George Boole Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Çalışmaları

George Boole denilince akla ilk olarak dijital çağ gelmektedir. Dijital çağın temellerini atan kişi olarak ifade edilebilir. Bilgisayar biliminin babası olarak nitelendirilmektedir. Yazımızın devamında George Bole kimdir kısaca yer almaktadır. Matematiğe olan katkıları, hayatı, eserleri ve çalışmalarını çok fazla detaya girmeden sizlerle paylaşıyor olacağız.

George Boole Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Çalışmaları 1

George Boole 2 Kasım 1815 doğumludur. Özellikle babasından oldukça önemli bilgiler edinmiş ve dijital sistemler üzerine tecrübe edinmeye başlamıştır. Çocukluk ve gençlik döneminde bilgisayar ve dijital konularda ciddi çalışmalar yapmıştır. Matematik ve optik cihazların yapımında önemli katkıları olmuştur. Tüm dünyanın yakın tarihte tanımış olduğu en önemli bilim insanlarından biridir diyebiliriz.

George Boole Matematiğe Katkıları

Matematiğe olan ilgisi tüm dünyada bilinmektedir. Bu anlamda george boole hayatı özet olarak anlatmak gerekirse matematiği ilk sıraya yazmamız gerekecektir.

  • Ünlü bilim adamının özellikle Mantığın Matematik Analizi adlı matematik çalışması matematiğe olan en büyük katkısıdır Sembol ve işlemleri de kullanması bu anlamda önemli olmuştur.

George Boole Hayatı

George Boole fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında babasından bilgiler öğrenmeye çalıştı, çevresinden faydalandı ve çeşitli eğitimler alarak kendini geliştirdi.

George Boole Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Çalışmaları 2

Henüz 16 yaşında ailesinin yaşamış olduğu zorluklardan dolayı çalışmak zorunda kaldı. O yıllarda ilkokulda ders vererek ailesine katkıda bulundu. 4 yıl boyunca bu işi yaptı ve gelir elde etti. Bu süre içerisinde İtalyanca, Fransızca ve Almanca gibi dilleri de tam olarak öğrenme fırsatı buldu. El kitaplarını ve bilim üzerine yazılmış çalışmaları okudu. Özellikle matematik üzerine yazılmış her bir kitabı gözden geçirdi.

Gök Mekiği ve Analitik Mekanik gibi bilinen kitaplara yoğunlaştıktan sonra kendi rotasını belirlemiş oldu. Boole ait ilk ciddi bilimsel çalışma Değişim Hesabı adlı eseridir. Modern cebir kavramını ön planda tutmuştur. Sembol ve işlemleri ilk olarak kullanan kişidir. 1848 yılında ise Mantığın Matematik Analizi adlı çalışmasını ortaya koymuştur.

Özellikle bu eser onun için çok önemli bir merdiven olmuştur. Bu süreçte eski matematik temellerine dayanan dersleri okuması önerilse de, o bunların hiçbirini önemsemedi ve kendi modern çalışmalarına devam etti. Sembol ve işlevleri ile Matematik’te çok değişik kuramları kapsayacak yenileyici formüller kullanır.

George Boole Eserleri

Dünyanın en önemli filozoflarından biridir dersek hata yapmış sayılmayız. Özellikle iki önemli yapıtıyla bu unvana kavuşmuştur.

  • Mantığın matematiksel çözümlemesi ve Diferansiyel denklemler isimli eserleri dünya çapında üne kavuşmasını sağlamıştır.

George Boole Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Çalışmaları 3

  • İlk yapıtı düşünce üzerinedir. Mantık ile matematik arasında bir bağdaş kurmaya çalışmıştır. Sayı ve nicelik kavramlarını iç içe koymayı başarmıştır.
  • Bir diğer yapıtı olan Diferansiyel denklemlerde ise sınırlı farklılıkların hesaplanması üzerine yoğunlaşmıştır.

George Boole Çalışmaları

  • George Boole sayısız çalışmaları olan ünlü bir bilim insanıdır. Filozofluk alanında yaptığı çalışmalar ön plana çıkmıştır.
  • 1860 yılında Sonlu Farklar Hesabı üzerine yaptığı çalışma bilime ışık tutmuştur. Matematik adı altında sayıların dağılma özelliklerini ortaya koymuştur. Bilimsel çalışmalarını hiçbir zaman belli bir alana hapsetmemiştir.
  • Matematik alanında başladığı çalışmalarına filozofluk ve daha sonrasında da dijital alanda devam ettirmiştir.
  • Özellikle bilgisayarın temellerini George Boole atmıştır dersek hata yapmış sayılmayız.
  • Optik üzerine de yapmış olduğu çalışmalar bu alanda ciddi katkı sağlamıştır. Her zaman kendini geliştirmeyi, topluma ve geleceğe miraslar bırakabilmeyi amaçlamış bir bilim insanı olarak günümüzde de halen bilinmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?