu yöntem ayrıntıları ortaya çıkarmakta başarısız oldu. Yumurta akının iyotlaşması ise başarılı sonuç verdi. Bundan sonra ıslak levha yöntemi daha sonra da kuru levha yöntemi bulundu.

1852 yılında George Eastman, Kodak makinelerinde 10 poz çekebilen bromür kaplı jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürerek çok büyük aletler taşıması gereken fotoğrafçıya kolay hareket imkanı sağladı. Fotoğraf çekildikten sonra makine fabrikaya gönderiliyor ve jelatin film kağıttan ayrıldıktan sonra bir cam üzerine yerleştiriliyor ve sonra yeniden makineye film doldurularak sahibine iade ediliyordu.

fotograf2-28032015

1870’de Hermann Vogel emülsiyonları muhtelif banyolara batırılarak duyarlılıklarını artırma yolunu buldu. 1880 yılında kırmızıya karşı duyarlılığı çok sınırlı olan ortokomatik filmin yanında, pankromatik filmler ortaya çıktı. Fotoğraf 19. ve 20. asırda değişik astigmat merceklerin, selüloz asıllı filmlerin kullanılması, fotoğraf makinesi ve film sanayiinde gelişmelerle günümüzdeki durumuna geldi.

Fotoğraf makineleri nasıl fotoğraf çeker?

Filmli olanlar; ışığın, makinenin objektifinden geçerek merceğin arkasındaki filmi yakması ile çalışır. Film tam olarak merceğin odak noktasında durmaktadır. Işık, mercekten geçerek kırılır, filmin olduğu noktaya düşer ve orada filmdeki bazı iyonları yoğunlaştırarak görüntü oluşturur.

Fotoğraf, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey üstüne düşmesi ve duyarlı kat üstünde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinesinde belgelenmek istenen objeden yansıyan ışık; objektife ulaşır ve odaklanır, sonra hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen diske ulaşır. Bu diskin amacı gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik sayesinde yapar. Objektifte toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerek örtücüye ulaşır. Örtücü perde çekim sırasında önceden seçilen bir süre boyunca açık kalarak, ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

fotograf4-28032015

Daha anlaşılır bir şekilde özetleyecek olursak; fotoğraf makinelerinin çalışması gözlerimize benzer. Fotoğraf makinelerinde gözbebeği yerine objektif vardır.

Objektifin içinde gelen ışınların bir bölümünü tutmaya yarayan diyafram adı verilen bir bölüm vardır. Obtürator diyaframı hareket ettiren yapıdır. Obtüratörler genelde filmin hemen önünde bulunur. Fotoğraf makinelerinde göz ayarı vizör ile yapılır. Vizör fotoğrafı bir çerçeve içinde gösterir.

Fotoğrafı çekilen objeden gelen ışığın dağılmadan, topluca ışığa duyarlı film üzerinde kalıcı kaydı yapılır. Film tam olarak merceğin odak noktasında durur. Işık, mercekten geçerek kırılır, filmin olduğu noktaya düşer ve orada filmdeki bazı iyonları yoğunlaştırarak görüntü oluşturur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?