Gelincikler Hakkında Bilgi: Gelincik Hayvanı Neden Korkar?

Ülkemizde de sıklıkla görülen gelincik hayvanı insanların ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Özellikle kırsal bölgelerde fazlasıyla mevcuttur. Daha çok Avrupa ve Amerika’da yaşamını sürdürmektedir. Kemirgenler, böcekler ve sürüngenleri yiyerek beslenen bir hayvan türüdür. Bu yazımızda gelincik nasıl bir hayvan ve özellikleri nelerdir gibi konularda sizleri bilgilendirmeye çalışıyor olacağız.

Özellikleri bakımından diğer hayvan türlerine göre çok farklı bir yapıdadır. Boy olarak ortalama 20 cm boyundadır. Avlanma yetenekleri çok fazladır. Kısa kuyruklu, uzun kuyruklu ve kokulu gibi türleri bulunmaktadır. Hiperaktif özelliklere sahip olan gelincik hayvanı zaman zaman insanları tedirgin edebilmektedir. Kümes hayvanlarının belalısıdır. Ufak ve esnek yapısı sayesinde kümeslere rahatlıkla girebilmektedir. Bu nedenle köylüler gelincik hayvanlarını yok etmeye çalışmaktadır. Ekosistem içerisinde gelinciklerin önemi çok fazladır. Bu nedenle yok etmek yerine, onlara karşı farklı tedbirleri almak daha sağlıklıdır.

Gelincikler Hakkında Bilgi: Gelincik Hayvanı Neden Korkar? 1

Gelincik Nasıl Bir Hayvan?

Gelincik hayvanı kahverengi ve kırmızı tüyleri ile dikkat çekmektedir. Karınlarının alt kısımları genellikle beyazdır. Tavşan, fare ve kümes hayvanlarını avlarlar ve de beslenmelerini bu şekilde sağlarlar. Bunun yanında doğada birçok hayvanın aşırı derecede çoğalmasını da önler. Bu sebeple ekosistem açısından çok önemlidir. Kırsal kesimlerde fazlasıyla görülmektedir. Alıştığı ve dadandığı kümeslerde tüm hayvanları bitirinceye kadar sürekli saldırır. Bu nedenle tedbir alınması önemlidir. Şartlar elverdiğinde ve herhangi bir önlem alınmadığında kümes içerisinde yer alan tüm hayvanları bir gecede öldürebilmektedir.

Gelincik hayvanlarının bir diğer özelliği depolama yapmasıdır. Zor günler için her zaman erzak depolaması yapar ve avlanma sıkıntısı çektiği dönemlerde mevcut depolarından beslenmelerini sağlar. Bunun yanında gelincik hayvan özellikleri olarak yüzebilmelerini ve ağaçlara kolaylıkla tırmanabilmelerini belirtebiliriz. Ağaçlarda bulunan kuş yuvalarını bu özelliği sayesinde kolayça bulabilmektedir. Doğada aşırı kuş nüfusunun oluşmasını gelincik kuşları önlemektedir. Daha çok mart ayında çiftleşirler. 6 hafta süren bir gebelik süreçleri bulunmaktadır. Bir gelincik hayvanı 7 yavruya kadar gebe kalabilmektedir. Tüm bu özelliklerinin yanında gelincik hayvanlarının da düşmanları mevcuttur. Baykuş, atmaca ve şahin gibi kuşlar gelincik kuşlarının düşmanıdır.

Gelincik Hayvanı Tehlikeli midir?

Gelelim gelincik hayvanı tehlikelimidir konusuna. Normal şartlarda insanlara karşı saldırgan değildirler. Ancak, gelincik hayvanlarının aşırı kinci bir yapıda oldukları bilinmektedir. Özellikle yuvalarına ya da yavrularına herhangi bir saldırada bulunulduğunda çok saldırgan olabilmektedir. Bunun yanında gelincik hayvanları koku alma özelliği ile bilinmektedir. Kendisine yönelik saldırılar olması durumunda insanları takip edebilme, kovalayabilme ve saldırabilme özelliklerine sahiptir. BU nedenle çok dikkatli olunmalı ve yavrularına dokunulmamalıdır. Özellikle insan kokularına hafızlarına kazımakta ve kesinlikle unutmamaktadırlar. Herhangi bir zamanda gelincik hayvanından kurtulmuş olsanız da, o sizi asla unutmayacaktır. Bu nedenle gelincik hayvanlarına karşı saldırgan ve tehdit içeren eylemlerden her zaman için uzak durulmasında yarar vardır.

Gelincik Hayvanı Tehlikeli midir?

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi gelincik hayvanları aşırı kinci ve zaman zaman saldırgan olabilmektedir. Olası saldırı durumlarına karşı çok dikkatli olmak zorundasınız. Özellikle hayvancılıkla uğraşan kırsal kesimdeki insanlar için büyük tehditlerden biridir. Tavuk kümeslerini her zaman hedef alan bu hayvanlara karşı etkili tedbirler muhakkak alınmak zorundadır.

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı?

Kümes etrafında geçici önlemler alınabilir. Kümes hayvancılığı ile uğraşanlar için en etkili çözüm kümesleri aralık bırakmadan yapmaktır. Yine aynı şekilde kümes kapaklarını açık bırakmamak alınabilecek en iyi önlemler arasında yer almaktadır. Olası saldırılara karşı gelincik hayvanını tahrik etmek ve bu tür bir durumla karşılaşıldığında olay yerinden uzaklaşmak şarttır.

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı? 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?