Gelincik Hayvanı Nedir? Gelincik Ne Yer?

Gelincik hayvanı daha çok Amerika ve Avrupa bölgesinde yaşayan bir çeşit kemirgendir. Ülkemizde de bazı gelincik türlerine rastlamak mümkündür. Boyutları ve yaşam alanlarına göre gelinciklerin türleri ve isimleri değişir. Gelincik hayvan özellikleri ve hakkında merak edilenleri yazımızda merak edenler için derledik.

Gelincik Hayvanı Ne ile Beslenir?

Gelincikler, etçil memeli hayvanlardır. Genel olarak gece saatlerinde karanlık ve kalabalık olmayan bölgelerde avlanmayı tercih ederler. Türlerine ve yaşadıkları yerlere göre beslenmeleri değişebilir. Genelde tarla fareleri, kuşları, yılanları, tavşanları, kümes hayvanları ve küçük fizik yapısında olan çeşitli böcek türlerini yiyerek beslenirler. Kırsal alanlardaki kümes hayvanları ya da bahçe hayvanlarına zarar verebilirler. Bunun için bu tür alanlarda gelinciklere karşı önlem alınması gerekir. Ancak insanların gelincikleri öldürmek yerine kendi hayvanlarından uzak tutacak yöntemler bulup uygulaması daha uygundur. Çünkü bu canlılar doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yere sahiptir. Doğanın genel dengesinin bozmamak için gelinciklerin öldürülmemesi gerekir.

Gelincikler, genel olarak yırtıcı tür hayvanlar olarak bilinir. Oysa bu canlıların da korktukları ve kendilerini korumak zorunda oldukları bazı canlılar vardır. Bu canlıların başında yırtıcı kuş türleri gelmektedir. Özellikle karlı alanlarda beyazın üzerinde koyu renkli tüyleri ile hemen belli olan gelincikler bu tür yırtıcı kuşların saldırısına uğrarlar. Gelinciklerin baş düşmanı olan yırtıcı kuş türleri atmacalar, baykuşlar, kartallar, şahinler gibi hayvanlardır.

Gelincik Nasıl Bir Hayvan?

Gelincik hayvan yapı olarak bir tür kemirgendir. Yaklaşık 10 yıl gibi bir süre yaşamları vardır. Boyut olarak 15 cm ile 20 cm arasında değişen boyutları vardır. Ülkemizde genel olarak; uzun kuyruklu gelincik, kısa kuyruklu gelincik, bozkır gelinciği, kokulu gelincik, (ferret) evcil dağ gelinciği, kakım, kara ayaklı gelincik, bayağı gelincik türleri görülmüştür. Genelolarak kırmızı ve kahverengi tüyleri vardır. Karın tüy rengi olarak ise beyaz renkli tüyleri olan bu gelincikler kırsal bölgelerde daha fazla yer almaktadır.

Yine gelincikler gibi beslenen ve yapı olarak da onlara çok benzeyen sansarlar çoğu zaman gelincikler ile karıştırılır. Sansarlar gelinciklere göre daha büyük yapılıdır. Kedi boyutunda ve daha uzun kuyruğu olan sansarlar gelinciklerden daha tehlikelidir. Boyutları 40-50 cm arasında değişen bu canlılar, 3-4 kilo ağırlığındadır.

Gelincik Nasıl Bir Hayvan?

Gelincik Hayvanı Tehlikeli Midir?

Gelincik hayvanı etcil bir memeli türüdür. Etcil olmasından dolayı kendinden küçük evcil hayvanları ya da kümes hayvanlarını ısırabilir. Hatta karnını doyurmak için bu hayvanları kendine av olarak seçebilir. Bu yönden biraz tehlikeli olduğunu belirtebiliriz. Ancak evcil hayvanlarınızı ve kümes hayvanlarınızı bu canlıların giremeyecekleri korunaklı yerlerde zaptederek koruyabilirler.

Gelincikler için genelde çok fazla tehlikelidir diyemeyiz. Ancak bu hayvanların intikam alma özellikleri olduğu söylenmektedir. Bir gelincik hayvanının eşi ya da yavrularından birine zarar verilmesi, öldürülmesi halinde o gelincik bunu yapan insanın kokusunu hafızasına alır. Bu insan yakına geldiğinde fark eder ve ona mutlaka zarar verirmiş. Bu çeşit söylenti olsa da çok sayıda gelincik intikamı olarak sayılabilen durum yaşanmıştır.

Gelincik Hayvanı Tehlikeli Midir?

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı?

Gelincikler, kümes hayvanları ya da evcil bazı hayvanlara saldırdıkları için insanlara saldırma durumu da merak edilir. Bu hayvanların direkt olarak insanlara saldırıda bulunduğu görülmemiştir. Ancak kendini tehlikede hissettiğinde ya da insanlar üzerine geldiğinde saldırabilir. Bu durumda gelincik hayvanı yavrusubile çok tehlikeli olabilir.

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı?

Gelinciklerin bulunma ihtimali olan yerlere onları öldürmek için değil uzak tutmak için önlem alınması gerekir. Doğadaki her canlı gibi gelinciklerin de doğal dengeye katkısı büyüktür. Bu doğal dengenin korunması için doğadaki canlıların öldürülmeden uzaklaştırılmasına çabalamak gerekir.

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı? 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?