Gladyatör nedir?

Gladyatör, eski Roma’da seyirci önüne gösteriye çıkan silahlı dövüşçülere verilen isimdir. Gladyatörlük nasıl doğmuştur, kimler gladyatör olur?

 

Gladyatör, Latince “kılıç” anlamına gelen “gladius” kelimesinden türemiş bir sözcüktür. Kılıç ustası, silahşör anlamlarına gelir.

Gladyatör dövüşleri başlangıçta ölüleri anmak için yapılıyordu. Bilinen ilk gladyatör dövüşü, Milattan Önce 264 yılında yapılan Brutus’un cenaze töreninde yapıldı.

Ancak zamanla dövüşler gösteriye dönüştü. Genellikle esir ve kölelerden seçilen gladyatörler, Roma halkını eğlendirmek, askerliğe özendirmek, savaşlara hazırlamak için halkın önünde dövüşlere çıkarılmaya başlandı. Gladyatörler arasında az sayıda özgür kişi de bulunurdu.gladyatör23041603

Kurallara göre, bir gladyatör belli sayıda dövüşte başarı elde ederse, özgürlüğüne kavuşurdu. Bunun için gladyatör kılıçla kutsanırdı.

Gladyatörler, silahlarına ve doğuş tekniklerine göre sınıflara ayrılırdı. Temelde ağır silahlılar ve hafif silahlılar olmak üzere iki tür bulunurdu. Ancak bunların da alt türleri vardı. Samnitler, Thraceler, Mirmilloneler, Retaiarius ve Secutorlar… Gladyatörlerin başlıca silahları, kılıç, kalkan, zırh, mızrak, gürz, kementti.

Bir süre sonra bazı devlet yöneticileri gladyatörlerden kendilerine korumalar oluşturmaya başladı, böylece gladyatörler siyasi bir güce de kavuştu. Ancak bu da beraberinde ayaklanmaları getirdi.

Başlangıçta gladyatörler esirlerden, kölelerden ve aşağı tabakalardan seçilirken, bir süre sonra meslek haline geldi. Bu nedenle gladyatör yetiştirmek için “Ludus” adı verilen akademiler açıldı. Ludus’lar, başta Roma olmak üzere Capua, Ravenna, Pompei, İskenderiye gibi kentlerde açıldı.

Oyunların sonunda yenilen gladyatörün hayatta kalıp kalmayacağına halkın da desteğiyle imparator veya üst düzey bir devlet yöneticisi karar verirdi.

gladyatör23041602Dövüşlerin yapıldığı yere “arena” ismi verilirdi. İtalya’nın başkenti Roma’da Milattan Sonra 72’de yapılan Kolezyum, en ünlü arenalardan biriydi. (fotoğraf: Kolezyum)

Bir diğer arena ise yine Roma’da bulunan Circus Maximus’tu. 250 bin izleyici kapasiteli bu dev hipodrumda, kitlesel eğlenceler ve dövüşler düzenlenirdi.

Roma imparatorlarından Commodus’un da gladyatör dövüşlerine katıldığı bilinmektedir.

Hıristiyanlığın benimsenmesinden sonra İmparator Honorius, Millattan sonra 404 yılında gladyatör dövüşlerini sonlandırmıştır. Ancak gladyatör dövüşleri, uygarlık tarihine en kanlı ve barbar dövüşler olarak damgasını vurmuştur.

 

Gladyatör oyunları sadece Roma İmparatorluğu’na özgü değildir. Benzer oyunlar ve karşılaşmalar barbar Avrupa kavimleri, İspanyollar ve bazı Asya kavimleri tarafından da yapılmaktaydı.

Gladyatör yarışları popüler kültürde de yerini almıştır. Russel Crowe’un başrollerini oynadığı 2000 yapımı Gladyatör filmi en ünlü olanlarından biridir.

Film, Roma İmparatoru Marcus Aurelius dönemini ve gladyatörlüğü başarıyla anlatır.

gladyatör23041605

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?