Gerçekten Beynimizin Sadece Yüzde 10’unu Mu Kullanıyoruz?

Beynimizin sadece %10’unu kullandığımıza dair bir bilgi dolanır durur her yerde. Bu gerçek midir yoksa tamamen bir şehir efsanesi mi sizce? Beynimizin çok küçük bir kısmını kullandığımız sadece bir söylentiden ibaret. Beyin oldukça karmaşık bir organ. Beyin kanalı, korteks, beyin sapı, nöronlar, beyin lobları ve daha pek çok kısımdan oluşuyor. Sağ beyin ve sol beyin vücutta farklı merkezleri yönetiyor.

Gerçekten Beynimizin Sadece Yüzde 10’unu Mu Kullanıyoruz 1

Beynimiz vücudumuzun komuta merkezidir ve adeta bir makine gibi yakıt harcar. Beyin, fonksiyonlarını yerine getirebilmek için hiç de azımsanmayacak bir enerji harcar ve vücuttaki glikozun yani şekerin hemen hemen %70’ini tek başına yakar. Beyinde bulunan yaklaşık 100 milyar nöron, enerjinin büyük kısmını rahatlıkla tüketir.

Nörologlar beyin dokusunun çok küçük bir kısmı kaybedilse bile çok büyük olumsuzluklar yaşanabileceğini yahut felç anında beynin çok küçük bir bölgesi zarar görse bile kişinin konuşma, yürüme ve hareket gibi yeteneklerinin kısıtlanabileceğini belirtiyor. Beynin en küçük bir köşesi dahi zarar gördüğünde işlevsel bir bozukluk ortaya çıkacaktır.

Beyin ameliyatları sırasında gözlemlenen beyin tepkilerinde, bu karmaşık organda kullanılmayan bölümlerin olmadığı görülmüştür. Hiçbir şey yapmadan oturup dalgın dalgın manzara izlerken bile beyin meşguldür. Anıları düşünür, organlara komut verir, vücut ısısını ayarlar, acıkma ve susama güdülerini dengeler, yenilenlerin sindirilmesi için gereken şartları hazırlar, hayatta kalmak için gereken çabayı yönetir ve çok daha fazlasını eksiksiz şekilde yerine getirir.

Beynin çalışma anındaki hareketlerini gözlemleyen özel tarayıcı sistemler, beyinde pasif bir kısım bulamamıştır. Bu sebeple de ders çalışırken dinlediğimiz müziğe ayağımızla tempo tutabilir, aynı anda iki işi birden yapabilir, kitap okurken yemeğin pişip pişmediğini kontrol altında tutabiliriz. Ve elbette ok daha fazlasını da… Yine nörologlar, beynimizin tamamına yakınını kullanabildiğimizi söylüyorlar. Fakat şunu biliyoruz ki beynimizin bir kısmı yapılan işe göre diğer bölümlere nazaran daha aktif olabiliyor ve beynimizde daha da gelişebilecek bölgeler daima var.  Yapılan bilimsel araştırmalar, yeni bir şeyler öğrendiğimizde beyin nöronları arasında yeni bağlantılar kurulduğunu kanıtlıyor. Yeni bir lisan öğrendiğimizde, yeni bir örgü çeşidi öğrendiğimizde, enstrüman çalmayı öğrendiğimde, yeni bir kelime öğrendiğimizde, alışkanlıklarımız dışında aktiviteler yaptığımızda beyin nöronları arasında yepyeni bağlantılar meydana geliyor ve nitelik anlamında  beynimiz gelişiyor. Gündelik pek çok aktivite beyin egzersizleri yerine geçiyor. Sözgelimi koşu ve benzeri fiziksel aktiviteler yeni nöron oluşumu sağlayabiliyor. Bu da beynimizin daha çok kısmını kullanabiliyor olmamız demek. Yani aslında gelişen beyin diye bir şey var, ama beynimizin tamamına yakınını kullandığımız da bir gerçek.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?