Galata Kulesi nerededir? Hakkında bilgi

İstanbul şehrinin ünlü sembollerinden biri olan Galata Kulesi dünyanın da en eski kulelerinden biridir…

Ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi olmayan Galata Kulesi’nin İsa’dan sonra 507 yılında İmparator Iustinianos zamanında inşa edildiği iddia edilmektedir. Cenevizliler tarafından İsa Kulesi, Bizanslılar tarafından Büyük Kule olarak anılan yapıya, günümüzdekine yakın şeklini, 1348 yılında Cenevizliler vermiştir.

Kule 14. yüzyılda Galata’ya yerleşen Cenevizliler tarafından, 1348 yılında yabancılara karşı korunmak amacıyla, Galata surlarına ek olarak yaptırılmıştır. Galata surlarının baş kulesidir. 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimine geçmiştir. Kanuni Dönemi’nde Kasımpaşa Tersanesi’nde çalıştırılan mahkum işçiler için hapishane olarak da kullanılmıştır.

Tarihinde birçok kez zarar gören kule, zaman içinde çok farklı amaçlar için kullanılmıştır. 1509 depreminde büyük zarar gören kule, devrin ünlü Osmanlı mimarı Hayrettin tarafından onarılmıştır. 16 yy.’ın sonlarında müneccimbaşısı Takıyeddin Efendi, tepesine bir rasathane kurmuştur. Bir dönem bu şekilde kullanılan Galata Kulesi, 3. Murat tarafından kapatılmış ve tekrardan hapishaneye dönüştürülmüştür.

galata-kulesi-1-2806151638 yılında, 4. Murat zamanında Hezarfen Ahmet Çelebi, kollarına kanat takarak, Galata Kulesi’nden Üsküdar’a o meşhur uçuşunu gerçekleştirir. 17 yy.’a doğru mehterhane takımına ev sahipliği de yapan kule, 1717’den sonra artan İstanbul yangınlarıyla baş edebilmek için yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Ama ne yazıktır ki 1794 senesi kendisi de yanmaktan kurtulamamıştır.

Üçüncü Selim zamanında onarılan Galata Kulesi’nin üst katına bir cumba eklenir. 1831’de kule bir yangın daha geçirir. Bu sefer 2. Mahmut, kulenin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle tepesi kapatılır. Onarım sırasında kuleye Pertev Paşa’nın bir de yazıtı yerleştirilir. 1875 yılında kuvvetli bir fırtınadan sonra, tepesindeki külahımsı çatı uçar ve daha sonra 1960 yılında tekrardan onarılır.

Günümüzde Galata Kulesi özel bir şirket tarafından sadece turistik amaçlı işletilmektedir. 7 katı asansörle, 2 katı da yürüyerek çıkılan kulenin en üst katındaki restoranın içinden geçtikten sonra, etrafını çepeçevre saran balkona ulaşılır. Bu balkondan İstanbul ve Boğaziçi manzarasının seyrine doyum olmaz.

galata-kulesi-2-280615Boyutları

Günümüzde Galata Kulesi’nin yüksekliği 66,90 metre, dış çapı 16.45 metre, iç çapı ise 8.95 metredir. Duvar kalınlığı da 3.75 metre civarındadır. Kulenin kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır. Yapılan statik hesaplamalara göre kulenin ağırlığı yaklaşık 10.000 tondur.

Galata Kulesi’nin iç çapı zemin katında 8,95 dış çapı en alt kısmında 16,45 m ve duvar kalınlığının birer çıkıntısı (segment) şeklinde devam eder. 4. kattan sonra, Türk çağı yapımı olduğunu gösteren biçimde mazgallar ve 5. katta top namlularının yerleştirildiği yuvalar vardır. 7. ve 8. katların her biri 14 pencerelidir. Asansör ile çıkılan kulenin üst iki katı restaurant ve gece kulübü olarak organize edilmiştir.

Haliç’in, tarihi İstanbul’un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesi’nden görülür. İstanbul’a gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Galata Kulesi’ni şimdiye kadar ziyaret etmemiş olanlar, ilk fırsatta muthiş İstanbul manzarasını seyretmek için kuleye çıkmalı…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?