George Orwell kimdir?

Yazar Alev Alatlı, yasasaydı George Orwell’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayakta alkışlayacağını söyledi. Peki, George Orwell kimdir?

Yazar Alev Alatlı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde özelikle sosyal medyada tartışma yaratan bir ifade kullandı. Alatlı, “Bugün George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı. O yetmez Daniel Defoe de kalkar, o da alkışlardı.” dedi.

Peki, kimdir bu George Orwell?

Asıl adı Eric Arthur Blair olan George Orwell, özelikle 1984 adlı distopya romanı ile tanınan ünlü bir İngiliz yazardır. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan Orwell, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü romanında yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır. Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun imzası niteliğindedir.

George Orwell’in hayatı sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma’da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

orwell1_0512Annesi Fransız asıllı olan yazar George Orwell, kendisi Hindistan’da doğmuştur. 20. yüzyıl İngiliz edebiyatında önemli bir yer tutmuştur. Yaşadığı ortamlar ve karşılaştığı olaylar eserlerini oluşturmasında etikili olmuştur. Yazarlık yapmayı küçük yaştan beri istemesine rağmen para sıkıntısı çekmesi sebebiyle çeşitli işlerde çalışmıştır. Polis teşkilatındaki görevi de bunlardan biridir. Ancak bu görevi sırasında şahit olduğu zulümler onu bu işten uzaklaştırmıştır.

Para skınıtısı bu dönemde de devam eden George Orwell’in ilk romanı otobiyogrofi sayılabilecek  ‘Paris ve Londra’da Beşparasız’dır. Orwell’in kendi yaşamını ve gözlemlerini kitaplarına yansıttığının da ilk göstergesi olan bu kitap işsiz ve niteliksiz bir genç adamın Londra’da geçim sıkıntısı çekmesini ve vermiş olduğu yaşam mücadelesini ele almaktadır. Bu kitabından sonra yayımlayacağı ‘Daralma’ ve ‘Zambak Solmasın’ adlı eserlerinde de aynı temayı işlemiştir.

Orwell eserlerine İspanya İç Savaşı nedeniyle uzun bir süre ara vermiştir. Bu dönemde İspanya yanında savaşmaya gönüllü olarak savaşa gider. Savaş sırasında birçok olaya şahit olur ve özellikle sosyalizm hakkında birçok bilgi edinmiştir. Oregon cephesinde yaralanan Orwell, bu savaştan ruhen ve bedenen yıpranmış olarak Hertfordhir’e dönmüştür. Burada karısı Eilen’le bir köy dükkanını işleten yazar, İkinci Dünya Savaşı yıllarında verem hastalığı yüzünden askere alınmamıştır. Londra’da BBC’de spiker olarak çalışmış, gazetelere makaleler yazmıştır.Sosyalist rejimin getirdiklerini yakından görme fırsatı bulan Orwell, yaşadıklarını anlatan ‘Katalonya’ya Selam’ adlı eserini bu dönemde yazmıştır.

orwell4_0512İspanya’nın yaşamış olduğu bu değişikliklerin sorumlularını yani dönemin devlet adamlarını yeren bir dille anlattığı ‘Hayvan Çiftliği’ belki de hayatını değiştiren en önemli yapıtıdır. Bu eseriyle o dönemde büyük bir üne ve paraya kavuşmuştur. Yazdığı bu kitap her ne kadar yergi niteliği taşısa da Orwell’in anlattığı olaylar yine kendi gözlemlerine dayanan olaylardır. Kitabında söz konusu olan kişiler Hitler ve Stalin iktidarını yansıtmaktadır. Ancak Orwell eserinde direk suçlama yoluna gitmemiş, dönemin şartlarını ve kişileri bu tarz bir iktidara iten nedenlerin neler olduğunu da yansıtmıştır. ‘Hayvan Çiftliği’ her ne kadar Orwel’i üne kavuşturan en önemli yapıt olarak gözükse de ileri tarihlerde kaleme aldığı ‘1984’ adlı eseri de çok önemlidir.

George Orwell, bu eserini 1948 yılında ölüm döşeğinde korkunç bir totaliter devleti hayal ederek ve o yıllardaki iki örneğe; yani Stalin’in Sovyetler Birliği’ne ve Hitler’in SS Devleti’ne bakarak yazmıştır.

Orwell kitabına; ‘‘Avrupa’daki Son Adam” ismini vermek istemiş, daha sonra bir yıl ismini, 1980 veya 1982′yi düşünmüştür. En nihayetinde eserini bitirdiği 1948′in son rakamlarının yerini değiştirerek bulduğu 1984′de karar kılmıştır.

‘1984’ dünyanın 62 diline çevirildi. Yalnız Amerika baskısı 10 milyondu.

Eserin konusu;

1984 yılında Londra’da geçiyordu. Okyanusya isimli büyük devletin bu şehrinde ”Parti” ve onun başındaki ‘Ağabey’ bütün gücü ellerinde tutuyordu. Her yerde ‘Ağabey Seni Gözetliyor’ yazılı afişler asılıydı. ‘Düşünce polisinin’ her yerde gizli ajanı vardı. Telefonlar dinleniyor, insanlar en mahrem yerlerde bile tele-göz kameralarla izleniyordu. Partinin amacı, insani en özel duyguları bile yok etmekti. Adalet, özgürlük, gerçek, bilgi, duygu, hayal, ülkü gibi kavramların tam karşıtı benimsetilmeye çalışılıyordu. Partinin sloganları: ‘Savaş barıştır. Özgürlük tutsaklıktır. Bilgisizlik güçtür’ şeklinde idi.

orwell2_0512Bu baskıcı, zulme dayalı dünyada tarihe hiç bir iz bırakılmıyordu. Korkunç bir propaganda makinası ile insanının hafızası hep yeniden programlanıyordu. Tarih, ‘Gerçek Bakanlığı’nda’ değiştirilerek yazılıyordu. Günlük belgeler yok ediliyordu. Farklı düşünceye hayat hakkı yoktu. Bu nedenle en ağır suç, düşünce suçu idi. Romanın kahramanı küçük memur Winston Smith, Gerçek Bakanlığı’nda tarihin değiştirilmesinde çalışıyordu. O dışarıya karşı sadık bir partili gibi görünmekle birlikte, aslında düşünce polisinin takibinden ve ‘Ağabey’in’ oyuncağı olmaktan kaçıyordu. Buna rağmen Smith, tutuklandı, işkence gördü ve aşağılandı. Bütün parti karşıtları gibi, bilincini temizlemesi istendi. Birey olarak kendi varlık bilinci kalmayınca, serbest bırakıldı. Sonunda, ‘Kendini yendi. O, ağabeyi seviyor’ dendi.

Kısaca; ‘1984’, hayali bir ülkede, baskıcı ve zulme dayalı bir devletin bireyi çeşitli uygulamalarla nasıl izleyip, ezdiğini, aşağıladığını ve toplumun nasıl bir korku devleti haline getirildiğini anlatmaktadır.

Orwel, özellikle son yapıtlarıyla geçim sıkıntısından kurtulmuş ancak yine de rahat bir yaşama kavuşamamıştır. Yoksulluk çektiği yıllarda yakalandığı tüberküloz hastalığı tekrar baş gösterince, 46 yaşında Londra’da hayata veda etmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?