Geceleri bunları yemeyin!

Gece yatmadan önce özellikle mide sağlığımız için bazı şeylerden uzak durmamız gerekiyor! İşte, uzmanların kesinlikle bunları yemeyin dedikleri şeyler…

Akşam saatlerinde tüketilen besinin uykuya birebir etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar, sindirimi zor olan ve uzun süre mide ve bağırsakta kalan besinlerin yatmaya yakın tüketilmesinin birçok sağlık problemini de beraberinde getirdiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, uyumadan 3 saat önce yeme ve içmeyi kesmeyi öneriyor. Ancak geceleri açlığınızı bastıramıyor ve kendinizi buzdolabının önünde buluyorsanız, midenize zarar verecek bu besinleri asla yemeyin;

Kırmızı et: Eğer akşam yemeği saatiniz sekizden sonraya kaldıysa kırmızı et tüketmeniz çok doğru bir tercih olmayacaktır. Sert yapısı ve protein içeriğinin yüksek olması nedeni ile uzun süre tok tutan kırmızı et siz uyurken bağırsak sisteminizde olacaktır. Bu durum da uyku düzeninizde dengesizliklere neden olabilir.

bunları yemeyinBitter çikolata: Günün her saati tüketilmesi keyifli olsa da gece kaliteli bir uyku çekmenizi engelleyen besinlerden birisi de bitter çikolatadır. Çikolata içerisinde uyku kaçıran ve insana ekstra enerji veren kafein fazlası ile bulunmaktadır. Buna içeriğindeki teobromin adı verilen uyaran da eklendiğinde kalp ritminin hızlanması ile uykunuzun kalitesizleşmesi kaçınılmazdır.

Pizza: Gündüz yediğiniz bir dilim pizzayı rahatça sindirebilseniz de sindirim organlarınızın işi dinlenmeye çekildikleri için gece boyunca zorlaşır. Çok yağlı olan pizzanın içinde asit oranı yüksek malzemeler vardır. Bu nedenle mide yanması riskiniz artar.

Sarımsak: Genel olarak yatmadan önce içerisinde sarımsak olan besinlerin tüketiminden kaçınırız. Bunun birçok sebebi olsa da asıl temel nedeni uyku düzensizliği yapması ve kalitesiz bir uyku geçirmenize sebep olmasıdır. Sarımsağın uyku kaçırmasının temel nedeni mide ekşimesine neden olmasıdır. Özellikle hassas midelerde sarımsağın reflü gibi problemlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

bunları yemeyinKahvaltılık Tahıllar: Uykunuzu kaçıran besinlerden birisi de kahvaltılık tahıllardır. Birçok insan günümüzde hızlı tüketim için kahvaltıda tahıla yönelse de bu besinler bazı durumlarda yüksek kalori içeriği olmadığı için gece yatmadan da tüketilmektedir. Yatmadan önce kan şekerinizin hızlı yükselmesini sağlayan tahılları tüketmek kalitesiz bir uykuya neden olacaktır.

Şeker Barları: Gün içerisinde tatlı ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak tükettiğimiz şeker barları yine gece uykusuna mal olan besinlerden birisidir. Yapılan bir çalışmada uykudan önce bireylere şeker barları tükettirilmiş ve 10 bireyden 7’sinin gece kabus gördüğü saptanmıştır. Bu duruma gece yatmadan önce yüksek miktarda alınan şekerin neden olabileceği sonucu çıkarılmaktadır.

bunları yemeyinSebze: Değerli besin maddeleri içeren sebzeler yatmadan önce yemeniz için iyi değildir. Çünkü soğan, brokoli ve lahana gibi sebzeler sizi uzun süre boyunca tok tutan bol miktarda çözünemeyen lif içerir. Bu durum gün içinde olumlu bir şeydir, ancak gece boyunca lif sindirim sisteminizde çok yavaş ilerler ve aşırı mide gazına yol açar.

Kuruyemiş: Söz konusu reflü olduğunda, yiyeceklerin içeriğindeki yağlar ister doymuş ister doymamış olsun mideye her şekilde zarar verir. Fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler, sağlıklı da olsa yağ içerirler ve gece yatmadan önce uzak durulması gereken yiyeceklerdendir.

Turunçgiller ve yeşil elma: Portakal, greyfurt gibi meyveler yüksek oranda asit içerir. Bir bardak portakal ya da yeşil elma suyunu gece içmek midenizde yanma hissi oluşturur. Ancak yeşil elma yerine kırmızı elmayı bütün olarak yerseniz midenize zarar vermez.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?